Pinoterapia - narzędzia

Pinoterapia – niezwykła technika manualna

8

4537

Jedna z bardziej skutecznych technik w leczeniu blizn, dysfunkcji skóry i schorzeń neurologicznych. Pinoterapia, bo o niej mowa, chociaż dla niektórych dość bolesna, daje niezwykłe efekty. Usprawniła nogę mojej przyjaciółki, która dawno temu uległa wypadkowi i nie czuła połowy łydki, mnie pomogła w mobilizacji blizny po cesarskim cięciu. Jestem pewna, że pomoże wielu Twoim pacjentom. Pinoterapia to integralna część medycyny manualnej według Radosława Składowskiego.

Pinoterapia – metoda medycyny manualnej

Pinoterapia początkowo była skrótem i uproszczeniem koncepcji medycyny manualnej R. Składowskiego, potem zaczęła ewoluować pod względem technologicznym z uwagi na konieczność zastępowania technik manualnych technikami narzędziowymi. Ta innowacyjna metoda zaliczana jest do tak zwanych terapii odruchowych, które wykorzystują procesy samonaprawcze organizmu.

Pinoterapia  zakorzeniona jest w neurofizjologii, biofizyce, klasycznej ortopedii, refleksoterapii i zdobyczach szeroko pojętej terapii manualnej. W aspekcie technicznym pinoterapia jest wyjątkową kompilacją tego, co najskuteczniejsze w różnorodnych technikach manualnych, narzędziowych i suchego igłowania, tworząc kompleksową metodę leczenia. Opierając się na obserwacjach własnych, autor metody skojarzył różne typy budowy pacjentów z gęstością ich tkanek miękkich, z rodzajem reaktywności na bodźce oraz z poszczególnymi mechanizmami przenoszenia informacji w organizmie. Tak powstała oryginalna typologia ułatwiająca dedykowanie określonych metod terapii określonym typom pacjentów.

Dla uproszczenia terminologii i jednocześnie jako mnemotechnikę, typy pacjentów nazwano według typologii Arystotelesa, czyli podzielono ich według żywiołów –  na ziemię, wodę, ogień, powietrze i eter. Aby osiągnąć odpowiedni efekt terapeutyczny, wypadkowa wszystkich zmiennych sugeruje, które techniki należy zastosować jako pierwsze.

Pinoterapia w dzisiejszym kształcie to nie tylko pinowanie, czyli dosłownie dziobanie skóry specjalnymi gwoździami, ale również inne różnorodne techniki wykonywane tępymi narzędziami, mobilizacje stawów, suche igłowanie czy techniki mięśniowo-powięziowe a nawet manipulacje krótkodźwigniowe stosowane wszędzie tam gdzie przewyższają swą skutecznością techniki narzędziowe. Takie holistyczne działanie miejscowe i zdalne daje najlepsze efekty w terapii i nie jest to działanie rutynowe.

Jak działa pinoterapia?

Brzmi skomplikowanie, ale jest to terapia naprawdę skuteczna. Metoda zaliczana jest do terapii odruchowych, gdzie wykorzystuje się procesy samonaprawcze organizmu. Przy pomocy miedzianych gwoździ, zwanych pinami, oraz noży – katów – uciska i stymuluje się określone punkty na ciele, bez przebijania skóry. Takie bodźcowanie pobudza odpowiednie ośrodki w ośrodkowym układzie nerwowym, a dzięki temu układ mięśniowy, wisceralny, naczyniowy czy endokrynny odbiera sygnały z odpowiadających im części mózgu, co prowadzi do odruchowego rozluźnienia zgromadzonych napięć i zmniejszenia bólu. Pinoterapia na drodze odruchowej uwalnia stresową nadpobudliwość mózgowia i wynikające z niej napięcie psychiczne. Działa również na powięź, składającą się w dużej mierze z białek kolagenowych – struktur mających właściwości piezoelektryczne, przez co mogą się – na drodze odczynowej – skracać i zagęszczać w wyniku przeciążeń. Zagęszczenia wybranych, niewielkich fragmentów powięzi skutkuje wzrostem napięcia dużych jej połaci i mniej lub bardziej rozległym bólem. Proces zagęszczania prawdopodobnie polega na zmianie ładunku elektrycznego w usieciowaniu potrójnej spirali kolagenowej czyli tzw. tropokolagenie. Zagęszczone punkty nie spełniają właściwie swojej roli koordynacyjnej, w związku z czym powięź nie jest w stanie prawidłowo wydłużać się i dostosowywać do napięć pochodzących z włókien mięśniowych przebiegających pod nią. W efekcie tego pojawia się ból, ograniczenia ruchomości czy spadek siły mięśniowej. Pinoterapia poprzez odczynowe odwrócenie wyżej opisanego procesu ma na celu usprawnienie ruchu powięzi i ewentualną jej odbudowę.

 

Katy do pinoterapii

Łańcuchy synkinetyczne – czym są?

Ciało człowieka wykonuje skoordynowane ruchy dzięki wspólnym, synchronicznym napięciom – czyli tzw. synkinezom – wielu ściśle określonych grup mięśniowych. Synkinezy te są regulowane z obszaru układu nerwowego pozapiramidowego. Poprzez obserwacje powtarzających się u pacjentów zaburzeń koordynacji synkinez i sposobów usuwania tych zaburzeń zostały wyznaczone grupy mięśni które ze sobą współpracują. Grupy te nazwano łańcuchami synkinetycznymi, które odpowiadają za swoiste, archaiczne wzorce ruchu, nabywane w całym procesie rozwoju embrionalnego człowieka. Czynnościami zarządzanymi przez łańcuchy synkinetyczne są wszystkie funkcje ruchowe, których nie musimy się od nikogo uczyć gdyż mamy je wpisane w skład podstawowych instynktów. Są to chodzenie, bieganie, utrzymywanie pozycji stojącej, pochylanie, sięganie po przedmioty, żucie, ssanie, połykanie, mowa niewerbalna a także oddychanie, kichanie, kaszel.

Ciało człowieka powiązane jest łańcuchami synkinetycznymi oraz strefami sympatykotonii, ze względu na kształt porównywanymi do ośmiornic. Obszary te to swoiste, archaiczne wzorce ruchu, nabywane w całym procesie rozwoju człowieka. Czynnościami powiązanymi ze sobą jest więc poruszanie się, odżywianie, mowa niewerbalna czy oddychanie i one właśnie tworzą łańcuch synkinetyczny. Stanowią one pewnego rodzaju mapę, według której terapeuta analizuje pacjenta w poszukiwaniu dysfunkcji oraz dobiera odpowiednio dopasowane do danej osoby postępowanie lecznicze. Pinoterapia znakomicie działa zwłaszcza na obszary, które są objęte dysfunkcjami w zakresie utracenia przewodnictwa nerwowego, w celu jego zaktywizowania i wzmocnienia siły mięśni.

Dla kogo przeznaczona jest pinoterapia?

Technika ta, znakomicie sprawdzi się przy leczeniu wszelkich schorzeń neurologicznych i ortopedycznych, takich jak bóle mięśniowo-powięziowe, bóle głowy, kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego oraz stany pooperacyjne i pourazowe i ograniczenia ruchu w stawach. Pinoterapia jest świetna w usprawnianiu blizn, również po cesarskim cięciu, w polineuropatii (zespołu uszkodzenia nerwów obwodowych), przy stwardnieniu rozsianym (SM), udarach niedokrwiennych, parkinsonizmie wszelkich bólach o podłożu neurologicznym. Poprawia trawienie i gospodarkę hormonalną.

 

Pinoterapia sklep

 

Do pinoterapii potrzebne są piny – miedziane gwoździe o zaostrzonej końcówce spełniającą funkcję stymulującą impuls nerwowy, docierający do kluczowych struktur układu nerwowego. Jeśli będziesz pracować w technice KAT (Kierunkowa Adaptacja Tkankowa), AUT (Adaptacja Uciskowo-Trąca) i TASK (Tarcie Skierowane), potrzebne będą mosiężne katy o kształcie płaskownika.

Warto korzystać z niebanalnych technik manualnych, jakimi jest np. pinoterapia, aby w pełni pomóc pacjentowi, zwłaszcza w przypadkach zaburzenia czucia nerwowego.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 6

Magdalena Serafin

Historyk sztuki i specjalista PR, certyfikowany provider TRE® ,a z zamiłowania pasjonatka osteopatii i pracy z ciałem, studentka psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej według Lowena. Mama dwóch małych córek, łącząca pracę zawodową z bieganiem i zgłębianiem meandrów psychiki. Uwielbia być tu i teraz, blisko ludzi.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


5 komentarzy do “Pinoterapia – niezwykła technika manualna”

 1. Mam 79 lat, z głównym moim schorzeniem jest zdiagnozowana badaniem EMG polineuropatia niewiadomego pochodzenia, prawdopodobnie od zatrucia lekiem. Mam słabe czucie w stopach do połowy łydek. Czy pinoterapia mi pomoże? Czy można prosić o kontakt z kimś w podobnej sytuacji (ale nie chorującego na cukrzycę) ? Marta N.

  1. Pani Marto, jest zupełnie możliwe, że pinoterapia pomoże w Pani schorzeniu, jednak nie ma całkowitej gwarancji, jak przystało na pracę z układem nerwowym. Niemniej spróbować warto. Czy mogłaby Pani doprecyzować, w jakim mieście Pani mieszka? Postaramy się znaleźć odpowiedniego terapeutę. Pozdrawiam serdecznie 🙂

 2. Mam właściwie pytanie, czy przy bólach z tyłu glowy, w części potylicznej , spowodowanych prawdopodobnie od zmian w kregoslupie szyjemy, można zastosować punkt etapie. Mieszkam w Lodzi, jestem kobietą 65 letnia, proszę kontakt z fizjoterapeuta w moim miejscu zamieszkania, jeżeli takowy istnieje.

 3. Pinoterapia może okazać się skuteczna w przypadku Pani schorzenia.
  Fizjoterapeuci, którzy pracują tą techniką w Łodzi to:
  – Patryk Świercz: http://fizjomocni.pl/,
  – Wojciech Gorgul: https://avete.pl/,
  – Michał Kłysiak: Bodymed Rehabilitacjai Trening Medyczny

  Są to fizjoterapeuci o dużym doświadczeniu w pinoterapii, jestem pewna, że pomogą Pani pozbyć się dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *