Skurcze mięśni - o czym mogą świadczyć i jak im zapobiegać?

Skurcze mięśni – o czym mogą świadczyć i jak im zapobiegać?

4

18873

Jeśli uczestniczylibyśmy w quizie z diagnostyki mogłoby pojawić się tam takie pytanie: Jaka dolegliwość może występować zarówno podczas intensywnego uprawiania sportu, spania i siedzenia przy biurku, a ból który jej towarzyszy czasem zwala z nóg? To skurcze mięśni

Niemal każdy z nas kiedyś doświadczył tego bolesnego doznania, jednak nie wszyscy zastanawiają się – dlaczego? Jeszcze mniej osób zna patofizjologię i przyczyny powstawania tej z pozoru błahej dolegliwości. Przyjrzyjmy się skurczom bliżej, aby móc im zapobiegać i reagować, kiedy już się pojawią.

 

 

Skurcze mięśni – bolesna dolegliwość dotycząca każdego z nas

Zazwyczaj skurcze mięśni pojawiają się podczas uprawiania aktywności fizycznej lub podczas izolowanego ruchu danej grupy mięśniowej. Z definicji, pokazują się nieoczekiwanie, niezależnie od naszej woli, są bardzo bolesne i trwają od kilku do kilkudziesięciu sekund. Najczęstszymi grupami mięśni, w których skurcze występują są: mięśnie łydek, grupa kulszowo-goleniowa oraz mięśnie czworogłowe. Czasem pojawiają się także w mięśniach grzbietu i klatki piersiowej.

Skurcze mięśni są najczęstszym rodzajem dolegliwości bólowych sportowców w czasie podejmowania wysiłku. Ich częstotliwość wzrasta wraz z intensywnością i czasem trwania treningu. Szacuje się, że problem ten dotyczy odpowiednio: 

  • 67% triathlonistów, 
  • około 50% biegaczy, 
  • 52% zawodników rugby,
  • 60% kolarzy. 

Mimo tak częstego występowania, mechanizm powstawania dolegliwości nie jest w pełni rozpoznany.

 

 

Czynniki ryzyka skurczów mięśni

Wraz z wieloma obserwacjami osób trenujących i tych, którzy są na bakier z aktywnością wyróżniono szereg czynników mogących wpływać na częste, niekontrolowane skurcze mięśni. To m.in.:

  • wysiłek fizyczny ponad możliwości danej osoby,
  • zbyt duże, wstępne zmęczenie mięśni przed podjęciem treningu,
  • wysokie BMI, otyłość,
  • brak odpowiedniej elastyczności mięśni,
  • choroby przewlekłe (układu krążenia, układu nerwowego, choroby nowotworowe),
  • odwodnienie, nieprawidłowa dieta, zaburzenia elektrolitowe.

 

Jak powstają skurcze?

Na temat mechanizmu powstawania skurczów mięśniowych istnieje kilka teorii próbujących wyjaśnić, o co w tym wszystkim właściwie chodzi. Dlaczego sportowiec na poziomie zawodowym, dobrze odżywiony, z wysokim pułapem tlenowym jest narażony na podobne dolegliwości co człowiek, który od 20 lat nie wstaje sprzed ekranu komputera?

Istnieją dwie główne teorie, które w sensowny sposób próbują wytłumaczyć, dlaczego każdy z nas może kiedyś cierpieć z powodu bolesnych skurczów.

  • Pierwsza, neurologiczna mówi o nieprawidłowej impulsacji nerwowej z narządów ścięgnistych Golgiego. Przy nieodpowiednio elastycznych mięśniach lub tych zbyt długo przebywających w skróconej pozycji, dochodzi do dysbalansu pomiędzy informacjami pobudzającymi i hamującymi pracę aparatów ścięgnistych. Skutkuje to złą informacją dla układu nerwowego oraz odruchowym, nadmiernym napięciem mięśniowym.
  • Druga teoria – biochemiczna, skupia się na podejściu obejmującym prawidłowe nawodnienie i gospodarkę elektrolitową. Wg niej, kiedy w naszym ciele zaczyna brakować wody i elektrolitów (Ca, Na, K, Mg), np. na skutek nadmiernej potliwości lub odwodnienia z małej podaży płynów, może dojść do nieprawidłowego działania nerwów i nadmiernych impulsacji, a w konsekwencji do skurczów mięśni.

 

Sklep dla sportowców i fizjoterapeutów Acus Med

 

Podejście terapeutyczne do skurczów

Zarówno w sporcie na wysokim poziomie, jak i w pracy z ludźmi niewysportowanymi należy rozważyć czy osoba, która narzeka na stałe problemy ze skurczami mięśni nie cierpi na chorobę bardziej zaawansowaną niż nierozciągnięte mięśnie czy brak wody i zestawić jej problem z innymi objawami. W razie, kiedy pacjent nie ma większych problemów zdrowotnych, skutecznymi technikami terapeutycznymi będą:

  • przemyślana, długa i sumienna rozgrzewka przed wysiłkiem fizycznym,
  • stretching statyczny po wysiłku,
  • poizometryczna relaksacja mięśni,
  • terapia punktów spustowych,
  • zachowanie odpowiedniej ergonomii pracy i przerw na rozruszanie ciała.

Nieodzownym elementem jest również zadbanie o prawidłowe nawodnienie, podaż elektrolitów i zdrowy styl życia. Odpowiednim wyborem będzie zatem wyrobienie nawyku picia wysoko zmineralizowanej wody, napojów izotonicznych (naturalnych na bazie miodu, imbiru i cytryny) oraz życie wolne od nałogów i zwyczajów mogących negatywnie wpływać na stan układu krążenia i metabolizm ciała człowieka. 

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 14

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *