Fibromialgia - czym jest?

Fibromialgia – jak ją rozpoznać i jak z nią żyć?

4

14271

Rozległe bóle mięśni i tkanek miękkich o niewyjaśnionej przyczynie to właśnie fibromialgia. Stres robi swoje, choroba ta często występuje z zespołem jelita drażliwego, zaburzeniami snu, depresją a nawet z bólem twarzy. Częściej dotyczy kobiet pomiędzy 30 a 60 rokiem życia. Jak diagnozować tę chorobę i jak pomóc pacjentowi?

 

Fibromialgia i jej przyczyny

Choroba ta, związana z nieprawidłowym odczuwaniem bólu nie ma określonej przyczyny powstania. Najbardziej prawdopodobną wydaje się być nadmierna pobudliwość struktur przewodzących ból w rdzeniu kręgowym i mózgu, gdzie ból jest odczytywany i znajduje się ośrodek regulowania funkcji życiowych, takich jak sen, odporność i reakcje na stres. Fibromialgia może być spowodowana przez uraz psychiczny (śmierć bliskiej osoby, depresja, rozstanie z bliską osobą), zabieg chirurgiczny lub niedoczynność tarczycy. Ból jest określany jako piekący i tępy, który nasila się pod wpływem stresu, lęku, zimna, wilgoci czy przemęczenia. Do cech charakterystycznych tej choroby należą również bóle w tkankach otaczających stawy, przeczulica skóry, poranna sztywność mięśni, ogromne problemy ze snem a co za tym idzie – przewlekłe zmęczenie na skutek nieprawidłowego wydzielania melatoniny, kortyzolu oraz DHEA.

 

Fibromialgia - bolesne punkty

Diagnostyka fibromialgii

Według American College of Rheumatology istnieje klasyfikacja tej choroby związana z uogólnionym bólem w wywiadzie, bólem przy ucisku palcami punktów tkliwych w co najmniej 11 z 18 miejsc na całym ciele oraz ból utrzymujący się co najmniej trzy miesiące. Zazwyczaj ból umiejscawia się w lewej lub prawej połowie ciała, poniżej lub powyżej pasa oraz w okolicy szkieletu osiowego.

 

Punkty tkliwe to (badane obustronnie):

– potylica – w miejscu przyczepu mięśnia podpolitycznego

– dolna część kręgosłupa szyjnego na przedniej powierzchni przestrzeni pomiędzy wyrostkami poprzecznymi C5-C7

– mięsień czworoboczny

mięsień nadgrzebieniowy w pobliżu krawędzi przyśrodkowej łopatki

– drugie żebro, przy przyczepie drugiej chrząstki żebrowej

– nadkłykieć boczny

– pośladek, na przednim fałdzie mięśnia

– krętarz większy, badany do tyłu od wyniosłości krętarzowej

– staw kolanowy, od przyśrodkowej części ciała tłuszczowego, proksymalnie id szpary stawu.

 

Fibromialgia na skutek zaburzenia osi ciała, może mieć powiązanie z dysfunkcjami czaszkowo-żuchwowo-kręgosłupowymi i problemami ze snem. Osoby cierpiące na fibromialgię skarżą się na zimne ręce i nogi, poczucie ucisku w gardle, zawroty głowy i dolegliwości ze strony układu pokarmowego – wzdęcia, biegunki lub zaparcia.

 

 

Fibromialgia i leczenie

Choroby tej nie da się jednoznacznie wyleczyć, bo jest wieloobjawowa i o niejasnym podłożu. Ruch, ćwiczenia izometryczne, a także relaks, techniki oddechowe przyczyniają się do poprawy zdrowia. Istotna jest próba zmiany sposobu życia, aby nie powtarzać utartych wzorców i czynności, które mogą przynosić ból.

Z punktu fizjoterapeutycznego, w fibromialgii znaczące jest wyciszanie autonomicznego układu nerwowego (współczulnego) przy pomocy terapii czaszkowo-krzyżowej. Pomocne będą również techniki inhibicji, rozluźniania mięśniowo-powięziowego oraz praca z okolicą otworu wielkiego i mięśniami podpotylicznymi.

Ważne, aby nie bagatelizować tej choroby, bo chociaż trudna w diagnostyce i bardzo trudna w leczeniu, ma ją coraz więcej pacjentów.

 

Korzystałam z książek:
  • K.Gorzechowski „ Rehabilitacja stomatologiczna, wyd. HARGO, Białystok 2016 r.A. D. Duckworth, D.E.Porter,
  • S.H.Ralston „Ortopedia, traumatologia i reumatologia”, wyd. Elsevier 2009 r.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 11

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Magdalena Serafin

Historyk sztuki i specjalista PR, certyfikowany provider TRE® ,a z zamiłowania pasjonatka osteopatii i pracy z ciałem, studentka psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej według Lowena. Mama dwóch małych córek, łącząca pracę zawodową z bieganiem i zgłębianiem meandrów psychiki. Uwielbia być tu i teraz, blisko ludzi.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


4 komentarze do “Fibromialgia – jak ją rozpoznać i jak z nią żyć?”

  1. Nie wiedziałam, że ból w tych miejscach nosi taką nazwę. Człowiek codziennie się uczy i swoim organizmie. Cenne informacje zawarte we wpisie na pewno przydadzą się nie jednemu z nas.

  2. W końcu dowiedziałam się co może mi dolegać. Co najmniej od roku bez środków p.bólowych i różnych medykamentów na uspokojenie i sen nie jestem w stanie funkcjonować. Boli mnie CAŁE CIAŁO,a niektóre miejsca np na plecach łopatki ,czy kark podczas wcierania maści do tego stopnia że jestem w stanie wyc z bólu,do tego ból biodra i nieustanne mrowienie w kończynach ,całym ciele Stresu nerwów i zgryzoty mi nie brakuje ,ten kto tego nie doswiadcza nie pojmie o czym mowa. Mieszka ze mną moja mama która jest obłożnie chora, nie porusza się .cały stres i wszystkie obowiązki dźwigam na swoich barkach 24/24h. Ale nie skarzę się . Najgorszy jest ból który mi doskwier,a nawet w dłoniach . Dziękuję z całego serca za ten artykuł,jest ogromnie przydatny. Pozdrawiam bardzo serdecznie . Wiesława

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *