Zakup tejpa - Jakie tejpy wybrać? Czym się kierować przy wyborze taśmy do kinesiotapingu?

Zakup TEJPA, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze tego najlepszego plastra?

20

57919

Zakup TEJPA, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze tego najlepszego plastra?

Na rynku pojawia się coraz więcej firm produkujących tejpy. Często w sklepach widzimy promocje, co najbardziej przykuwa nasze zainteresowanie produktem. Jednak czy cena jest równa wartości? Czy tanio znaczy źle, a drogo dobrze? A może czasem tanie są dobre jakościowo, a te z pozoru „dobre i drogie” mogą okazać się kompletną porażką? Co jeszcze ma ogromne znaczenie przy wyborze plastra? Już za chwilę popłyniemy do świata tych kolorowych plastrów do kinesiotapingu i dowiemy się jak i na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Plastry do kinesiotapingu Gold Tape

Czy kolor taśmy do kinesiotapingu tak naprawdę ma znaczenie?

Oczywiście, że NIE! Przeprowadzono kiedyś badania na studentach, aby sprawdzić, czy taśma w kolorze ciepłym działa rozgrzewająco/pobudzająco, a ta w zimnym chłodząco/ łagodząco. Grupa badawcza nie miała najmniejszego pojęcia o naklejonym kolorze plastra i była pytana o to, co czuje. Niestety, a może i stety badania nie potwierdziły wpływu danego koloru.

Czasami pacjent ma wrażenie, że jeden kolor działa lepiej, inny gorzej, jeden z nich lepiej się trzyma, a drugi niekoniecznie. Chcąc wpłynąć na jego psychikę, co da również lepszy efekt terapii możemy dostosować się do jego upodobań.

W zależności od producenta, do wyboru mamy obecnie bardzo szerokie gamy barw oraz mnóstwo wzorów.  Tak więc możemy zadowolić pacjentów począwszy od tych najmłodszych, którzy kochają kolorowe plastry na mięśnie po najstarszych, którzy zazwyczaj gustują w stonowanych beżach lub innych nie rzucających się mocno w oczy kolorach.

Pino Tape Pro Sport – plastry tejpy tapy do kinesiology tapingu (5cm x 5m)

 

Klej taśmy do kinesiotapingu

Kolejny ważny aspekt podczas wyboru. Niektórzy z pacjentów mogą skarżyć się, że tejp „uczula”. Nie zawsze jest to wina taśmy kinesiotaping, a po prostu czasem substancja znajdująca się na ciele pacjenta wejdzie w tak silną reakcje chemiczną, że wywoła alergiczną. Pacjenci podczas codziennej toalety źle spłukują np. mydło, co może również negatywnie przyczynić się w kierunku nieprzyjemnych dolegliwości, min. zaczerwienienia i swędzenia. Jeśli jednak większość osób negatywnie reagowałoby na plastry objawami alergii warto wówczas upewnić się, czy aplikacja została wykonana poprawnie. Jeśli wykluczymy wszystkie inne powody, możemy zrzucić winę na klej i zmienić firmę plastrów. Dla lepszego efektu możemy posłużyć się dodatkowo klejem do tapingu.

Klej do tapingu Rea Tape blog

 

Taśmy kinesiotaping – testy

Koniecznie zwróćmy na nie uwagę! Czy produkt przeszedł testy medyczne i chemiczne, dzięki którym mamy pewność, że plaster jest bezpieczny dla naszych pacjentów? Informację możemy znaleźć między innymi na opakowaniu lub stronie producenta.

 

Plastry kinesiotaping – elastyczność

Plastry do kinesiotapingu rozciągają się na długość i osiągają ogromną elastyczność, dzięki czemu mogą korzystnie wpływać na tkanki – głównie powięź powierzchowną. Zwróćmy jednak uwagę, czy tejp po naciągnięciu powróci do swojej pierwotnej długości i nie pozostanie w rozciągnięciu, aby mógł oddziaływać tak, jak powinien. Im większa elastyczność tym lepiej? Kolejny mit zostaje obalony. Powinnyśmy sprężystość plastra dopasowywać do grupy pacjentów, jaką się zajmujemy, Jeśli są to sportowcy – teoria sprawdza się, jednak u małego dziecka czy osoby starszej nie będziemy potrzebowali tak silnego oddziaływania. Nie dyskwalifikuje to jednak produktu, musimy tylko pamiętać, aby zbyt mocno nie rozciągnąć taśmy.

 

Plastry na mięśnie – materiał

Zwróćmy na niego uwagę, przecież nie chcemy, aby po naklejeniu wyglądał nieestetycznie lub odklejał się. Wiadomy jest fakt, iż w zależności od trybu życia, jeden pacjent będzie bardziej wnikał w stan taśmy, a drugi niewiele i z czasem możliwe jest jej prucie na obrzeżach. Należy jednak pamiętać, że gdy plaster będzie się zaczynał mocno drzeć, zmieni powierzchnię swego oddziaływania.

 

Cena taśmy kinesiotaping

Według mego skromnego zdania, nie gra roli. Dlaczego? Nie chcę tutaj lokować konkretnej marki, ani oczerniać innych. Jednak testując wiele firm zdałam sobie sprawę z tego, że czasami te dość drogie do niczego się nie nadają, a parę złotych tańsze są dla mnie idealne. Dochodziło również do sytuacji, gdy tańsze produkty rozprowadzane czasem w sieciowych marketach do niczego się nie nadawały i wystarczało dołożyć tylko trochę do nich i cieszyć się wspaniałym produktem. Jak to mówią: „po trupach do celu”.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu już wiesz na co zwrócić uwagę przy wyborze taśmy kinesiotaping. Według mnie warto kupić kilka różnych plastrów i samemu je przetestować. Możesz wówczas wybrać swego osobistego faworyta. Jeśli dręczą Cię jeszcze jakieś pytania – pisz śmiało, na pewno pomożemy 🙂

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 53

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


4 komentarze do “Zakup TEJPA, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze tego najlepszego plastra?”

  1. Ciekawy wpis. Dobrze jest szukać alternatywnych metod dla farmakoterapii w dolegliwościach kręgosłupa, stawów i mięśni. Efekty jakie daje używanie dobrej jakości plastrów przypominają te wywołane przez tabletki przeciwbólowe. Zgadzam się z tym, że nie warto przepłacać za tego typu produkty.

  2. Ja używam zakupionych u Państwa taśm do tapingu i jestem zadowolony. Niska cena i bardzo dobra jakość! Jak ktoś się pyta, gdzie zaopatruje się w tego typu sprzęt, zawsze odsyłam ich do waszego sklepu..

  3. Witam potrzebuję zakupić Tejpy dla mamy która ma bóle kręgosłupa i rwa kuleszowa. Prosze mi pomóc w wyborze. Kupiłam na allegro ale okazały się że nie te. Mama miała raz przyklejone ale jak odklejała miały pod spodem takie jak by koła które pulsowały a te co zakupiłam nic nie działają. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

    1. Dzień dobry Pani Karolino 🙂 Być może nastąpiło uczulenie na klej występujący na plastrze 🙁 Aby uniknąć takiej sytuacji należy wybrać sprawdzoną markę tejpów 🙂 Najpopularniejsze i najczęściej wybierane w naszym sklepie to taśmy RECO TAPE (https://www.acusmed.pl/sklep/kinesiotaping/reco-kinesiology-tape-5cm-x-5m/) Dostępne są w rozmiarze uniwersalnym 5cm x 5m, nie uczulają i długo utrzymują się na skórze 🙂 Natomiast w przypadku bólu kręgosłupa i rwy kulszowej warto sięgnąć po matę do akupresury, która pomoże zlikwidować ból (https://www.acusmed.pl/kategoria-produktu/maty-do-akupresury/). Jeśli miałaby Pani jakieś pytania, to śmiało 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *