Jak używać maty do akupresury?

78

71385

Mata do akupresury – jak z niej korzystać?

Użycie maty do akupresury wydaje się „proste jak budowa cepa”. Jednak nie wszyscy wiedzą, że można korzystać z jej działania w różnych miejscach oraz pozycjach. Sposób wykorzystania maty akupresurowej jest zależny w szczególności od tego, na jaką część ciała chcemy oddziaływać.

W tym artykule znajdziesz między innymi odpowiedzi na pytania takie jak:

  • czy korzystanie z maty do akupresury jest bolesne?
  • jak długo powinniśmy leżeć na akumacie? czy istnieje maksymalny czas leżenia?
  • czy możemy stosować matę do akupresury do innych części ciała niż plecy?

 

Najważniejszą czynnością, o której należy pamiętać przed pierwszym użyciem maty do akupresury jest zapoznanie się z przeciwwskazaniami oraz środkami ostrożności. W przypadku wszelkich wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Długa Akumata – polska mata z kolcami wyprodukowana w Polsce

 

Leżenie na macie z kolcami

To najpopularniejszy sposób korzystania z maty do akupresury. Pozycja ta, nie tylko umożliwia całkowite zrelaksowanie się, ale również nie wymaga jakiegokolwiek wysiłku.

Jak poprawnie korzystać z maty akupresurowej? Wystarczy umieścić ją na równym podłożu (np. materacu, dywanie) i położyć się na niej. Należy pamiętać o równomiernym rozłożeniu ciężaru swojego ciała, po to, aby starać się naciskać na jak najwięcej punktów akupresurowych.

Pamiętaj, aby jak najdokładniej wymodelować wygięcia w odcinku szyjnym i lędźwiowym przy pomocy zwiniętych ręczników lub poduszek.

 

Aplikatory wieloigłowe Lyapko

 

W koszulce czy bez?

Zalecamy korzystanie z maty na gołą skórę. W przypadku zbyt dużego dyskomfortu możemy użyć cienkiego bawełnianego materiału lub prześcieradła. W momencie, gdy ciało przyzwyczai się do działania maty, możemy zrezygnować z tkaniny.

 

Czy to boli?

Początkowe minuty leżenia na macie są bolesne niemal w każdym przypadku i może nas to zniechęcić do dalszego seansu. Należy jednak pamiętać, że organizm po chwili przyzwyczaja się do kolców i nieprzyjemne odczucia znikają. Dlatego też zalecamy korzystanie z maty akupresurowej stopniowo zwiększając czas seansu.

Zaczerwienienie skóry po masażu jest normalnym zjawiskiem

 

Jak długo leżeć na macie z kolcami?

Czas leżenia na macie do akupresury jest zależny od naszych indywidualnych odczuć oraz od efektów, jakie chcemy uzyskać. Optymalny czas rozpracowania wszystkich punktów akupresurowych to 20-30 minut dziennie. W zależności od naszych potrzeb, czas możemy wydłużać. Korzystanie z akumaty niekiedy może potrwać nawet 1-2 godziny (możemy nawet na niej zasnąć – co jest całkowicie bezpieczne).

W przypadku aplikatora wieloigłowego Lyapko, czas użycia rekomendowany przez producenta jest inny:

  • Podczas intensywnego bólu, bezsenności, podwyższonego ciśnienia tętniczego czy rozdrażnienia, zalecany czas oddziaływania to 7-10 minut dziennie (rankiem, w ciągu dnia).
  • Natomiast w przypadku senności, osłabienia, obniżonego ciśnienia, zalecamy korzystać z maty igłowej 20-30 minut dziennie (najczęściej na noc).

Czas oddziaływania mat do akupresury jest zależny od konkretnego zadania, które przed sobą stawiamy. W przypadku ogólnego relaksu i rozluźnienia, akumaty możemy używać nawet codziennie. Natomiast podczas konkretnych dolegliwości (w przypadku aplikatorów wieloigłowych), terapia powinna trwać 1-2 tygodnie wraz z przerwą (ok. 2-4 tygodniach) między zabiegiem.

Systematyczne korzystanie z maty do akupresury pozwala uzyskać pożądane rezultaty.

 

Masaż całego ciała z matą do akupresury

Chcesz zminimalizować czas użycia akumaty? W jednym czasie możesz wykonać masaż pleców, karku, pośladków oraz nóg. W tym przypadku polecamy maty do akupresury z poduszką Akumata, które umożliwiają wykonanie automasażu niemal całego ciała. Ich duża powierzchnia zapewnia oddziaływanie na mnóstwo punktów akupresurowych.  

 

Pozycja siedząca

Z doskonałych właściwości maty z igłami możesz korzystać nie tylko w zaciszu własnego domu, ale także w biurze lub samochodzie.

Pracujesz przy komputerze? Spędzasz mnóstwo czasu w pozycji siedzącej? Połóż matę z igłami na fotelu i zminimalizuj ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Korzystanie z maty akupresurowej jest o tyle fajne, że możesz jednocześnie robić również inne przyjemne rzeczy – przykładowo czytać ulubioną książkę, oglądać film lub słuchać muzyki.

Mata do akupresury Akumata – zastosowanie w pozycji siedzącej 

 

Masaż akupresurowy stóp

Połóż matę akupresurową na podłodze i stań na niej bez skarpetek. Spróbuj wytrzymać w tej pozycji 1-2 minuty. Czujesz zbyt duży dyskomfort? Usiądź na krześle i połóż akumatę na równej powierzchni, jednocześnie kontrolując nacisk stóp na wypustki.

Do masażu akupresurowego stóp polecamy specjalne klapki lecznicze Lyapko.

Aplikator Lyapko klapki Aplikator wieloigłowy Lyapko „Stópka”

 

Miejscowe występowanie bólu

Odczuwasz ból w konkretnym miejscu? Możesz go złagodzić lub zlikwidować przykładając małą matę z kolcami w wybranym przez Ciebie obszarze na ciele – przykładowo na ramiona, szyję, stopy, dłonie. Dzięki wykorzystaniu tego sposobu możesz kontrolować nacisk kolców na skórze.

Rekomendowany przez nas czas użycia maty do akupresury o niewielkim rozmiarze- co najmniej 40 sekund – do 1 minuty z kilkusekundową przerwą.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 160

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


8 komentarzy do “Jak używać maty do akupresury?”

  1. Właśnie kupiłam matę. W ubraniu prawie nic nie czuć, na gołą skórę jest super. Tylko że pod karkiem boli za bardzo przez mniejsza powierzchnie, ale chyba sie przyzwyczaje. Fantastyczny zakup, super relaksuje. Polecam

  2. Właśnie wczoraj dostałam matę świetny zakup ,spróbowałam jak to działa i jest super. Polecam !

  3. Witam. Dwa miesiące temu dostałam w prezencie wałek Lyapko i jestem bardzo zadowolona. Teraz szukam maty Lyapko i nie wiem na którą się zdecydować. Mam kłopoty z odcinkiem szyjnym kręgosłupa i migrena i. Czy mogę liczyć na pomoc? Pozdrawiam

  4. Też właśnie kupiłam matę do akupresury, bo liczę na to że pomoże mi na problemy z kręgosłupem i krążeniem, ale nie spodziewałam się ze do tego relaksuje jak relanium. ❤️ moją matę, pomimo że jest niewygodna jak diabli. Cudowna!

  5. Bardzo fajny wpis, widziałem ostatnio podobne artykuły i ten się wyróżnia na tle innych oraz jest wart uwagi. Konkretnie objaśniony temat. Bardzo przyjemnie się go czyta. Czekam na takich więcej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *