6 ćwiczeń na wdowi garb

Ćwiczenia na wdowi garb, które możesz wykonać w domu

20975

,,Wdowi garb” to niezbyt wdzięczne, lecz już utarte określenie wyniosłości szyjno-piersiowej. Choć nie brzmi zachwycająco, to nie można odebrać mu trafności przekazu. Wdowi garb występował bowiem u kobiet, które silnie przeżywały żałobę. Ich zamknięta postawa ciała i pochylone barki prowadziły do tworzenia się wybrzuszenia na karku. Dziś ,,wdowi garb” funkcjonuje jako kolokwialny termin medyczno-fizjoterapeutyczny i wskazuje na zaburzenia strukturalne w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa u różnych osób. Zauważasz go u siebie? Dowiedz się, jakie ćwiczenia wykonywać, by go zmniejszyć lub całkowicie zlikwidować!

Na czym polegają ćwiczenia na wdowi garb i jaki jest ich cel?

W przypadku wdowiego garbu ćwiczenia polegają na:

  • zwiększeniu ruchomości w obrębie szyi i odcinka piersiowego,
  • poprawie siły osłabionych mięśni, a także wyrównaniu dysbalansu mięśniowego,
  • zmobilizowaniu klatki piersiowej wraz z rozciąganiem mięśni piersiowych ze względu na zamkniętą postawę ciała,
  • poprawie pracy przepony,
  • zwiększeniu siły mięśniowej obręczy barkowej i kończyn górnych.

Dobór ćwiczeń zależy oczywiście od przyczyn powstania wybrzuszenia tkanki tłuszczowej na przejściu szyjno-piersiowym, a także od indywidualnych problemów strukturalnych i funkcjonalnych pacjenta.

6 ćwiczeń na wdowi garb

  1. Stań prosto i unieś proste ręce do góry, a następnie odchyl je do tyłu. Utrzymaj tę pozycję przez 15 sekund.
  2. Nadal stojąc, obniż barki, ręce zegnij w stawach łokciowych i odwiedź do kąta 90 stopni. Ręce trzymaj na wysokości klatki piersiowej. Robiąc wdech nosem, powoli kieruj łokcie do tyłu, doprowadzając do ściągnięcia łopatek. Wypchnij klatkę piersiową do przodu. Robiąc wydech, rozluźnij się. Uwaga – do tego ćwiczenia możesz wykorzystać gumę oporową Loop Thera Band.
  3. W pozycji stojącej, skieruj się do lustra. Kontrolując swoją postawę, cofnij brodę tak, aby znalazła się blisko szyi. Pamiętaj, aby nie pochylać głowy do przodu – ruch jest do tyłu. Utrzymaj napięcie przez 20 sekund.
  4. Przejdź do klęku podpartego. Utrzymaj głowę w linii kręgosłupa. Następnie poprowadź prawą rękę do boku i do góry oraz odchyl jedną stroną tułowia. Wzrok podąża za ruchem. Powoli wróć do pozycji wyjściowej i wykonaj ćwiczenie na drugą stronę.
  5. W pozycji klęku podpartego, wykonaj koci grzbiet. Skoncentruj się na ruchu głowy do tyłu.
  6. Podejdź do ściany. Prawą rękę wyciągnij jak najwyżej do góry i oprzyj ją. Głowę skręć w prawą stronę i odchyl do tyłu. Utrzymaj tę pozycję przez 5 sekund i zmień stronę.

Jak długo i często wykonywać ćwiczenia na wdowi garb?

Ćwiczenia na wdowi garb można, a nawet warto wykonywać codziennie.  Najlepsze efekty uzyskasz przez regularność i sumienność, które są szczególnie ważne wówczas, gdy zgrubienie na karku jest duże. Każde ćwiczenie wykonuj powoli i kontroluj ułożenie swojego ciała. Przed samodzielnym przystąpieniem do ćwiczeń, polecam Ci skonsultować się z fizjoterapeutą lub trenerem, który powie Ci, czy wykonujesz je poprawnie.

Gumy do ćwiczeń i rehabilitacji

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 9

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Olga Rymarska

W życiu zawodowym działam dwutorowo: jestem fizjoterapeutką i copywriterką medyczną. Spełniam się nie tylko w osobistym kontakcie z pacjentem, ale również wtedy, gdy elektronicznie szerzę wiedzę na temat fizjoterapii i zdrowego stylu życia. Prywatnie uwielbiam Chorwację, koncerty i książki o medycynie sądowej.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Jeden komentarz do “Ćwiczenia na wdowi garb, które możesz wykonać w domu”

  1. Zamężne koleżanki reagują na nazwę tego schorzenia z pewnym rozbawienie, w przeciwieństwie do ich mężów. Myślę, że nieźle działa też tejping i masaż przykurczonej, przedniej strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *