Akupunktura Egzamin w Izbie Rzemieślniczej

Czy aby zostać akupunkturzystą trzeba zdawać egzamin w Izbie Rzemieślniczej?

6849

Aby być akupunkturzystą nie trzeba zdawać egzaminu w Izbie Rzemieślniczej.

Zgodnie z art. 1. w Ustawie z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle – “Osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą na podstawie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, mogą wykonywać tę działalność z zachowaniem warunków określonych w niniejszej ustawie.”

Ta sama ustawa głosi również, że do rzemiosła nie zalicza się usług leczniczych. Akupunktura jest obecnie metodą leczenia uznaną przez Światową Organizację Zdrowia. Zamierzonym celem akupunkturzysty jest poprawa zdrowia, rekonwalescencja pacjenta. Idąc tym tokiem myślenia, wnioskuje się, iż akupunkturzysta zajmuje się działalnością o charakterze usługowym. Można więc argumentować, że zawód ten nie zalicza się do gałęzi rzemiosła, stąd uzasadnione twierdzenie – nie ma konieczności zdawania egzaminów w izbie rzemieślniczej.

Produkty dla fizjoterapeutów acusmed

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2010 roku w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania został zarejestrowany zawód akupunkturzysty. Umiejscowienie zawodu akupunkturzysty w dziale 323 „Praktykujący niekonwencjonalne lub komplementarne metody terapii” pod numerem 323001 wskazuje na to, że zawód ten nie jest zawodem medycznym zastrzeżonym wyłącznie dla lekarzy medycyny ale zawodem, który mogą wykonywać inne osoby, nie mające wykształcenia lekarza.

Takie jednoznaczne usytuowanie zawodu akupunkturzysty w Krajowym Standardzie Kompetencji Zawodowych daje przekonanie, że błędna staje się powszechna opinia, iż wykonywane czynności przewidziane dla akupunkturzysty zastrzeżone są tylko i wyłącznie dla lekarza medycyny. Warto o tym pamiętać, z pewnością w sytuacjach, gdy konieczne jest dostosowanie odpowiedniego leczenia względem potrzeb pacjenta oraz wyczekiwanych szybkich efektów.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *