Jak radzić sobie z bólem?

Walka z bólem w dobie epidemii

7

1040

W dobie kryzysu znajdujemy się w sytuacji, która uniemożliwia udzielenie pomocy w bólu tym, którzy tego potrzebują. Większość z fizjoterapeutów musiała zawiesić lub ograniczyć swoją działalność. Niestety – ból nie śpi i dokucza pomimo stanu zagrożenia epidemicznego. Jakie sposoby doraźnej walki z dolegliwościami można zalecać swoim pacjentom aby w domu chociaż częściowo zadbali o siebie? Oto kilka z nich.

Nr 1 – zadbaj o swoją kondycję psychiczną!

Zła kondycja psychiczna przyczynia się do zaburzenia homeostazy i ma negatywny wpływ na każdy możliwy układ ciała człowieka. Na skutek przewlekle wzmożonego wydzielania hormonów stresu tj. kortyzol czy adrenalina nasze ciało jest narażone na ich destrukcyjne działanie. Ich wysoki poziom może skutkować wieloma negatywnymi skutkami, do których można zaliczyć m.in.:

  • apatię
  • bóle głowy
  • dolegliwości gastryczne (biegunki, zaparcia, zgaga)
  • zaburzenia pamięci
  • bóle mięśniowe
  • osłabienie układu immunologicznego!

Pierwszą, najważniejszą poradą jest zadbanie o kondycję psychiczną. Oprócz udowodnionych naukowo zmian i wpływów biochemicznych na ciało człowieka, wiemy jak poważne w skutkach mogą być dolegliwości psychosomatyczne i jakiego trudu wymaga walka z nimi. Dlatego kondycja psychiczna zajmuje na liście miejsce pierwsze. Szczególnie pomocne mogą być treningi relaksacyjne metodą Jacobsona.

 

Nr 2 – umiarkowana aktywność fizyczna

Bardzo często, dolegliwości bólowe spowodowane są zaburzeniem przepływu płynów ustrojowych – krwi, limfy lub (dla zwolenników terapii czaszkowo-krzyżowej) płynu mózgowo rdzeniowego. Walczyć z nim można wprowadzając ruch tam gdzie go brakuje. Bez specjalistycznych technik manualnych czy osteopatycznych całkowite wyleczenie może okazać się niemożliwe, jednak doraźnym sposobem na pozbycie się bólu może być umiarkowana aktywność fizyczna i ćwiczenia rozciągające.

Ból kręgosłupa lędźwiowego, który jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinetach fizjoterapii może być spowodowany „zasiedzeniem” i zastojem płynów w splotach żylnych kręgów! Spacer w ustronnym miejscu, unikając ludzi oraz wykonanie lekkiego stretchingu zaraz po nim pomoże zrelaksować bolesne mięśnie i wpłynąć korzystnie na ogólne „przefiltrowanie” ciała i pobudzenie go do pracy. Nie trzeba tu żadnych skomplikowanych ćwiczeń, sprzętu i zaawansowanej siłowni. Po prostu „ruszaj się i wyjdź na łono natury”. Oczywiście… bez zgromadzeń i unikając zatłoczonych miejsc.

 

 

Nr 3 – stosowanie sprzętu rehabilitacyjnego

Istnieje sporo sposobów na doraźną walkę z bólem za pomocą prostego sprzętu rehabilitacyjnego, który z powodzeniem można zastosować w warunkach domowych. Każdy pacjent, bez względu na wiek będzie mógł zastosować niektóre techniki we własnych czterech kątach i pomóc sobie w bólu. Warto tu polecić 3 proste sposoby na łagodzenie dolegliwości bólowych:

  • Mata do akupresury – leżenie na niej przez około 30 minut dziennie pomoże uśmierzyć dolegliwości bólowe kręgosłupa i pomoże w rozluźnieniu napiętych mięśni.

 

Maty wieloigłowe, wałki wieloigłowe Lyapko

 

  • Ćwiczenia z rollerem – automasaż z użyciem wałka do masażu jest pomocnym narzędziem w walce z bólem. Autoterapia mięśni pośladkowych, pasma biodrowo-piszczelowego czy mięśni czworogłowych mogą bardzo korzystnie wpłynąć na kondycję ciała w przypadku dolegliwości bólowych lędźwi, stawów biodrowych czy kolan.

 

  • Terapia punktów spustowych piłką do masażu – jest prostym sposobem na walkę z najbardziej uporczywymi bólami mięśni czy stawów. Jest najbardziej bolesną formą walki z dolegliwościami jednak zapewnia możliwość dotarcia do głębokich warstw mięśni i bardziej pokaźne efekty.

 

Roller do rozluźniania mięśni, piłeczki do masażu

 

Wszystkie wymienione techniki są proste do zastosowania i nie wymagają długich godzin treningu, dlatego będą idealne w poradnictwie rehabilitacyjnym prowadzonym on-line. Dla osób, które w tych ciężkich czasach zdecydowały się na pracę zdalną – mogą być ciekawym rozwiązaniem na doraźną pomoc dla pacjenta, który jest skazany na pozostanie w domu.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 12

Jakub Seremak

Magister fizjoterapii, student osteopatii. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *