Prawidłowa postawa ciała przy komputerze

232

Prawidłowa postawa ciała podczas siedzenia

Prawidłowa postawa ciała jest kluczowa nie tylko dla kondycji kręgosłupa, ale także utrzymania ogólnego zdrowia. Niestety, większość z nas nie dba o nią wystarczająco. Konsekwencje wynikające z nieprawidłowej postawy, zwłaszcza w czasie siedzenia mogą być bardzo poważne. Okazuje się, że jej korekcja wcale nie musi być trudna, a korzyści płynące z dobrze dostosowanego miejsca pracy, mogą przerosnąć oczekiwania niejednej osoby.Konsekwencje złej postury

Większość z nas spędza całe dnie w pozycji siedzącej. Praca biurowa, samochód i bierny odpoczynek w domu nie wpływają korzystnie na zdrowie. Sedentarny tryb życia niesie za sobą duże ryzyko chorób i dysfunkcji, których podłoża rzadko medycyna dopatruje się w tak prostych rozwiązaniach, jak postura. Niedbała postawa ciała i brak ruchu może doprowadzić do popsucia ogólnego stanu zdrowia i wywołać dolegliwości różnych układów tj.:

 • bóle i zawroty głowy,
 • ból kręgosłupa,
 • ostrogi piętowe, zapalenia ścięgien,
 • szumy uszne,
 • dolegliwości trawienne,
 • problemy ze swobodnym oddychaniem,
 • przyspieszenie powstawania zmian zwyrodnieniowych.

Wymienione dolegliwości często są leczone wyłącznie objawowo i farmakologicznie. Bez zwrócenia uwagi na podstawowe rzeczy takie, jak postawa ciała, sposób chodzenia i siedzenia. Leczenie większości z tych schorzeń to nieskończona syzyfowa praca.


Dobra postawa to lepsze zdrowie!

Prawidłowa postawa ciała to stan, w którym kluczowe punkty ciała człowieka są utrzymywane w dobrym położeniu, podparte odpowiednim napięciem mięśniowym. Odpowiednio dostosowane stanowisko pracy oraz regularna aktywność fizyczna są pomocne w odzyskaniu dobrej kondycji kręgosłupa i ogólnego zdrowia. Nawyk prawidłowego siedzenia może być pierwszym krokiem do zdrowia. Zobaczmy, zatem, jak siedzieć, aby czuć się lepiej w pracy i w domu.Jak prawidłowo siedzieć?

Dostosowanie pozycji siedzącej w znaczącym stopniu zależy od wzrostu i rodzaju siedzenia. Podstawowe punkty, o które warto zadbać siedząc to:

 • Ułożenie stóp na podłodze lub podnóżku pod kątem prostym.
 • Unikanie krzyżowania kolan i kostek.
 • Ułożenie kolan na tym samym poziomie, co biodra.
 • Swobodne ułożenie przedramion, bez wyraźnego podpierania się na jedną stronę.
 • Utrzymywanie rozluźnionych, niezadartych ramion.
 • Utrzymywanie prostego kręgosłupa i szyi. Wzrok skierowany przed siebie.

Warto pamiętać, że nawet najbardziej prawidłowy sposób siedzenia nie gwarantuje podstawy zdrowia – ruchu. Osoby, które ze względu na swój zawód lub obowiązki muszą spędzać dużo czasu w pozycji siedzącej, powinny pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. Dla poprawy ogólnej kondycji nie trzeba wiele. Już 30-45 minut intensywnego spaceru dziennie może zdziałać cuda!Rolowanie mięśniowo-powięziowe

Dobrym rozwiązaniem dla osób, chcących zadbać o swoją sprawność jest włączenie nawyku automasażu z użyciem rollera piankowego lub piłki do masażu 4Fizjo. Rolowanie mięśniowo-powięziowe korzystnie wpływa na redukcję napięcia mięśniowego oraz wymianę krwi żylnej, co bezpośrednio przyczynia się do lepszego stanu mięśni i układu ruchu. Praca nad własnym ciałem powinna być wykonywana w kontrolowany i odpowiedzialny sposób, dlatego chęć wprowadzenia zmian w swoich nawykach warto zawsze skonsultować ze specjalistą.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *