Mateusz Leśniak wywiad na bloga Acusmed

Zafascynowani fizjoterapią, odc. 20 – Mateusz Leśniak

2

6173

Cześć! Bardzo się cieszymy, że znalazłeś dla nas chwilę. Na początek powiedz nam kilka zdań o sobie. 

Cześć, nazywam się Mateusz Leśniak, pochodzę z Leszna, gdzie prowadzę gabinet fizjoterapii. Fizjoterapię ukończyłem na Poznańskim AWF. Na co dzień opiekuję się zawodnikami z leszczyńskich klubów i spędzam czas w gabinecie.

 

Czy jako dziecko marzyłeś o tym, aby być fizjo czy przyszło to spontanicznie?

Jako dziecko marzyłem zostać sportowcem, w podstawówce trafiłem na zajęcia judo. Z wiekiem zaczynałem startować na coraz większej rangi zawodach, gdzie miałem pojedyncze problemy z przeciążeniami. Podczas rehabilitacji obserwowałem i śledziłem terapie jak fizjoterapeuta pracuje i tak zaczęły się myśli o fizjoterapii.

 

Czy treningi judo są wymagające pod względem sprawności i wytrzymałości fizycznej?

Trening judo jest jedną z najbardziej ogólnorozwojowych dyscyplin sportowych. Pomaga w uzyskaniu wysokiej sprawności organizmu, ale także korzystnie wpływa na wady postawy. Trening wytrzymałościowy w judo odbywa się nie tylko na siłowni, ale także na macie i w plenerze. Zawodnicy trenując pracują w grupie jak i indywidualnie.

 

Jaki jest według Ciebie najlepszy sposób na regenerację po treningu?

Moim zdaniem najważniejszą regeneracją po treningu jest basenik z lodem, gdzie zawodnicy odczuwają po zabiegu dużą ulgę w mięśniach. Na regenerację powinno się jeszcze składać rolowanie, które jest zbawienne dla mięśni po treningach, niestety nawarstwienie zmęczenia skutkuje większym ryzykiem kontuzji.

 

Zdradzisz nam jaki jest skuteczny sposób na uniknięcie kontuzji?

Nie ma złotej recepty na uniknięcie kontuzji, ale jeśli zawodnik stosuje systematyczną profilaktykę poprzez rolowanie, rozciąganie, stabilizację, odnowę biologiczną (saunę, krioterapię), dietę, to moim zdaniem ma dużą szansę uniknąć kontuzji.

 

A Ty jak poradziłeś sobie z przebytymi kontuzjami?

Miałem problemy z łokciem, trafiłem do gabinetu fizjoterapeutycznego, fizjoterapeuta lada moment uporał się z problemem i po tygodniu mogłem wrócić do treningów. Patrząc z perspektywy czasu fizjoterapia sportowa mocno ewoluowała.

 

Zbaczając z tematu – zdradź nam gdzie zdobywałeś pierwsze doświadczenia i które szkolenia wniosły do Twojej praktyki najwięcej?

Pierwsze doświadczenie z fizjoterapią zdobywałem z zawodnikami judo, piłki ręcznej, następnie utworzył się pomysł otwarcia gabinetu fizjoterapii. Z perspektywy czasu praca z zawodnikami przyniosła największe owoce w postaci efektów pracy w gabinecie. Szkolenia, które wniosły najwięcej do gabinetu to terapia manualna tkanek miękkich, Medycyna Manualna dr Radosława Składowskiego, Pinopresura, Igłoterapia.

 

Ostatnio powstało wiele kontrowersji na temat używania igieł przez fizjoterapeutów. Co myślisz o tym zabiegu?

Uważam, że metoda suchego igłowania powinna być wprowadzona w narzędzia pracy fizjoterapeuty. Wśród fizjoterapeutów i lekarzy słyszę wiele pozytywnych opinii na temat tej metody.

 

A Ty jakimi metodami posługujesz się w swojej pracy?

Najczęściej używam technik z nauk fizjoterapii, akupunktury, osteopatii czy klawikoterapii. Połączenie wszystkich technik daje ogromne rezultaty w gabinecie i zadowolenie pacjentów.

 

Torba fizjoterapeuty z pewnością pełna jest różnego rodzaju produktów. Jakich najczęściej używasz?

Najczęściej korzystam z tapingu sztywnego, kinesiotapingu. Często używam także stadiopasty, igieł do akupunktury oraz klawików i pinów, które w niezawodny sposób wspomagają terapię.

 

Ostatnie pytanie na deser – co chciałbyś osiągnąć w fizjoterapii?

Chciałbym być na takim poziomie praktyki, aby pomagać jak największej ilości pacjentów i mieć na co dzień mnóstwo pokory do swojej pracy.

 

Dziękujemy Ci serdecznie za poświęcony czas i życzymy dalszych sukcesów.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 28

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *