Rozciąganie czy rolowanie?

342

Istota rozciągania

Zwyczaj rozciągania mięśni sięga swoją tradycją bardzo daleko. W najstarszych dyscyplinach sportu takich jak yoga czy tai-chi – elementy rozciągania pojawiają się często. Naturalne instynkty podpowiadają wielu gatunkom, aby “przeciągnąć się” po wstaniu lub wysiłku fizycznym. Istnieje wiele badań naukowych poruszających temat rozciągania, a ich wyniki bywają niejednorodne. Najnowsze badania wykazują istotny wpływ rozgrzewki z elementami strechingu dynamicznego na wzrost siły i koordynacji w czasie treningu. Wg źródeł, rozciąganie statyczne powinno zostać zarezerwowane wyłącznie jako element potreningowej odnowy biologicznej lub być wykonywane jako osobna sesja treningowa.


Roller Blackroll Groove Pro


Rolowanie, czyli masaż mięśniowo-powięziowy

Automasaż jest równie ważną częścią dbania o swoje zdrowie. Niemal każdy, po doznaniu stłuczenia lub urazu, odruchowo rozmasowuje sobie miejsce, które zostało uszkodzone. Po chwili – ból zmniejsza się i jeśli kontuzja nie jest poważna – ustępuje na tyle, że możemy powrócić do aktywności. Rolowanie mięśniowo – powięziowe to stosunkowo nowa metoda, które podbiła serca wielu sportowców zawodowych jak i osób, które wykonują aktywność fizyczną wyłącznie rekreacyjnie. Wg doniesień naukowych – regularne używanie rollera piankowego może korzystnie wpływać na elastyczność mięśni i stawów, a także być elementem rozgrzewki i przygotowania zawodnika do wysiłku fizycznego. Udowodniono korzystny wpływ rolowania na zdolności wysiłkowe w wielu dyscyplinach sportu.


Rolowanie vs. rozciąganie

Czy rolowanie jest lepsze niż klasyczne i dobrze znane rozciąganie mięśni? Obie metody – rozciągania i masażu sprawdzają się, jako sposób dbania o ogólną kondycję mięśni i stawów. Są bardzo ważnym elementem regeneracji po treningu oraz rehabilitacji urazów. Na każdych zawodach sportowych – niezależnie od poziomu zaawansowania – możemy zauważyć zawodników, którzy w czasie rozgrzewki lub odpoczynku po wysiłku, używają rollerów lub różnych metod rozciągania, aby przygotować się do wysiłku lub zregenerować się tuż po jego wykonaniu.


Foam roller do masażu – jaki wałek wybrać?


Wpływ obu metod na sprawność fizyczną

Rozpatrując rozciąganie i rolowanie mięśni z perspektywy fizjologii – można zauważyć, że podstawa działania obu metod jest podobna. Skupiają się one na trzech podstawowych czynnikach:

  1. Zwiększenie wymiany krwi żylnej – zarówno rolowanie powięziowe, jak i rozciąganie mięśni usprawnia wymianę krwi na “świeżą” – zdolną do odprowadzania metabolitów i toksyn z zapracowanych części ciała.
  2. Zwiększenie mobilności – wykazane w badaniach naukowych zmiany wskazują na korzystny wpływ rozciągania statycznego oraz rolowania na zakres ruchu stawów oraz elastyczność włókien mięśniowych. Swobodniejszy ruch stawów pozwala na redukcję odczuć bólu i zapobiega kontuzjom.
  3. Redukcja bólu – rollery oraz piłki do masażu bywają szczególnie pomocne w likwidowaniu aktywnych punktów spustowych – głównych prowokatorów bólu mięśniowo – powięziowego. W zależności od wykonywanego treningu czy pracy – punkty spustowe mogą pojawiać się w różnych grupach mięśniowych i wywoływać wiele dolegliwości bólowych tj. bóle kręgosłupa, głowy.

Rolowanie i rozciąganie – połączone razem oddziałują najlepiej

Obie metody sprawdzają się znakomicie osobno, jednak razem działają najlepiej. Warto zatem, nauczyć się prawidłowo rozciągać oraz regularne używać rollera, jako elementu swojej aktywności fizycznej. Niezależnie od stopnia zaawansowania, oba elementy korzystnie wpłyną na ogólną kondycję mięśni i stawów, a także pozwolą na osiąganie lepszych wyników sportowych. Warto także pamiętać, że zadbane i elastyczne mięśnie oraz stawy gwarantują mniejsze ryzyko kontuzji, na którą nigdy nie ma odpowiedniego momentu.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *