Ketonal na ból żołądka

3

12876

Ból żołądka może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Przyczyn tego problemu może być wiele, lecz najczęściej jest konsekwencją zatrucia pokarmowego. Osoba, która doświadcza uporczywych skurczów, kłucia i uczucia gniecenia żołądka, w pierwszym odruchu sięga po leki przeciwbólowe. Które z nich działają szybko i skutecznie?

 

Skąd się bierze ból żołądka?

Ból żołądka dosięga zarówno osoby dorosłe, jak i młodsze. Bez względu jednak na wiek, zawsze jest dolegliwością uciążliwą, która uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Bardzo często towarzyszą jej gazy, wzdęcia, nudności, wymioty i kłopoty z wypróżnianiem (zaparcia i biegunki). Ból i inne objawy można łagodzić za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. leku Ketonal, o którym informacje można znaleźć na stronie internetowej https://www.ketonal.pl/).

 

Najczęstszymi przyczynami bólów żołądka są:

  • niewłaściwa dieta – np. zbyt obfite posiłki, spożywanie dań zbyt tłustych, o wysokim indeksie glikemicznym, małą zawartością błonnika, wysoko przetworzonych (typu fast-food) itd.,
  • stres – hormon stresu, czyli kortyzol w połączeniu z adrenaliną zaburza procesy trawienne. Dochodzi wówczas do zmniejszenia perystaltyki jelit. Długotrwały stres może skutkować schorzeniem o nazwie nerwica jelit,
  • wrzody żołądka – ubytek w błonie śluzowej żołądka dający nawracającą zgagę i charakterystyczny ból o piekącą charakterze, a także kwaśny lub gorzki smak w ustach. Najczęściej jest rezultatem nosicielstwa Helicobacter Pylori,
  • stany infekcyjne żołądka – bywają efektem zatrucia pokarmowego, przede wszystkimi bakteriami bytującymi w przeterminowanym lub nieprawidłowo przechowywanym pożywieniu. Toksyny bakteryjne mogą być ponadto przyczyną wymiotów, gorączki i biegunek (czasem z domieszką krwi).

 

Długo utrzymujące się bóle żołądka wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Mogą bowiem świadczyć o poważnych chorobach, w tym nowotworach jelita grubego.

 

Jak leczyć ból żołądka?

W celu szybkiego pozbycia się uporczywych bólów żołądka najczęściej sięga się po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są rekomendowane jako skuteczne i bezpieczne w łagodzeniu bólów o stopniu nasilenia lekkim i umiarkowanym m.in. głowy, stawów, mięśni, zębów i żołądka. Do najpopularniejszych substancji aktywnych zalicza się ketoprofen, naproksen, diklofenak czy metamizol.

Ketonal Sprint ma postać proszku o lekko miętowym smaku do rozpuszczania w wodzie. Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Mała poręczna saszetka sprawia, że można nosić ją zawsze przy sobie. W jego składzie nie ma cukrów prostych, glutenu ani laktozy. Można go stosować od 16. roku życia. Ketonal Active to z kolei łatwa do połknięcia kapsułka zawierająca w składzie ketoprofen. Jest to maksymalna dawka tej substancji aktywnej, jaka jest dostępna na rynku bez recepty.

Należy pamiętać, że wszystkie niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) stosuje się jedynie w sposób doraźny i nie wolno ich stosować długotrwale. Grozi to poważnymi powikłaniami, w tym m.in. krwawieniem z dróg pokarmowych.

 

 

Artykuł zewnętrzny

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 9

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Redakcja

Redakcja serwisu ACUS MED to specjaliści z dziedziny zdrowie, fizjoterapia i rehabilitacja, którzy dbają o utrzymanie najwyższej jakości treści.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *