Fizjoterapeuta Patryk Bieda reprezentacji Tajlandii w lekkiej atletyce

Zafascynowani fizjoterapią, odc. 12 – Patryk Bieda

12

11846

Zafascynowani sportem, odc. 12 – Patryk Bieda

Cześć Patryk! Dzięki, że znalazłeś dla nas chwile. Widziałem Cię w pracy i wkładasz to maksimum zaangażowania, więc nieraz musisz być wyczerpany. Powiedz czytelnikom 2 zdania o sobie. Skąd jesteś? W jakim zespole pracujesz?

  • Cześć Andrzeju i witam wszystkich serdecznie. Pochodzę z Rzeszowa. Obecnie mieszkam w Gdańsku a pracuję z reprezentacją Tajlandii w lekkiej atletyce.

 

Wiemy, że obecnie przebywasz na obozie. Jaką ilość zawodników masz pod swoją opieką? Radzisz sobie z tą ilością potrzebujących sportowców?

  • Dokładnie, na chwilę obecną jestem na obozie w Tajlandii i pod swoją opieką mam teraz około 40 zawodników. Na całe szczęście pracuję metodami, które pozwalają mi się zaopiekować praktycznie każdym zawodnikiem z osobna. Nie ukrywam, że nie jest lekko bo jednak jest to bardzo duży przemiał. Lecz dla każdego trzeba chwilę poświęcić i bardzo szybko znaleźć przyczynę problemu, bądź szybko coś naprawić.

 

W Polsce od niedawna dostępne są setki szkoleń dla fizjoterapeutów. Myślisz, że to świadczy o rozwoju naszego zawodu czy jedynie o znalezieniu łatwego zarobku organizatorów?

  • Owszem, obecnie w Polsce mamy bardzo, bardzo dużo szkoleń dla naszej grupy zawodowej. Zdecydowanie jest to rozwój naszej grupy fizjoterapeutów. Czy jest to sposób łatwego zarobku organizatorów? – szczerze kompletnie na tym się nie koncentruje bo nie mam na to czasu. Wiem jednak, że gdybym nie jeździł na szkolenia dla fizjoterapeutów nie byłbym w miejscu, w którym jestem teraz.

 

Skąd u Ciebie wziął się pomysł, żeby zająć się właśnie fizjoterapią?

  • W roku maturalnym gdy zbliżał się czas wyboru studiów miałem nieszczęśliwy wypadek i złamałem rękę. Był to też mocno intensywny czas kiedy dużo ćwiczyłem. Po wyciągnięciu ręki z gipsu poszedłem do fizjoterapeuty i bardzo mi pomógł z moim problemem. Nie tylko pod względem czysto fizycznym czyli funkcjonalności zakresu ruchu ale również pod względem mentalnym, gdzie byłem bardzo sfrustrowany oraz przybity.

 

Jak myślisz o fizjoterapii? Jest to dla Ciebie przede wszystkim praca, czy traktujesz to jako coś więcej? Często mówi się, że bycie fizjoterapeutą to “styl życia”.

  • Zdecydowanie to coś więcej. Pracując aktualnie ze sprinterami i widząc jak podnoszą swoje wyniki fakt, że mogę im pomóc przestaje być pracą. Wiadomo, fizycznie jest to dosyć wymagające przedsięwzięcie ale darzę moją pracę wielką miłością i zawsze z sercem podchodzę do tego, co robię.

 

Jakimi metodami posługujesz się w codziennej pracy? Która szkoła dała Ci najwięcej?

 

Każdy fizjoterapeuta podróżuje ze swoją walizką z najróżniejszymi produktami. Co powiesz o swojej? Bez jakich produktów nie wyobrażasz sobie przeżyć dnia w pracy?

 

Co stosujesz u swoich zawodników po wyjątkowo ciężkich treningach?

  • Po wyjątkowo ciężkich treningach ciało właściwie samo musi dojść do siebie. Możemy mu pomóc za pomocą klawiterapii oraz akupunktury. Są to głównie dwa narzędzia, które wykorzystuje w swojej pracy. Rzadko doświadczam sytuacji, w których te metody zawodzą.

 

Wiem, że używasz mnóstwo igieł w swojej pracy. Widzisz w tym duże zagrożenie bezpieczeństwa pacjenta? Miałeś podczas pracy nimi jakieś nieprzyjemne przygody?

  • Jeśli mówimy o akupunkturze – nigdy nie zdarzyły mi się powikłania czy nieprzyjemne przygody. Osobiście nie widzę żadnego zagrożenia w pracy z pacjentem metodą suchego igłowania pod warunkiem, że terapeuta jest wykwalifikowany do wykonania zabiegu, który chce wykonać. Wiele osób skarży się, że po terapii z igłami ludzie nie mogą chodzić przez 3 dni.  Opracowałem poniekąd swój sposób gdzie ten tzw. odczyn poigłowy trzyma się dużo, dużo krócej. Czasami na następny dzień zawodnik już biega całkowicie bez żadnego bólu czy spięcia mięśni.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Andrzej Skowron

Absolwent Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku fizjoterapia. Na co dzień pracownik Poradni Rehabilitacji - rozwiązuje problemy układu ruchu pacjentów. Oprócz fizjoterapii szczególnie zainteresowany filozofią pracy Osteopatii oraz Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Wolny czas wypełnia sportem oraz literaturą.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *