Neuromobilizacja - double crush syndrome

Neuromobilizacje nerwowe – double crush syndrome

3858

Neuromobilizacje nerwowe – double crush syndrome

Opisując temat neuromobilizacji, należy również opisać czym jest tzw. „double crush syndrome”. Jest to zespół objawów charakteryzujących się podwójnym uszkodzeniem nerwów obwodowych. Pierwsze wzmianki dotyczące tego problemu pojawiły się w 1973 r., wtedy też w testach klinicznych opartych na grupie badanej liczącej 115 osób, zaobserwowano, że w 81 % przypadków występowała również druga kompresja w obrębie kręgosłupa szyjnego. Natomiast w 1981 r. uzyskano podobne obserwacje u grupy 19 badanych osób, które oprócz stwierdzonego zespołu kanału cieśni nadgarstka, posiadały współistniejącą radikulopatię odcinka szyjnego. Pomimo wielu lat, problem dalej jest nieznany części osób, dlatego dzisiaj przypomnimy co to takiego. Jednym celem wyjaśnienia a innym celem przypomnienia 😉

 

Czym jest Double crush syndrome? 

„Double crush syndrome” jest często pomijanym w diagnostyce uszkodzeniem nerwów obwodowych. Może on jednak być ważnym czynnikiem patologicznym, który wpływa niekorzystnie na plastyczność tkanki nerwowej. Zaburzenie transportu aksonalnego, niedokrwienie, podrażnienie nervi nervorum powodują zmiany w trofice aksonu, skutkując zmniejszeniem wytrzymałości mechanicznej, stwarzając warunku do podwójnego uszkodzenia nerwu, w miejscach takich jak np. naturalne cieśnie. Natomiast w sytuacjach, gdy dojdzie do uszkodzenia pnia nerwu mogą występować również zmiany proksymalnie i dystalne w stosunku do miejsca uszkodzenia. Jedną z najczęstszych okolic występowania drugiego uszkodzenia znajduje się w obrębie dolnej części kręgosłupa szyjnego, a dokładniej C5-C6. Innymi przykładami lokalizacji miejsc występowania „double crush syndrome„ mogą być:

 1. Szyjna kompresja korzeni nerwowych i zespół kanału cieśni nadgarstka (nerw pośrodkowy),
 2. Zespół górny otworu klatki piersiowej i zespół kanału cieśni nadgarstka (nerw pośrodkowy),
 3. Szyjna kompresja korzeni nerwowych i zespół kanału łokciowego (nerw łokciowy),
 4. Zespół kanału łokciowego i zespół kanału Guyona (nerw łokciowy),
 5. 5- szyjna kompresja korzeni nerwowych i neuropatia nerwu promieniowego (nerw promieniowy).

 

Oczywiście, powyżej przedstawione zostały jedynie najczęstsze powiązania, na które warto zwrócić uwagę podczas diagnostyki pacjenta. Jednak połączenia mogą być inne w zależności od historii pacjenta i np. przebytych urazów i metabolicznych chorób towarzyszących. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na przebyte operacje. Według Banacha wielopoziomowe uszkodzenie nerwu w wyniku mechanizmu podwójnego uszkodzenia jest przyczyną nie satysfakcjonujących wyników leczenia operacyjnego. Potwierdzają to obserwacje chirurgiczne u pacjentów z zespołem kanału nadgarstka, u których trzeba było dokonać również dekompresji proksymalnej nerwu pośrodkowego.

 

Z praktyki gabinetu

Wychwycenie „double cross syndrome” może stwarzać wiele trudności, szczególnie początkującym lub mało doświadczonym diagnostom. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego stanowią częste rozpoznania w gabinetach lekarskich lub w badaniach obrazowych. Jednak stosunkowo rzadziej dochodzimy do wniosku, że w związku z dokładnie tym konkretnym zwyrodnieniem strukturalnym, występują objawy funkcjonalne. Dlatego cenną radą w diagnostyce zespołu podwójnego uszkodzenia jest pozyskanie informacji zarówno w podstawowym zakresie podmiotowo-przedmiotowym, ale zwracając szczególną uwagę na urazy w okolicach naturalnych cieśni oraz na choroby towarzyszące o charakterze metabolicznych, jak cukrzyca, miażdżyca czy też otyłość. Osobiście zwracam również uwagę na poziom stresu, który przekłada się na zwiększone napięcie wszystkich układów. Innym ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie na początku terapii „pętli Wilsona” oraz wprowadzenie zaleceń dodatkowych takich jak suplementacja kompleksem witamin z rodziny B oraz zwiększenie ilości aktywności fizycznej rozciągowej takiej jak joga lub stretching całych łańcuchów mięśniowo-powięziowych.

 

Piśmiennictwo:

 1. Upton A R M, McComas A J. The double crush in nerve entrapment syndromes. Lancet 1973; 2: 359-362.
 2. Cherington M. Proximal pain in carpal tunnel syndrome. Archives of Surgery 1974; 108: 69.
 3. Hurst L C, Weissberg D, Carroll R E. The relationship of double crush to carpal tunnel syndrome. Joumal of Hand Surgery 1985; 202-204.
 4. Nabil Ebraheim, Double Crush Syndrome – Everything You Need To Know, 2014
 5. Dyro F M. Peripheral entrapments following brachial plexus lesions. Electromyography and Clinical Neurophysiology 1983; 23: 251-256.
 6. Banach M, Bogucki A, red. Zespoły z ucisku, diagnostyka i leczenie: MP; 2003 str. 11-13.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Piotr Ewertowski

Magister fizjoterapii i podchodzący holistycznie do problemów pacjenta. Specjalizuje się w biomechanicznej analizie problemów pacjenta, włączając w to neurobiomechanikę oraz biomechanikę klasyczną. Przygodę z fizjoterapią rozpoczął w 2011 r. Na co dzień czerpie bardzo dużo przyjemności z pracy z pacjentem, ponieważ fizjoterapia jest również jego pasją. W życiu prywatnym globtroter, zawodnik sportowy oraz instruktor zajęć aktywności ruchowej.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *