Stadiopasta - zdjęcie grupowe maści leczniczej dla sportowców

Stadiopasta i jej magiczny skład!

15

14565

Stadiopasta i jej magiczny skład – czy warto ją stosować w fizjoterapii?

Od kilku lat w środowisko fizjoterapeutów przeżywa swoisty renesans. Ilość profesjonalnych kursów dla fizjoterapeutów rośnie z roku na rok. Praktycy pracy z ciałem coraz szerzej spoglądają na całość tematu terapii. Włączają w to także tzw. “terapie naturalne”. Nikogo nie dziwi już widok fizjoterapeuty sportowego stosującego akupunkturę u swoich podopiecznych. Coraz częściej także standardowe środki przeciwbólowe i przeciwzapalne zastępowane są preparatami pochodzenia roślinnego. Bazują one na składnikach w jak najmniejszym stopniu przetworzonych przemysłowo. Nurt ten nie wynika jednak z mody, lecz z naczelnej zasady pracy fizjoterapeuty – dążenia do ciągłego podwyższania skuteczności terapeutycznej, nie ograniczając się do kanonicznych podejść.

Stadiopasta najtaniej

 

Stadiopasta – naturalna maść na obrzęki!

Jednym z czołowych (jeśli nie liderem!) preparatów “naturalnych” na rynku maści stosowanych zewnętrznie w terapii sportowej jest Stadiopasta, produkowana we Włoszech. Ten zielony, ziołowo pachnący specyfik zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Jest stosowany zarówno przez terapeutów sportowych jak i tych, którzy na co dzień pracują z pacjentami urazowymi w zaciszu własnych gabinetów. Jej popularność wynika z jednego najważniejszego powodu: skuteczności. Spróbujmy przyjrzeć się bliżej powodom dobrych wyników stosowania tej pasty.

Co wpływa na skuteczność stadiopasty?

U podstaw jej sukcesów terapeutycznych stoi ciekawy, synergicznie działający zestaw składników. Zielone zabarwienie produkty wynika z zastosowania w nim zielonej glinki, nazywanej przez producenta argilią zieloną. Stosowanie glinek różnych rodzajów zewnętrznie ma długą historię w leczeniu stłuczeń, obrzęków a nawet otarć. Stadiopasta wykazuje działanie ściągające, przeciwzapalne, przyspiesza metabolizm metabolitów wtórnych zgromadzonych w tkankach (np. pozostałości NLPZ). Tym samym zmniejsza szansę na wystąpienie obrzęku w przebiegu stłuczenia bądź skręcenia. Przypuszcza się również,
że u podstaw działania przeciwobrzękowego zielonej glinki leży jej bogactwo w składniki mineralne. Jak środowisko wysoce stężone będzie promować osmozę z obrzękniętych tkanek w kierunku skóry, którą to wodę wychwycą usprawnione działaniem innych składników Stadiopasty naczynia krwionośne. 

 

Olejki aromatyczne w Stadiopaście:

Jednak tym, co wyróżnia Stadiopastę spośród dostępnych na rynku preparatów tego typu jest zawartość bogatych w olejki eteryczne wyciągów roślinnych. Na początku warto wspomnieć o olejku kosodrzewinowym, zwanym inaczej olejkiem z sosny mugo. Poprawia on ukrwienie uszkodzonych tkanek, działając przy tym rozluźniająco na aparat mięśniowo-więzadłowy np. skręconego stawu. Działanie takie zmniejsza szansę na wystąpienie tzw. bloku traumatycznego polegającego na mechanicznym zablokowaniu miejsca urazu przez przykurcze otaczających tkanek. Mechanizm ten, choć pożądany w momencie wystąpienia urazu, jest częstym problemem w późniejszej terapii i reedukacji układu ruchu w powrocie do prawidłowego wzorca ruchu stawu.

Wyciągi z lawendy stosowane zewnętrznie mają natomiast działanie przeciwbólowe, zwłaszcza tych stanach urazowych, gdzie układ nerwowy również ponosi uszczerbek. Jednocześnie wspomaga krążenie w urażonej tkance, współgra z pozostałymi składnikami preparatu, nie pozwalając na upośledzenia krążenia w wyniku powstania obrzęku. Wyciągi z kwiatu lawendy mają też działanie przyspieszające regenerację naskórka.

Zastosowanie mięty w preparacie przyspieszającym regenerację w terapii sportowej nikogo zapewne nie dziwi. Obecność wysokiego stężenia mentolu (oraz jego izomerów wraz z alfa-pinenem) w wyciągach z różnych gatunków mięt nadaje temu ekstraktowi przede wszystkim działanie miejscowo przeciwbólowe, znieczulające i chłodzące.

 

Ekstrakty roślinne zawarte w Stadiopaście:

  • Ściągające i poprawiające krążenie właściwości kasztanowca były od wielu lat (jeśli nie wieków) znane i wykorzystywane w medycynie klasztornej i zielarskiej. Maści zawierające ekstrakt z kasztanowca są tradycyjnie stosowane w stanach żylakowych kończyn dolnych oraz odbytu i to z dobrym efektem. Nie dziwi więc, że również w preparacie stosowanym w urazach sportowych (m. in. stłuczeniach i skręceniach) znaleziono zastosowanie dla tej rośliny. Jak większość składników Stadiopasty, ekstrakt z kasztanowca (zawierający duże ilości escyny) ma działanie przeciwobrzękowe i przeciwwysiękowe. Tym samym skraca czas powrotu poddanej terapii tkanki do prawidłowego funkcjonowania.

 

  • Malwa i nagietek to dwa zioła, których rolą w Stadiopaście jest przyspieszenie procesu gojenia szczególnie w tych stanach, gdzie doszło do przerwania ciągłości tkanki. Zarazem chronią skórę przed możliwymi odbarwieniami i efektami ubocznymi działania pozostałych składników preparatu. Łącząc to ze zdumiewającą zdolnością nagietka do wpływu na układ hormonalny człowieka (także miejscowo tkankowy) i jego (oraz malwy) zdolnościami detoksykacyjni, otrzymujemy kolejną skuteczną i konieczną do szybkiej regeneracji kombinację ziół – a przy tym zapewniającą bezpieczeństwo terapii!

 

  • I wreszcie arnika, czyli jedno z panaceów natury na wszelkiego rodzaju stłuczenia i obrzęki. Wyciągi z arniki posiadają silne działanie przeciwzapalne i antyseptyczne, szczególnie jednak przeciwzakrzepowe. Ta zdolność do pobudzania krążenia obwodowego w miejscu urazu przekłada się m. in. na szybszą granulację uszkodzonych tkanek, nie pozwalając przy tym na powstawanie zakrzepów, a co za tym idzie upośledzenia procesu regeneracji nadwyrężonych tkanek.

 

Połączenie zastosowanych w Stadiopaście składników to przemyślana kompozycja wspierających się wzajemnie składników. Ich połączenie pozwala na wydatne, zauważalne skrócenie czasu powrotu chorego do zdrowia, zwłaszcza w urazach sportowych. Będąc zarazem produktem bazującym na naturalnych składnikach, ma niewiele przeciwwskazań. Należy zachować ostrożność w łączeniu jej z innymi preparatami naskórnymi w jednej aplikacji. Istnieje możliwość interakcji międzylekowych jak w przypadku większości maści przeciwbólowych.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 13

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


2 komentarze do “Stadiopasta i jej magiczny skład!”

  1. ja korzystałam z kasztanowca w takim żelu, do chłodzenia nóg, przy ciąży bywało cięzko. żel dobry nawet dla kobiet w ciąży, maternea

  2. Miałam przyjemność korzystać z tego produktu i powiem szczerze, że jestem mile zaskoczona. Świetnie radzi sobie z obrzękami występującymi po treningach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *