zespół cieśni nadgarstka - rolowanie

Zespół cieśni nadgarstka a rolowanie

5500

Zastosowanie rollera w zespole cieśni kanału nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka jest schorzeniem bardzo częstym w dzisiejszych czasach. Siedzący tryb życia i pracy, sporo godzin spędzanych w ciągu dnia przy komputerze, czy za kierownicą działają niekorzystnie na cały układ ruchu – w tym również na nasze dłonie, powodując w nich zmiany przeciążeniowe i zwyrodnieniowe. Zaburzenie funkcjonowania struktur leżących w kanale nadgarstka dotyczy głównie osób w średnim wieku, które zdążyły już sobie „zapracować” na taki stan rzeczy. Jeśli cierpisz na symptomy związane z zespołem cieśni nadgarstka – po przeczytaniu tego wpisu będzie dla Ciebie jasne, na czym polegają Twoje dolegliwości, jak samemu sobie z nimi radzić i kiedy wspomóc się radą specjalisty.

Zespół cieśni nadgarstka – zrozum istotę schorzenia

Aby zrozumieć istotę powstawania zespołu cieśni nadgarstka krótko wyjaśnijmy, o co chodzi. Kanał nadgarstka jest miejscem stworzonym po to, aby dać przestrzeń i swobodę ruchu dla struktur nerwowych i ścięgien zaopatrujących dłoń. Kanał nadgarstka jest pewnego rodzaju „otworem”, znajdującym się u podstawy dłoni – mniej więcej w miejscu gdzie każdy z nas posiada zmarszczki powstałe na skutek zginania ręki. Przez kanał nadgarstka przebiegają:

  • nerw pośrodkowy!
  • ścięgna zginaczy nadgarstka i palców
Od strony dłoniowej, kanał ograniczany jest przez więzadło poprzeczne nadgarstka, które jest bardzo istotną strukturą zabezpieczającą nerw i ścięgna oraz pełni funkcję stabilizacyjną dla dłoni.
W wyniku przewlekłych zmian przeciążeniowych, które mogą zachodzić w dłoni na skutek długotrwałego trzymania ręki w mało ergonomicznej pozycji (np. przy klawiaturze) ścięgna i więzadła ulegają zgrubieniu i podlegają procesom zapalnym. Te procesy wpływają na zmniejszenie przestrzeni w środku kanału nadgarstka i ucisk na nerw pośrodkowy. Wtedy zaczynają powstawać uczucia mrowienia dłoni i utraty siły, które początkowo mijają po chwilowym rozruchu. Pod wpływem czasu zmiany robią się coraz poważniejsze, powodując większe dolegliwości oraz osłabienie siły mięśniowej i trwałe zaburzenia czucia. Dlatego tak ważne jest, aby w przypadku dolegliwości z kanału nadgarstka reagować szybko i zdecydowanie – tak, aby nie pozwolić postępować objawom i nie doprowadzić swojej dłoni do złego stanu.

Mini roller rozwiązaniem na pierwsze objawy

Przy początkowych objawach zespołu cieśni nadgarstka można dbać o siebie samemu – w domu. Bardzo dobrym sposobem na walkę ze zmianami przeciążeniowymi jest używanie wałka do rolowania, dzięki któremu jesteśmy w stanie rozmasować mięśnie, ścięgna i doprowadzić do ich rozluźnienia, przez co istotnie zmniejszą się odczuwane dolegliwości. Dobrym wyborem w tej sytuacji okazuje się mały roller do masażu – mini roller 4FIZJO, który ze względu na swój rozmiar można używać zarówno w domu jak i w biurze.

Rolowanie w przypadku zespołu cieśni nadgarstka

Rozmasowania rollerem wymagają dwie części naszego ciała – będzie to więzadło poprzeczne nadgarstka oraz mięśnie zginacze dłoni i palców. Aby zmniejszyć napięcie więzadła poprzecznego, można ustawić Mini Roller wzdłuż dłoni, tak, aby w połowie swojej długości przylegał do kanału nadgarstka. Następnie z delikatnym dociskiem przesuwać dłoń do lewej i prawej strony powodując delikatny masaż. Nie należy wykonywać rolowania tej struktury mocno – jedynie z niewielką siłą, i lekkimi odczuciami bólowymi.
Rolowanie dłoni przy zespole ciesni nadgarstka
Ustaw mały roller wzdłuż dłoni i delikatnie masuj nadgarstek i jego okolice
Przy rolowaniu mięśni zginaczy nadgarstka i palców – należy ustawić wałek w poprzek przedramienia i wykonywać ruchy przetaczania wzdłuż mięśni po wewnętrznej jego stronie – od podstawy nadgarstka aż do przyśrodkowej strony stawu łokciowego. W tej sytuacji można użyć nieco więcej siły i docisku, rolowanie może powodować nieco większe odczucia bólowe.
Roller - rolowanie przedramienia
Rolowanie mięśni zginaczy nadgarstka i palców – Mini Roller przesuwamy po wewnętrznej stronie przedramienia
Automasaż więzadła poprzecznego oraz mięśni przedramienia można wykonywać przez około 2 minuty i powtarzać nawet kilka razy dziennie.

Co robić kiedy dolegliwości są poważne?

W przypadku nawracających, nasilających się dolegliwości należy zasięgnąć porady fizjoterapeuty lub lekarza, który pomoże w doborze ćwiczeń domowych oraz wykona serię terapii manualnej – będącej bardzo skutecznym środkiem leczniczym w przypadku zespołu cieśni kanału nadgarstka. Techniki takie jak neuromobilizacje, mobilizacje stawów nadgarstka czy suche igłowanie są sprawdzonym i pewnym środkiem walki z tym schorzeniem. Kiedy dłoń jest poważnie zaniedbana, dolegliwości narastały latami i występują poważne ubytki w sile i sprawności ręki – niezbędnym rozwiązaniem może okazać się zabieg operacyjny – powinien on jednak być traktowany, jako ostatnia deska ratunku.

Zarówno w przypadku lekkich, początkowych dolegliwości jak i tych, które trwają latami i wiążą się z poważnymi objawami – rolowanie z użyciem mini rollera jest dobrym sposobem leczenia lub uzupełniania innych metod leczniczych i istotnie wpływa na efektywność dobranej terapii. Zespół cieśni nadgarstka wcale nie musi być Twoim długotrwałym problemem.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *