Rozejście mięśnia prostego brzucha

Jak sprawić, aby mięsień prosty brzucha nie był rozstępem?

9

34760

Rozejście mięśnia prostego brzucha to schorzenie, które dotyka wiele osób, niezależnie od płci i wagi. Jak sobie z nim radzić i czy jest ono odwracalne?

Czym jest kresa biała?

Kresa biała (linea alba) to kolagenowe rozcięgno mięśni skośnych i poprzecznych brzucha leżące od wyrostka mieczykowatego do spojenia łonowego. Łączy klatkę piersiową z miednicą i z wszystkimi mięśniami brzucha. Kiedy kresa jest uszkodzona, palce zapadają się, ale brzegi mięśni nadal są ruchome. Jeśli poszerzenie tej przestrzeni ma szerokość powyżej 2 cm, wówczas mamy do czynienia z rozstępem mięśni prostych brzucha.  Niekiedy zdarza się jednak, że kresa jest szeroka, palce zapadają się w brzuch i nie ma możliwości powrotu mięśni do właściwego położenia. Mówimy wtedy o uszkodzeniu i przepuklinie kresy białej.

Rozejście mięśnia prostego brzucha – Katy Bowman

Co z tym rozejściem mięśni?

Rozejście mięśnia poprzecznego brzucha nie oznacza jego rozerwania, ale odseparowanie partii mięśniowej od kresy białej, co jest możliwe ze względu na deformację powięzi tkanki łącznej, która podtrzymuje mięśnie brzucha. Kresę białą tworzą rozcięgna wszystkich mięśni brzucha, a zatem każdy z tych mięśni może powodować rozejście kresy białej. Kresa biała łączy się z miednicą i klatką piersiową, tak więc ruchy i postawa ciała również mogą przyczyniać się do jej rozejścia. Zbyt wysokie ciśnienie oddziałujące na tkankę pomiędzy mięśniami lub słaba tkanka to również przyczyny tego schorzenia.

 

Ciśnienie i postura

Siły, które mają negatywny wpływ na kresę białą to nie tylko ciąża, ale również nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, wzmożone napięcie wewnętrzne wywierane na przylegające do kresy mięśnie brzucha (poprzeczny lub mięśnie skośne) a także przyjmowanie utrwalonych pozycji ciała. Rozejście kresy to symptom i dowód, że mięśnie nie otrzymują odpowiedniej dawki ruchu. Pociąga to ze sobą nie tylko postawę, ale i problemy z mięśniami dna miednicy. Bardzo istotne jest również ciśnienie w jamie brzusznej, które nie utrzymuje się zawsze na stałym poziomie. Jego poziom różni się w zależności od tego, w jakim stanie znajduje się ciało i mają na nie wpływ kaszel, śmiech, oddech, poród, parcie na stolec i nawyki posturalne.

Na rozejście mięśnia poprzecznego brzucha mogą cierpieć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nie jest więc to dysfunkcja spowodowana wyłącznie ciążą, ale szeregiem nawyków i sił, które oddziaływują na całe ciało. Być może nikt na to nie zwraca uwagi, ale na rozejście mięśnia prostego brzucha i nacisk na kresę białą może mieć wpływ zbyt ciasne ubranie –  zbyt wąskie lub za małe spodnie-rurki lub obcisła bielizna. Dość częste są widoki osób wciśniętych w za małe spodnie, z wystającym brzuchem. Mało kto zwraca uwagę, że takie osoby nie tylko mogą mieć problem ze zbyt dużą tkanką tłuszczową na brzuchu, ale właśnie z rozejściem mięśnia prostego brzucha.

 

Nie tylko młode mamy

Na tę dolegliwość mogą cierpieć również osoby szczupłe i mocno wytrenowane, istotna jest tu siła wszystkich mięśni brzucha. Jeśli ktoś wciąż ćwiczy mięśnie skośne brzucha, zbyt napięte, mogą w sposób ciągły rozciągać kresę białą na boki. Podobnie jak ustawiczne ćwiczenie „brzuszków”, które dodatkowo utrwala nieprawidłowe ciśnienie w jamie brzusznej. Najważniejsze, to wykonywać różnorodne ćwiczenia, dając organizmowi różnorodne bodźce, wpływające na całą posturę ciała. Przykładem może być turlanie się po podłodze, w wyprostowanej pozycji, z napiętymi mięśniami brzucha i grzbietu, albo „kołyska” poruszana siłą mięśni brzucha. Istotny jest również sposób siedzenia, który warto zmieniać, ze względu na geometrię bioder – aby nie były ciągle w jednej pozycji.

Niestety popularne ćwiczenia statyczne typu deska, mogą powiększać to schorzenie. Ciało lubi ruch, należy więc wzmacniać nie tylko mięśnie proste brzucha, ale przede wszystkim dna miednicy, poprzeczny brzucha i cały gorset mięśniowy.

 

Nie tylko mięśnie

Rozejście mięśnia prostego brzucha może powodować szerokie rozstawienie żeber, szeroką talię, bóle kręgosłupa, problemy z zaparciami, obniżenie przedniej ściany pochwy czy częste oddawanie moczu. To schorzenie to nie tylko wygląd brzucha, ale przede wszystkim szereg dolegliwości, które za nim idą. Wizyta u fizjoterapeuty, zmiana trybu życia i nawyków posturalnych jest więc absolutnie niezbędna. Rozejście mięśnia prostego brzucha wymaga konsekwencji i cierpliwości. Trzeba z nim pracować, bo dysfunkcje narządów mogą się nasilać, a przyczyna wciąż pozostanie nie usunięta.

 

 

Wszystko w praktyce:

K.Bowman „Rozejście mięśnia prostego brzucha – holistyczne rozwiązanie dla osłabionych mięsni brzucha”, wyd. Fizjopress 2018 r.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 28

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Magdalena Serafin

Historyk sztuki i specjalista PR, certyfikowany provider TRE® ,a z zamiłowania pasjonatka osteopatii i pracy z ciałem, studentka psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej według Lowena. Mama dwóch małych córek, łącząca pracę zawodową z bieganiem i zgłębianiem meandrów psychiki. Uwielbia być tu i teraz, blisko ludzi.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Jeden komentarz do “Jak sprawić, aby mięsień prosty brzucha nie był rozstępem?”

  1. Witam. Mam pytanie odnośnie artykułu o rozejściu mięśnia prostego brzucha.

    Mam rozejście niecałe 2cm, ale też duży problem z nadmiarem tkanki tłuszczowej na brzuchu (tak zwanej „oponki” 🙂 )
    Czy wykonując ćwiczenia na RMPB można rownocześnie spalić nadmiar tłuszczu z brzucha ? 🙂

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *