kinesiology taping

Kinesiology taping – dlaczego plastry są takie skuteczne?

13387

Od jakiegoś czasu kolorowe plastry niepodzielnie królują w prawie każdym gabinecie fizjoterapeuty. Dostępne w kilku kolorach, aplikowane w różnych konfiguracjach i miejscach, nie bez powodu są niezwykle pomocne w terapii i wykorzystywane nie tylko przy urazach. Dlaczego plastrowanie dynamiczne jest tak istotne podczas wizyty u fizjoterapeuty?

Rozciągliwy wynalazek

Historia tej metody wspomagania terapii manualnej nie jest bardzo długa, na pewno nie wzorowano się na mumiach egipskich 😉

W latach 80tych ubiegłego stulecia, japoński chiropraktyk dr Kenzo Kase, obserwując, że mięśnie utrzymywane w ruchu poprawiają krążenie, zmniejszając tym samym ból i przyspieszając proces gojenia, opracował metodę na naturalne się jego pozbycie. Kierując się ideą, że nasze receptory bólu zlokalizowane są pomiędzy skórą właściwą a powięzią, w miejscu bólu zaaplikował specjalne, rozciągliwe plastry, które miały na celu zapewnienie swobodnego ruchu i umożliwienie mięśniom swoiste samoleczenie się. Zauważył on również, iż ból jest często wynikiem dysfunkcji mięśni i tkanek mięśniowo-powięziowych wokół stawów. Plastry zmniejszyły dolegliwości bólowe i obrzęk, a także pomogły uregulować ciśnienie płynów ustrojowych. Metoda ta została nazwana jako kinesiotaping (z łac. kinesiologia i z ang. taping – plastrowanie). Trudno dzisiaj znaleźć sportowca, który nie korzysta z wyjątkowej skuteczności plastrów, a spopularyzowała ją amerykańska siatkarka plażowa Kerri Walsh na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 r.

Plastry kinesiotaping

 

Kinesiotaping – jak to działa?

Plastry do kinesiotapingu to nic innego, jak specjalne taśmy o wysokiej przepuszczalności powietrza, utkane w specjalny sposób, aby jak najbardziej przypominać ludzką skórę. Pokryte są hipoalergicznym klejem akrylowym aktywowanym ciepłem, układającym się w warstwy o sinusoidalnym kształcie. Należy je naklejać na czystą i suchą skórę, nie posmarowaną uprzednio kosmetykiem do ciała. Są rozciągliwe i mogą się wydłużyć do 140% swojej pierwotnej struktury.

Podstawowym działaniem kinesiotapingu jest wspomaganie układu mięśniowo-powięziowego poprzez zastosowanie różnego rodzaju aplikacji. Plastry nie ograniczają zakresu ruchu, pozwalają na ochronę bolesnego i przeciążonego miejsca, kierując siłę w innym kierunku. Skutecznie zapewniają ulgę w bólu, stabilizują i przyspieszają proces leczenia uszkodzonych mięśni lub stawów.

W wyniku aplikacji plastra dochodzi do uniesienia i pofałdowania naskórka, dzięki czemu zwiększa się przepływ krwi w sieci naczyń w warstwie brodawkowej skóry oraz naczyniach głębiej położonych. Dochodzi także do zwiększenia transportu chłonki, co wpływa znacznie na regenerację tkanek w obrębie miejsc zmienionych procesem chorobowym. Dzięki swojemu oddziaływaniu na stawy, mięśnie, więzadła i powięzi, kinesiotaping wpływa również na zmniejszenie dolegliwości bólowych poprzez aktywację endogennego systemu znieczulenia oraz poprawę motoryki. W zależności od zastosowanej techniki aplikacji, kinesiotaping ma na celu znormalizowanie napięcia mięśniowego – zwiększenie bądź zmniejszenie w zależności od potrzeb pacjenta, usprawnienie przepływu limfy i poprawę mikrokrążenia.

 

Kiedy stosować kinesiotaping? – zastosowanie

Taśmy kinesiotaping są niesamowite. W zależności od aplikacji, potrafią zdziałać naprawdę wiele. Zastosowanie odpowiedniej techniki aplikacji jest uzależnione od potrzeb pacjenta, od wskazań klinicznych oraz od efektów, jakie mają zostać uzyskane. Znakomicie wspierają terapię w uszkodzeniach narządów ruchu, ale nie tylko.

Kinesiology taping jest szeroko stosowany w terapii pacjentów z niedowładami po udarach mózgu. W wyniku uszkodzenia górnego neuronu ruchowego dochodzi do wzrostu napięcia mięśni, obrzęku, niestabilności stawu barkowego i skokowego, osłabienia mięśni tułowia, opadania stopy i dłoni, porażenia mięśni twarzy. W takim przypadku znakomita będzie aplikacja więzadłowa, która wpływa na obniżenie napięcia spastycznego oraz na redukcję obrzęków. Taśmy dają znakomite rezultaty u pacjentów z uszkodzeniami obwodowego układu nerwowego, będą przeciwdziałały obrzękom również po operacji raka piersi.

 

Kinesiotaping aplikacja tejpów

 

Czy w ciąży można stosować plastry do kinesiotapingu?

Ciąża jest okresem, kiedy pod wpływem działania hormonów, w ciele kobiety zachodzi wiele zmian. Kinesiotaping będzie skuteczną metodą leczenia bólu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, gdyż zmniejsza napięcie mięśni przykręgosłupowych odcinka L5 z jednoczesnym wspomaganiem stabilizacji więzadeł oraz napięć mięśni brzucha – skośnego i prostego.

Taśmy kinesiotaping fantastycznie wspomagają laktację. Nie trzeba pić herbatek ani karmelowego piwa, wystarczy odpowiednia aplikacja plastrów, aby pokonać problemy z karmieniem piersią i wspomóc młodą mamę w trudach macierzyństwa.

Plastry elastyczne wytrzymują na skórze około tygodnia, w zależności od miejsca aplikacji i narażenia ich na czynniki mechaniczne. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zawodzi większość dotychczas proponowanych zabiegów, doskonale uzupełniając terapię manualną. Kinesiotaping jest naprawdę uniwersalny. Większość plastrów nie zawiera lateksu, więc nie powoduje podrażnień i uczuleń. Wybierz swój kolor, zastosuj, a zobaczysz jak to działa!

Sprawdź też: 

„Taping – techniki- działanie – zastosowanie kliniczne” – Ramin Ilbeygui, wyd. Edra Urban & Partner

Zajrzałam tutaj, polecam:

https://www.pum.edu.pl/__data/assets/pdf_file/0004/112855/PomeranianJLifeSci_62-01_060-066.pdf

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 10

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Magdalena Serafin

Historyk sztuki i specjalista PR, certyfikowany provider TRE® ,a z zamiłowania pasjonatka osteopatii i pracy z ciałem, studentka psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej według Lowena. Mama dwóch małych córek, łącząca pracę zawodową z bieganiem i zgłębianiem meandrów psychiki. Uwielbia być tu i teraz, blisko ludzi.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


2 komentarze do “Kinesiology taping – dlaczego plastry są takie skuteczne?”

  1. Ostatnio miałem problem z barkiem po treningu, poszedłem do fizjoterapeuty i właśnie nakleił mi tejpy o których mowa w artykule. Pomogły mi ustabilizować bark i zmniejszył się ból podczas aktywności fizycznej. Także polecam każdemu 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *