Piłka do ćwiczeń jaką wybrać

Jaką piłkę do ćwiczeń wybrać? Jak prawidłowo dobrać rozmiar?

55

54578

Piłki do ćwiczeń to coraz popularniejsze akcesoria wykorzystywane w szczególności w rehabilitacji i treningach ogólnorozwojowych. Umożliwiają wykonanie ćwiczeń równoważnych, wzmacniających i rozciągających. Mimo, że na rynku światowym istnieją już od długiego czasu, to dopiero od niedawna goszczą niemal na każdej siłowni oraz często w naszych domach. Ich użycie pozwala na urozmaicenie treningu na niemal wszystkie partie ciała. Jeśli chcesz spróbować czegoś nowego, piłka do ćwiczeń to idealne rozwiązanie! 🙂

Piłka do ćwiczeń sklep

 

Oferta piłek do ćwiczeń jest bardzo szeroka i wyróżniamy w niej kilka rodzajów o różnych kształtach i rozmiarach. Najczęściej spotykane to klasyczne piłki o gładkiej strukturze – rekomendowane w szczególności do siedzenia lub do treningów ogólnorozwojowych. Ich średnica mieści się w przedziale od 55 do 75 cm.

Innym typem są Piłki Fasolki – dedykowane są one w szczególności dzieciom i osobom starszym ze względu na to, że ich kształt pozwala zachować lepszą równowagę podczas ćwiczeń.

 

Piłka do rehabilitacji Fasolka

 

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze piłki do rehabilitacji? Oto ważne czynniki:

  • Rozmiar piłki do ćwiczeń
  • Materiał, z jakiego została wykonana
  • Sprawdzony producent

 

Jak prawidłowo dobrać rozmiar piłki do wzrostu?

Najważniejszą kwestią w wyborze piłki do rehabilitacji jest dostosowanie jej rozmiaru do wzrostu użytkownika. Przykładowo, przy wzroście mieszczącym się w przedziale od 166 cm do 175 cm, powinniśmy wybrać model o średnicy 65 cm.
Prościej mówiąc -. im jesteśmy wyżsi, tym nasza piłka do ćwiczeń powinna mieć większy rozmiar.

Warto zauważyć, że wzrost nie jest jedynym wyznacznikiem podczas wyboru piłki do ćwiczeń. Mając na uwadze wpływ nacisku na piłkę, to ważnym czynnikiem będzie również waga ćwiczącego.

Przedstawiamy ogólne wytyczne dotyczące doboru piłki do ćwiczeń (przy założeniu, że waga ciała jest proporcjonalna do wzrostu):

WZROST ŚREDNICA PIŁKI
poniżej 140 cm 35 cm
141 – 150 cm 45 cm
151 – 165 cm 55 cm
166 – 175 cm 65 cm
176 – 190 cm 75 cm
powyżej 191 85 cm

 

Jak szybko sprawdzić czy piłka gimnastyczna jest odpowiednia do Twojego wzrostu?
Wystarczy, że siedząc na niej zwrócisz uwagę na kąt pomiędzy tułowiem a udami i kolanami.
Najlepszym rozwiązaniem będzie, gdy kąt ten będzie wynosić min. 90* przy stopach opartych na podłożu. Należy wówczas zwrócić uwagę na to, żeby kąt nie był mniejszy niż 90* (może być delikatnie większy).

Piłka do ćwiczeń rozmiar

 

Materiał piłki do rehabilitacji

Przy wyborze piłki rehabilitacyjnej warto zwrócić uwagę na tworzywo, z którego jest wykonana. Piłka powinna cechować się wytrzymałym i odpornym na pękanie materiałem oraz jednocześnie być miękka i elastyczna.

Najlepszą opcją jest wybranie sprzętu wykonanego z materiału charakteryzującego się dużą wytrzymałością. Tworzywa, które nie posiada substancji toksycznych oraz jest przyjazny dla naszej skóry i środowiska.

Istotnym elementem na który warto zwrócić uwagę przy wyborze piłki do rehabilitacji, jest system anti-burst, który umożliwia równomierną utratę powietrza bez obawy, że ćwiczący ciężko upadnie na podłogę.

Piłka do ćwiczeń rehabilitacji 4FIZJO

Piłka do ćwiczeń i rehabilitacji znanej marki 4FIZJO 

 

Jaką piłkę do rehabilitacji wybrać? – Znane i sprawdzone marki

Jeżeli zależy Ci na tym, by wykorzystywać jedynie sprawdzone akcesoria do ćwiczeń, warto sięgnąć po znanych i cenionych producentów. W asortymencie naszego sklepu znajdziesz piłki rehabilitacyjne renomowanych marek takich jak Sanctband, Balanssen oraz 4FIZJO, zapewniających stabilne i bezpieczne wykonywanie ćwiczeń.

 

Małe piłki gimnastyczne

Piłki o średnicach od 16 cm 26 cm są przeznaczone do pilatesu, jogi, stretchingu i ćwiczeń wzmacniających i korekcyjnych. Doskonale pomagają urozmaicić treningi kształtujące nasze sylwetki, pomagają odciążyć kręgosłup oraz świetnie sprawdzają się podczas pracy nad równowagą i koordynacją ruchową.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 75

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


3 komentarze do “Jaką piłkę do ćwiczeń wybrać? Jak prawidłowo dobrać rozmiar?”

  1. w zwiazku z tym że piłki sa sprzedawane zapakwane to jaki rozmiar mam kupić ,zeby po napompowaniu było 55 cm?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *