Presoterapia

Presoterapia – sposób działania i możliwości zastosowania

6

9558

Terapia kompresyjna jest znana w medycynie od lat. Już dawno stosowano metody bandażowania w celu redukcji obrzęku – po urazie lub zabiegach operacyjnych. Jak w każdej dziedzinie medycyny – presoterapia nieustannie się rozwija, proponując coraz bardziej nowoczesne rozwiązania. W czym może pomóc ta forma zabiegów i jak wpływa na organizm człowieka?

Funkcje układu limfatycznego

Układ limfatyczny, którego nieprawidłowa funkcja lub uszkodzenie może doprowadzić do powstawania przewlekłych lub pourazowych obrzęków, pełni szereg ważnych dla zdrowia funkcji. To m.in.:

  • odpornościową – przez produkcję białych ciałek krwi
  • neutralizującą – przez zwalczanie ciał i substancji obcych
  • odprowadzającą – przez prowadzenie limfy do układu krwionośnego

Limfa odpowiada za zbieranie toksycznych substancji i odprowadzanie ich do węzłów chłonnych. Kiedy ten system naczyń zawodzi, w tkankach mogą gromadzić się szkodliwe metabolity doprowadzające do powstawania stanów zapalnych czy chorób. Dlatego dla każdego, wspomaganie prawidłowej funkcji tego układu jest kluczowe w kontekście zachowania ogólnego zdrowia.

Terapia kompresyjna – kiedyś i dziś

Podstawową dolegliwością, z jaką do tej pory walczyła terapia kompresyjna, były obrzęki limfatyczne. Najczęściej są one konsekwencją zabiegów chirurgicznych obejmujących usunięcie węzłów chłonnych (jak np. mastektomia). Chroniczny obrzęk może być także powikłaniem chorób układowych, reumatycznych lub chorób tkanki łącznej. Walka z obrzękiem bywa bardzo uciążliwa dla pacjenta i terapeuty i w większości przypadków trwa długo.

 

Norma Tec - Presoterapia

 

Idea przyświecająca terapii kompresyjnej, opiera się o stymulowanie przewodzenia limfy i krwi żylnej, aby zapobiegać i w razie potrzeby wspomagać usuwanie substancji toksycznych oraz metabolitów z ciała. Przez wykonywanie odpowiedniego rodzaju ucisku możemy biernie “przesuwać” płyny, tym samym korzystnie wpływając na gojenie tkanek i redukcję obrzęku.

Urządzenie do presoterapii

Wraz z rozwojem nauk o zdrowiu oraz sporcie zauważono, że wspomaganie działania układu limfatycznego oraz naczyń żylnych może prowadzić do zwiększenia możliwości regeneracyjnych i w konsekwencji – do poprawy osiągów sportowych. Dlatego też, firmy produkujące sprzęt do rehabilitacji wyszły na przeciw zawodnikom chcącym zadbać o swoje ciało. Jednym z najbardziej popularnych urządzeń do presoterapii jest Norma Tec Pulse 2.0, które przy pomocy specjalnych rękawów i oprogramowania komputerowego jest w stanie przeprowadzić sesję terapii kompresyjnej w zależności od potrzeb pacjenta. Z powodzeniem może być stosowany zarówno w sporcie jak i w medycynie – wspomagając pacjentów potrzebujących drenażu limfatycznego.

 

Presoterapia - Norma Tec

Urządzenie do presoterapii – Norma Tec Pulse 2.0

Zastosowanie terapii kompresyjnej

Dolegliwości, w których pomocne może być zastosowanie Norma Tec Pulse 2.0 to, np.:

  • stany po urazach sportowych (zwichnięciach, skręceniach, złamaniach)
  • obrzęki limfatyczne
  • zmęczenie mięśni po wysiłku
  • zespół opóźnionego bólu mięśni (ang. DOMS) – potocznie nazywany „zakwasami”
  • prewencja i leczenie żylaków

Regularne stosowanie masażu kompresyjnego może wpłynąć korzystnie na ogólne zdrowie, wspomagać regenerację potreningową i leczenie dolegliwości powodowanych przez choroby przewlekłe. Przed użyciem tego rodzaju sprzętu warto skonsultować się z fizjoterapeutą, w celu wyeliminowania ewentualnych przeciwwskazań do terapii i ustalenia okolicy zabiegowej.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *