kinesiology taping

Kinesiology taping – dlaczego plastry są takie skuteczne?

6919

Od jakiegoś czasu kolorowe plastry niepodzielnie królują w prawie każdym gabinecie fizjoterapeuty. Dostępne w kilku kolorach, aplikowane w różnych konfiguracjach i miejscach, nie bez powodu są niezwykle pomocne w terapii i wykorzystywane nie tylko przy urazach. Dlaczego plastrowanie dynamiczne jest tak istotne podczas wizyty u fizjoterapeuty?

Rozciągliwy wynalazek

Historia tej metody wspomagania terapii manualnej nie jest bardzo długa, na pewno nie wzorowano się na mumiach egipskich 😉

W latach 80tych ubiegłego stulecia, japoński chiropraktyk dr Kenzo Kase, obserwując, że mięśnie utrzymywane w ruchu poprawiają krążenie, zmniejszając tym samym ból i przyspieszając proces gojenia, opracował metodę na naturalne się jego pozbycie. Kierując się ideą, że nasze receptory bólu zlokalizowane są pomiędzy skórą właściwą a powięzią, w miejscu bólu zaaplikował specjalne, rozciągliwe plastry, które miały na celu zapewnienie swobodnego ruchu i umożliwienie mięśniom swoiste samoleczenie się. Zauważył on również, iż ból jest często wynikiem dysfunkcji mięśni i tkanek mięśniowo-powięziowych wokół stawów. Plastry zmniejszyły dolegliwości bólowe i obrzęk, a także pomogły uregulować ciśnienie płynów ustrojowych. Metoda ta została nazwana jako kinesiotaping (z łac. kinesiologia i z ang. taping – plastrowanie). Trudno dzisiaj znaleźć sportowca, który nie korzysta z wyjątkowej skuteczności plastrów, a spopularyzowała ją amerykańska siatkarka plażowa Kerri Walsh na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 r.

 

Plastry Kinesiotaping

 

Kinesiotaping – jak to działa?

Plastry do kinesiotapingu to nic innego, jak specjalne taśmy o wysokiej przepuszczalności powietrza, utkane w specjalny sposób aby jak najbardziej przypominać ludzką skórę. Pokryte są hipoalergicznym klejem akrylowym aktywowanym ciepłem, układającym się w warstwy o sinusoidalnym kształcie. Należy je naklejać na czystą i suchą skórę, nie posmarowaną uprzednio kosmetykiem do ciała. Są rozciągliwe i mogą się wydłużyć do 140% swojej pierwotnej struktury.

Podstawowym działaniem kinesiotapingu jest wspomaganie układu mięśniowo-powięziowego poprzez zastosowanie różnego rodzaju aplikacji. Plastry nie ograniczają zakresu ruchu, pozwalają na ochronę bolesnego i przeciążonego miejsca, kierując siłę w innym kierunku. Skutecznie zapewniają ulgę w bólu, stabilizują i przyspieszają proces leczenia uszkodzonych mięśni lub stawów.

W wyniku aplikacji plastra dochodzi do uniesienia i pofałdowania naskórka, dzięki czemu zwiększa się przepływ krwi w sieci naczyń w warstwie brodawkowej skóry oraz naczyniach głębiej położonych. Dochodzi także do zwiększenia transportu chłonki, co wpływa znacznie na regenerację tkanek w obrębie miejsc zmienionych procesem chorobowym. Dzięki swojemu oddziaływaniu na stawy, mięśnie, więzadła i powięzi, kinesiotaping wpływa również na zmniejszenie dolegliwości bólowych poprzez aktywację endogennego systemu znieczulenia oraz poprawę motoryki. W zależności od zastosowanej techniki aplikacji, kinesiotaping ma na celu znormalizowanie napięcia mięśniowego – zwiększenie bądź zmniejszenie w zależności od potrzeb pacjenta, usprawnienie przepływu limfy i poprawę mikrokrążenia.

 

Kinesiotaping i zastosowanie

Taśmy do kinesiotapingu są niesamowite. W zależności od aplikacji, potrafią zdziałać naprawdę wiele. Zastosowanie odpowiedniej techniki aplikacji jest uzależnione od potrzeb pacjenta, od wskazań klinicznych oraz od efektów, jakie mają zostać uzyskane. Znakomicie wspierają terapię w uszkodzeniach narządów ruchu, ale nie tylko.

Kinesiology taping jest szeroko stosowany w terapii pacjentów z niedowładami po udarach mózgu. W wyniku uszkodzenia górnego neuronu ruchowego dochodzi do wzrostu napięcia mięśni , obrzęku, niestabilności stawu barkowego i skokowego, osłabienia mięśni tułowia, opadania stopy i dłoni, porażenia mięśni twarzy. W takim przypadku znakomita będzie aplikacja więzadłowa, która wpływa na obniżenie napięcia spastycznego oraz na redukcję obrzęków. Taśmy dają znakomite rezultaty u pacjentów z uszkodzeniami obwodowego układu nerwowego, będą przeciwdziałały obrzękom również po operacji raka piersi.

 

Kinesiotaping i ciąża

Ciąża jest okresem, kiedy pod wpływem działania hormonów, w ciele kobiety zachodzi wiele zmian.  Kinesiotaping jest skuteczną metodą leczenia bólu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, gdyż zmniejsza napięcie mięśni przykręgosłupowych odcinka L5 z jednoczesnym wspomaganiem stabilizacji więzadeł oraz napięci mięśni brzucha – skośnego i prostego.

Taśmy do kinesiotapingu fantastycznie wspomagają laktację. Nie trzeba pić herbatek ani karmelowego piwa, wystarczy odpowiednia aplikacja plastrów, aby pokonać problemy z karmieniem piersią i wspomóc młodą mamę w trudach macierzyństwa.

Plastry elastyczne wytrzymują na skórze około tygodnia, w zależności od miejsca aplikacji i narażenia ich na czynniki mechaniczne. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zawodzi większość dotychczas proponowanych zabiegów, doskonale uzupełniając terapię manualną. Kinesiotaping jest naprawdę uniwersalny, nie zawiera lateksu, więc nie powoduje podrażnień i uczuleń. Wybierz swój kolor, zastosuj, a zobaczysz jak to działa!

Sprawdź też: 

“Taping – techniki- działanie – zastosowanie kliniczne” – Ramin Ilbeygui, wyd. Edra Urban & Partner

Zajrzałam tutaj, polecam:

https://www.pum.edu.pl/__data/assets/pdf_file/0004/112855/PomeranianJLifeSci_62-01_060-066.pdf

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 8

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Magdalena Serafin

Historyk sztuki i specjalista PR, certyfikowany provider TRE® ,a z zamiłowania pasjonatka osteopatii i pracy z ciałem, studentka psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej według Lowena. Mama dwóch małych córek, łącząca pracę zawodową z bieganiem i zgłębianiem meandrów psychiki. Uwielbia być tu i teraz, blisko ludzi.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


2 komentarze do “Kinesiology taping – dlaczego plastry są takie skuteczne?”

  1. Ostatnio miałem problem z barkiem po treningu, poszedłem do fizjoterapeuty i właśnie nakleił mi tejpy o których mowa w artykule. Pomogły mi ustabilizować bark i zmniejszył się ból podczas aktywności fizycznej. Także polecam każdemu 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *