Sportowiec podnoszący ciężary - przepuklina udowa

Przepuklina udowa – przyczyny powstawania i leczenie

9

3319

Mięśnie człowieka mają wiele funkcji. Większość osób, kiedy o nich słyszy myśli jedynie o możliwościach ruchowych naszego ciała albo o bólu, które nadmiernie napięte włókna mięśniowe mogą powodować. Siła mięśni bezpośrednio przekłada się również na nasze zdrowie, zapewniając ochronę dla narządów wewnętrznych i ich prawidłowe podparcie. Kiedy są zbyt słabe lub nie wytrzymują obciążenia, jakie im serwujemy, mogą prowadzić do powstawania wielu dolegliwości. Jedną z nich jest przepuklina udowa.

 

Przepuklina – objawy i przyczyny powstawania

O przepuklinie udowej mówi się wtedy, kiedy narządy jamy brzusznej przemieszczają się w okolice pachwiny przez kanał udowy. W większości przypadków jest to zauważalne z zewnątrz i wypełnienie okolicy pachwiny nasila się przy próbie ruchu wywołującego zwiększenie ciśnienia jamy brzusznej (jak podnoszenie przedmiotów, wstawanie z łóżka). Ze względu na osłabienie mięśni dna miednicy i brzucha, np. po przebytej ciąży i porodzie lub zabiegach chirurgicznych w obrębie narządów rodnych – najczęściej na przepuklinę udową cierpią kobiety powyżej 65 roku życia. Nie znaczy to jednak, że mężczyzn to nie dotyczy. Przepuklinę udową można rozpoznać również u młodych osób lub dzieci, jednak występuje ona rzadko i jest zazwyczaj związana ze schorzeniami tkanki łącznej.

 

W jaki sposób rozpoznać przepuklinę udową?

Dość łatwo przeoczyć to schorzenie, ze względu na niewielkie objawy. Na początku przepuklina może przebiegać w sposób nieodczuwalny dla pacjenta. Zazwyczaj to sam pacjent zauważa u siebie zmiany w postaci wybrzuszenia na skórze i wtedy zgłasza się do lekarza.

 

Na hasło blog 5% rabatu

Co może spowodować przepuklinę? 

Przyczyny powstawania wszystkich rodzajów przepuklin mają wspólny mianownik. To obecność “słabego punktu” w ścianie jamy brzusznej, przez który narządy wewnętrzne mogą znaleźć ujście na zewnątrz. Na osłabienie ściany brzucha mogą wpływać następujące czynniki:

  • podnoszenie ciężkich przedmiotów w nieodpowiedni sposób,
  • przewlekłe zaparcia, wzdęcia,
  • przewlekły kaszel lub kichanie (np. na skutek alergii),
  • otyłość, nieprawidłowa dieta i palenie papierosów,
  • ciąża, poród drogą cesarskiego cięcia,
  • uraz (np. Naderwanie mięśni brzucha, pachwiny) na skutek aktywności sportowej.

 

Pomimo, że taka sytuacja zdarza się rzadko, należy mieć na uwadze, że znaczne osłabienie ściany brzucha może doprowadzić do wystąpienia tzw. przepukliny uwięźniętej, która jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Dlatego osoby z każdym typem przepukliny powinny zachować szczególną ostrożność. Przepukliny da się uniknąć, dbając o odpowiednio dobraną aktywność fizyczną, dietę i ergonomię codziennych czynności. Kiedy jednak już wystąpi konieczne jest podjęcie leczenia, ponieważ niezaopatrzona przepuklina może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. 

Leczenie przepukliny

W przypadku dużej przepukliny, która może zagrażać zdrowiu pacjenta, zazwyczaj wdraża się leczenie chirurgiczne – laparoskopowe lub metodą otwartą – polegające na zabezpieczeniu przepukliny szwami lub siatką chirurgiczną.

Kiedy schorzenie nie jest na tyle dokuczliwe, żeby podejmować leczenie inwazyjne lub kiedy pacjent jest już po operacji, należy podjąć rehabilitację ruchową w celu dalszego zabezpieczenia brzucha przed uszkodzeniem.

Głównym celem fizjoterapii jest zmniejszenie ciśnienia działającego na ściany jamy brzusznej. Efekty można uzyskać przez wprowadzenie kinezyterapii skupionej na:

  • nauce prawidłowego oddychania,
  • wzmocnieniu głębokich i powierzchownych mięśni brzucha,
  • nauce ergonomii codziennych czynności,
  • poprawie techniki wykonywanych ćwiczeń (w przypadku sportowców).

 

Rehabilitacja sportowa Acus Med

 

Do rehabilitacji z powodzeniem mogą zostać wykorzystane piłki do ćwiczeń 4Fizjo oraz taśmy do ćwiczeń Sanctband, które umożliwią wszechstronny rozwój mięśni pacjenta, budowę siły i stabilizacji korpusu.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *