Blackroll roller do masażu

Jaki roller wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie rollera?

15

31607

Jaki roller wybrać? 

Rollery, nazywane inaczej wałkami do masażu, są coraz popularniejszymi akcesoriami sportowymi. Można znaleźć je na siłowniach, w gabinetach fizjoterapeutycznych, a także na sklepowych półkach. Ta ostatnia opcja powoduje, że coraz chętniej decydujemy się na ich zakup. Ale czy na pewno wiemy czym kierować się przy wyborze?

Wałki do masażu dostępne są chyba we wszystkich możliwych kolorach, rozmiarach i stopniach twardości. Każdy fizjoterapeuta i trener wie, że ta różnorodność nie powstała tylko ze względów estetycznych. Jednak osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z rollerem, dokonując zakupu bez wcześniejszej konsultacji mogą wyrządzić sobie krzywdę zamiast pomóc.

  • Na co zwrócić uwagę podczas doboru odpowiedniego wałka do automasażu?
  • Wałek do masażu gładki czy z wypustkami?
  • Do czego służą piłeczki do masażu? 

 

 

Struktura rollera do masażu 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie rollera?

Podstawowe pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać przy zakupie rolki brzmi:
jaki cel chcemy osiągnąć wykonując masaż wałkiem?

Najczęściej pojawiający się problem dotyczy powierzchni jaką powinien być pokryty roller. Większość początkujących osób nie zdaje sobie sprawy, że może mieć to znaczenie. Dlatego należy podkreślić, że strukturę wałka podzielono na dwa rodzaje, w zależności od celu jaki mamy zamierzony.

 

Wyróżniamy wałki z wypustkami oraz wałki gładkie

  • Stosowanie rollerów gładkich jest bardziej uniwersalne, są wykorzystywane do  zmniejszenia napięcia powięzi oraz poprawienia jej odżywienia. Służą one głównie do regeneracji i rozluźniania mięśniowo-powięziowego. Wałek z gładką powierzchnią wskazany jest szczególnie do stosowania po treningu.
  • Natomiast wałki karbowane wykorzystywane są głównie w celu poprawy ukrwienia i odżywienia mięśni. Wypustki symulują tkanki, zwiększają krążenie krwi, a także poprawiają przepływ limfy, co pozwala usunąć toksyny. Takie rollery powinny być stosowane przed treningiem  w celu aktywacji i przygotowania mięśnia do wysiłku fizycznego, a także w walce z cellulitem. Natomiast, rolka nie powinna być stosowana w okolicy kręgosłupa oraz pasma biodrowo-piszczelowego.

 

Twardość rollera do masażu

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów twardości, co może stanowić dla nas kolejny dylemat. Największą popularnością cieszą się wałki do masażu Blackroll posiadające zróżnicowaną gęstość, ponieważ zostały stworzone z myślą o każdej grupie odbiorców. W gamie produktów wyróżniamy: rollery z wypustkami, płaskie.

Wszystkie Rollery Blackroll wykonane są z materiału najwyższej jakości, nie odkształcają się i zapobiegają ślizganiu się podczas wykonywania ćwiczeń.

 

Kształt rollera do masażu

Kiedy już ustalimy jaka gęstość wałka jest dla nas odpowiednia, należy zastanowić się na jaką okolice chcemy go stosować. Na rynku dostępne są przeróżne kształty – nie bez powodu.
W zależności od tego, o jakiej partii mięśniowej myślimy, mamy do wyboru kilka wariantów: podłużne wałki, pojedyncze i podwójne piłki.

Wałki w kształcie walca przeznaczone są do rolowania kończyn górnych i dolnych. Stosowane są również do masażu pleców, jednak jest on bardziej powierzchowny.
Podwójne piłki do masażu, nazywane także duoball’em zostały stworzone z myślą rozluźnienia mięśni przykręgosłupowych, ich specjalna budowa omija kręgi kręgosłupa wywołując nacisk jedynie na mięśnie po jego obu stronach. Piłki działają dogłębniej i precyzyjniej, dokładnie trafiają w prostowniki kręgosłupa gwarantując jego rozluźnienie.
Natomiast, pojedyncza piłeczka do masażu będzie dobrym wyborem, jeżeli potrzebujemy mocnego i dokładnego ucisku na punkt spustowy. Zapewnia ona niezastąpioną precyzję i odpowiednią głębokość. Wskazana jest do rolowania stóp, pośladków i ramion.

 

Rozmiar rollera do masażu 

BlackRoll rollery

 

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze rollera jest jego wielkość. Tutaj również należy wziąć pod uwagę, to na jakie okolice chcemy go stosować.

  • Wałki do masażu standardowe o długości ok. 30-35 cm  mogą być stosowane na każdej powierzchni ciała. Odpowiednie będą do rolowania zarówno większych jak i mniejszych partii np. pleców, ud czy łydek.
  • Natomiast mini roller do masażu przeznaczony jest do rolowania dłoni, stóp, lub ścięgna Achillesa.

 

Podsumowanie:

Wałki do masażu są przyrządem, w który bezapelacyjnie należy inwestować. Powinniśmy jednak pamiętać, że dobór rolki powinien być indywidualny, dlatego przed zakupem należy ocenić własne możliwości fizyczne, a przede wszystkim przeanalizować wyżej wymienione aspekty.
Jeżeli ustalimy dokładnie jakiej wersji wałka potrzebujemy, będziemy zadowoleni z zakupu, który posłuży nam wiele lat.

Baner na blog Acusmed

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 41

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Jeden komentarz do “Jaki roller wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie rollera?”

  1. Ja wyczynowo trenuje boks, więc do masażu używam różnego rodzaju rollerów. Uważam ja za super element do rozmasowania obolałych mięśni i stawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.