Mini roller do masażu Line Sport - nadgarstek

Zespół cieśni nadgarstka a rolowanie

14760

Zastosowanie rollera w zespole cieśni kanału nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka jest schorzeniem bardzo częstym w dzisiejszych czasach. Siedzący tryb życia i pracy, sporo godzin spędzanych w ciągu dnia przy komputerze, czy za kierownicą działają niekorzystnie na cały układ ruchu – w tym również na nasze dłonie, powodując w nich zmiany przeciążeniowe i zwyrodnieniowe. Zaburzenie funkcjonowania struktur leżących w kanale nadgarstka dotyczy głównie osób w średnim wieku, które zdążyły już sobie „zapracować” na taki stan rzeczy. Jeśli cierpisz na symptomy związane z zespołem cieśni nadgarstka – po przeczytaniu tego wpisu będzie dla Ciebie jasne, na czym polegają Twoje dolegliwości, jak samemu sobie z nimi radzić i kiedy wspomóc się radą specjalisty.

Zespół cieśni nadgarstka – zrozum istotę schorzenia

Aby zrozumieć istotę powstawania zespołu cieśni nadgarstka krótko wyjaśnijmy, o co chodzi. Kanał nadgarstka jest miejscem stworzonym po to, aby dać przestrzeń i swobodę ruchu dla struktur nerwowych i ścięgien zaopatrujących dłoń. Kanał nadgarstka jest pewnego rodzaju „otworem”, znajdującym się u podstawy dłoni – mniej więcej w miejscu gdzie każdy z nas posiada zmarszczki powstałe na skutek zginania ręki. Przez kanał nadgarstka przebiegają:

  • nerw pośrodkowy
  • ścięgna zginaczy nadgarstka i palców
Od strony dłoniowej, kanał ograniczany jest przez więzadło poprzeczne nadgarstka, które jest bardzo istotną strukturą zabezpieczającą nerw i ścięgna oraz pełni funkcję stabilizacyjną dla dłoni.
W wyniku przewlekłych zmian przeciążeniowych, które mogą zachodzić w dłoni na skutek długotrwałego trzymania ręki w mało ergonomicznej pozycji (np. przy klawiaturze) ścięgna i więzadła ulegają zgrubieniu i podlegają procesom zapalnym. Te procesy wpływają na zmniejszenie przestrzeni w środku kanału nadgarstka i ucisk na nerw pośrodkowy. Wtedy zaczynają powstawać uczucia mrowienia dłoni i utraty siły, które początkowo mijają po chwilowym rozruchu. Pod wpływem czasu zmiany robią się coraz poważniejsze, powodując większe dolegliwości oraz osłabienie siły mięśniowej i trwałe zaburzenia czucia. Dlatego tak ważne jest, aby w przypadku dolegliwości z kanału nadgarstka reagować szybko i zdecydowanie – tak, aby nie pozwolić postępować objawom i nie doprowadzić swojej dłoni do złego stanu.

Mini roller rozwiązaniem na pierwsze objawy

Przy początkowych objawach zespołu cieśni nadgarstka można dbać o siebie samemu – w domu. Bardzo dobrym sposobem na walkę ze zmianami przeciążeniowymi jest używanie wałka do rolowania, dzięki któremu jesteśmy w stanie rozmasować mięśnie, ścięgna i doprowadzić do ich rozluźnienia, przez co istotnie zmniejszą się odczuwane dolegliwości. Dobrym wyborem w tej sytuacji okazuje się mały roller do masażu – mini roller Line Sport, który ze względu na swój rozmiar można używać zarówno w domu jak i w biurze.

Rolowanie w przypadku zespołu cieśni nadgarstka

Rozmasowania rollerem wymagają dwie części naszego ciała – będzie to więzadło poprzeczne nadgarstka oraz mięśnie zginacze dłoni i palców. Aby zmniejszyć napięcie więzadła poprzecznego, można ustawić Mini Roller wzdłuż dłoni, tak, aby w połowie swojej długości przylegał do kanału nadgarstka. Następnie z delikatnym dociskiem przesuwać dłoń do lewej i prawej strony powodując delikatny masaż. Nie należy wykonywać rolowania tej struktury mocno – jedynie z niewielką siłą, i lekkimi odczuciami bólowymi.
Przy rolowaniu mięśni zginaczy nadgarstka i palców – należy ustawić wałek w poprzek przedramienia i wykonywać ruchy przetaczania wzdłuż mięśni po wewnętrznej jego stronie – od podstawy nadgarstka aż do przyśrodkowej strony stawu łokciowego. W tej sytuacji można użyć nieco więcej siły i docisku, rolowanie może powodować nieco większe odczucia bólowe.
Automasaż więzadła poprzecznego oraz mięśni przedramienia można wykonywać przez około 2 minuty i powtarzać nawet kilka razy dziennie.

Co robić kiedy dolegliwości są poważne?

W przypadku nawracających, nasilających się dolegliwości należy zasięgnąć porady fizjoterapeuty lub lekarza, który pomoże w doborze ćwiczeń domowych oraz wykona serię terapii manualnej – będącej bardzo skutecznym środkiem leczniczym w przypadku zespołu cieśni kanału nadgarstka. Techniki takie jak neuromobilizacje, mobilizacje stawów nadgarstka czy suche igłowanie są sprawdzonym i pewnym środkiem walki z tym schorzeniem. Kiedy dłoń jest poważnie zaniedbana, dolegliwości narastały latami i występują poważne ubytki w sile i sprawności ręki – niezbędnym rozwiązaniem może okazać się zabieg operacyjny – powinien on jednak być traktowany, jako ostatnia deska ratunku.

Zarówno w przypadku lekkich, początkowych dolegliwości jak i tych, które trwają latami i wiążą się z poważnymi objawami – rolowanie z użyciem mini rollera jest dobrym sposobem leczenia lub uzupełniania innych metod leczniczych i istotnie wpływa na efektywność dobranej terapii. Zespół cieśni nadgarstka wcale nie musi być Twoim długotrwałym problemem.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Jeden komentarz do “Zespół cieśni nadgarstka a rolowanie”

  1. Męczyłem się z tym jakiś czas. Hydrokompresja i rehabilitacja u dr Więcka w Krakowie załatwiły sprawę. Polecam wszystkim którzy mają podobne problemy z nadgarstkami i nie tylko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *