Suche igłowanie w dolegliwościach bólowych kręgosłupa

Suche igłowanie w dolegliwościach bólowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa

6195

Suche igłowanie a odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Suche igłowanie w ostatnich latach zyskało ogromne zaufanie wśród fizjoterapeutów, osteopatów i pacjentów. Nie bez powodu. W ręce wprawnego terapeuty jest to prawdziwa broń nuklearna przeciw bólowi. Ma w sobie niesamowitą moc sprawczą i niemal snajperską skuteczność w eliminowaniu zarówno ostrych jak i przewlekłych dolegliwości.
Do poradni rehabilitacyjnych zgłasza się bardzo dużą ilość osób z bólem kręgosłupa – najczęściej odcinka lędźwiowego. W tego rodzaju zespołach bólowych metoda igłowania sprawdza się doskonale i potrafi przynieść niemal natychmiastową ulgę. Nabranie wprawy w „kłuciu” może zająć chwilę – jednak zawsze warto wiedzieć, na jakich punktach warto skupić się najbardziej w pewnych przypadkach bólowych.

Soma - igły do suchego igłowania

 

Podejście do rehabilitacji kręgosłupa lędźwiowego

Przyczyn bólu kręgosłupa lędźwiowego może być wiele. Od przeciążenia u osób trenujących sport lub pracowników fizycznych do zmian zwyrodnieniowych i dyskopatii i bólów rzutowanych z narządów wewnętrznych. Wszystkie z tych problemów mają wspólny mianownik – jest nim wzmożone napięcie mięśniowe i obecność aktywnych punktów spustowych, które jak ognia boją się igieł akupunkturowych.

 

Suche igłowanie – strzał w dziesiątkę

Aby ulżyć komuś w bólu, należy spojrzeć na miejsce jego dolegliwości i sytuacje, w których się one nasilają. Dzięki dobrej obserwacji można dojść do wniosków, które pozwolą na precyzyjne zlokalizowanie winowajcy bólu i wyeliminowanie go jednym celnym strzałem. W przypadku bólu kręgosłupa lędźwiowego może ich być kilku. To m.in.:

  • mięsień wielodzielny (w przypadku mocnego, punktowego bólu, zazwyczaj nasilającego się przy lekkim skłonie),
  • mięsień czworoboczny lędźwi (często objawia się rozlanym bólem po jednej ze stron grzbietu, nasila się przy skłonie w przód i pochyleniu na bok – charakterystycznym znakiem dla osób cierpiących z powodu mięśnia czworobocznego jest popieranie się rękami o biodra przy długim staniu),
  • mięsień prosty brzucha (częsty ból przy wstawaniu lub zmianie pozycji),
  • mięsień biodrowo-lędźwiowy (ból przy wyproście kręgosłupa oraz często nasilający się w pozycji leżenia na plecach),
  • więzadło międzykolcowe (często sprawiające problemy u osób pracujących fizycznie lub u ludzi ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa lędźwiowego i objawem Baastrupa)

Wszystkie wyżej wymienione punkty spustowe potrafią spędzić posiadaczowi sen z powiek i doprowadzić do szaleństwa diagnostów. Nie wiedzieć czemu, rzadko się o nich mówi i zwraca na nie dostateczną uwagę. Dobrze, że istnieją igły do akupunktury, dzięki którym można się z nimi szybko rozprawić.

 

Efekty suchego igłowania

Istnieje kilka hipotez na temat działania suchego igłowania i reakcji fizjologicznych, które zachodzą w ciele człowieka na skutek jego wykonania. Dlatego metodyka zabiegu różni się w wielu miejscach. Uzyskanie reakcji miejscowego skurczu (ang. Local twitch response) przy nakłuciu jest najczęściej sygnałem, że trafiono w miejsce właściwe. Często w jednym miejscu znajduje się skupisko punktów spustowych (nie tylko jeden) – dlatego podczas jednego nakłucia możemy wywołać niekiedy aż do 20 reakcji skurczowych.

Efekty suchego igłowania są często natychmiastowe i momentalnie po zabiegu zmniejszają się odczucia bólowe. Niestety – oprócz urazów sportowych i małej kategorii schorzeń igłowanie jest jedynie leczeniem objawowym, a przyczyną bólu leży głębiej. Dlatego tak ważna jest diagnostyka różnicowa, dzięki której będziemy mogli dojść do pierwotnej przyczyny problemu i równocześnie leczyć także jej skutki. Mimo to, suche igłowanie jest niezastąpioną i jedną z najbardziej potężnych metod pracy w gabinetach fizjoterapii i osteopatii. Niech żyje i rozwija się jak najdłużej…

 

Bibliografia:

  1. Morihisa, Robert et al. “DRY NEEDLING IN SUBJECTS WITH MUSCULAR TRIGGER POINTS IN THE LOWER QUARTER: A SYSTEMATIC REVIEW.” International journal of sports physical therapy 11,1 (2016): 1-14.
  2. Unverzagt, Casey et al. “DRY NEEDLING FOR MYOFASCIAL TRIGGER POINT PAIN: A CLINICAL COMMENTARY.” International journal of sports physical therapy 10,3 (2015): 402-18.
  3. Fernández-de-Las-Peñas, César et al. “Dry needling for the management of thoracic spine pain.” The Journal of manual & manipulative therapy 23,3 (2015): 147-53. doi:10.1179/2042618615Y.0000000001
  4. Boyles, Robert et al. “Effectiveness of trigger point dry needling for multiple body regions: a systematic review.” The Journal of manual & manipulative therapy 23,5 (2015): 276-93. doi:10.1179/2042618615Y.0000000014
  5. Garten, Hans. The Muscle Test Handbook. Saunders, 2013.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 18

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *