Sprzęt do rehabilitacji w domu – jaki wybrać? Co warto kupić? 

16

12394

Rehabilitacja to proces powrotu do zdrowia u osób, które straciły swoją sprawność fizyczną bądź psychiczną. Jej głównym celem jest przywrócenie sprawności, tak aby osoby dotknięte dolegliwościami mogły powrócić do samodzielnego funkcjonowania. Działania rehabilitacyjne są często długotrwałe i wymagają pomocy specjalisty. Wiele osób chce wspomóc terapię ćwiczeniami w domu, dlatego warto zaopatrzyć się w potrzebny sprzęt do rehabilitacji w domu, który pozwoli kontynuować terapię po wyjściu do rehabilitanta lub fizjoterapeuty. W poniższym artykule przedstawimy najpopularniejsze akcesoria do rehabilitacji, które pozwolą Ci wrócić do zdrowia.

 

Sprzęt do rehabilitacji w domu


Rodzaje przyrządów do rehabilitacji w domu

Często terapeuci zalecają pacjentom samodzielną pracę w domu, aby skrócić czas rekonwalescencji. Systematyczność, plan i odpowiednie przyrządy do ćwiczeń pozwolą na szybki powrót do zdrowia po kontuzjach, urazach i operacjach. Rehabilitacja w domu nie wymaga specjalistycznego sprzętu, który znajduje się w profesjonalnych gabinetach specjalistycznych. Produkty do rehabilitacji, m.in.: gumy do ćwiczeń, piłki do rehabilitacji, poduszki sensoryczne itp., z powodzeniem nadają się do ćwiczeń w warunkach domowych, ale także stanowią dodatkowe wyposażenie gabinetów, sal treningowych i klubów sportowych. Sprzęt do rehabilitacji w domu nie musi być drogi, aby spełniał swoje funkcje i był skuteczny. Na rynku jest mnóstwo produktów, które pozwalają na kontynuację terapii po wizycie u specjalisty, a co za tym idzie przyspieszyć proces powrotu do zdrowia.


Jaki sprzęt do rehabilitacji w domu?

  • Taśmy do ćwiczeń Thera-Band – jeden z najpopularniejszych produktów dedykowany osobom ćwiczącym i rehabilitującym się, który posiada wszechstronne zastosowanie i zróżnicowaną siłę oporu, dzięki czemu można dobrać go do indywidualnych potrzeb. Za jego pomocą możemy poprawić koordynację, skorygować wady postawy, wzmocnić mięśnie i zwiększyć zakres ruchu.

 

  • Piłki do rehabilitacji – stworzone dla osób, które chcą poprawić koordynację ruchową i wzmocnić osłabione mięśnie. Terapeuci wykorzystują je u pacjentów z chorobami narządu ruchu lub uszkodzeniami i chorobami neurologicznymi. Prostota użytkowania pozwala wykorzystać piłkę w warunkach domowych.

 

  • Poduszki i półkule sensoryczne – stosowane w profilaktyce dolegliwości bólowych kręgosłupa. Prowokuje przybieranie prawidłowej postawy ciała, a także pobudza krążki międzykręgowe, a także mobilizuje kręgosłup i mięśnie grzbietu do ruchu. Siedzenie na niej pozwala skorygować wady postawy i wzmocnić gorset mięśniowy.

 

  • Przyrządy do rehabilitacji dłoni – wykorzystywane głównie przez dzieci i osoby starcze, ponieważ doskonale poprawiają umiejętności motoryczne. Pozwalają przywrócić sprawność dłoniom po operacjach i urazach, a także minimalizują sztywność palców, zwiększają siłę i wzmacniają mięśnie. Dodatkowo działają antystresowo.

 

  • Maty do ćwiczeń – podstawowe narzędzie do ćwiczeń w domu. Pozwala na komfortowe wykonywanie ruchów oraz tłumi dźwięki. Stosowane są podczas gimnastyki korekcyjnej, ćwiczeń oraz rehabilitacji. Pozwalają ustabilizować ciało i utrzymać równowagę w zamierzonej pozycji.

 

  • Ciężarki do ćwiczeń rehabilitacyjnych – przyspieszają proces rekonwalescencji po długim unieruchomieniu kończyny. Przyczyniają się poprawy kondycji stawów i więzadeł, a co za tym idzie zwiększenia elastyczności mięśni, co przekłada się na pracę całego układu ruchu. Dodatkowo ćwiczenia z ciężarami wzmacniają mięśnie i poprawiają gęstość kości.

 

  • Backstretcher – przyrząd do terapii bólu kręgosłupa, który rozciąga i relaksuje przy zachowanych krzywiznach fizjologicznych, a także poprawia elastyczność w obrębie stawów i umożliwia odtworzenie prawidłowej lordozy lędźwiowej i szyjnej.

 

  • Rollery do masażu – narzędzia do poprawiania kondycji naszych mięśni. Systematyczne stosowanie rozluźnia tkanki oraz wzmacnia mięśnie głębokie, a także przyspiesza regenerację i poprawia krążenie.

 

  • Ortezy i stabilizatory – stosowane do pourazowej i pooperacyjnej rehabilitacji, a także w profilaktycznym zabezpieczeniu stawów. Stabilizowanie wybranego miejsca na ciele za ich pomocą jest niezwykle efektowne i skuteczne. Przed korzystaniem sugerujemy skonsultować się z osobą prowadzącą leczenie.

Sklep ze sprzętem rehabilitacyjnym

W sklepie Acus Med znajdziesz wszelkiego rodzaju akcesoria do rehabilitacji w domu i w profesjonalnym gabinecie, m.in.: gumy oporowe, stabilizatory, piłki rehabilitacyjne, piłki do ćwiczeń ręki i wiele, wiele innych produktów. Dodatkowo w swoim asortymencie posiadamy sprzęt do drenażu limfatycznego, treningu okluzyjnego oraz kinezyterapii, który jest stosowany w profesjonalnych placówkach medycznych.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 10

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *