Kość krzyżowa - anatomia i dysfunkcje

Niezwykła kość krzyżowa

13

42464

Czasami boli, bo dźwiga naprawdę wiele, a swoim kształtem jest jednym z najbardziej wyjątkowych organów w naszym ciele. Kość krzyżowa stanowi fundament w przenoszeniu napięć, jest bardzo wytrzymała i mało mobilna. Co jeszcze można o niej powiedzieć?

 

Kość krzyżowa – trochę historii

Historia kości krzyżowej sięga pierwszego tysiąclecia naszej ery za sprawą Galena, który określił kość krzyżową mianem ‘sacred bone’. Uważana była nie tylko za symbol płodności i prokreacji, ale również za niezniszczalną.  W wiekach średnich twierdzono, że podczas palenia zwłok, jedyną kością, która pozostawała nietknięta, była właśnie kość krzyżowa.

 

 

Kość krzyżowa i jej anatomia

Kość krzyżowa, będąca kiedyś niezależnymi kręgami, powstała ze zrośnięcia pięciu kręgów, a każdy z nich posiada 2 dodatkowe elementy żebrowe. Trzony kręgów zrastają się od okresu dojrzewania aż do około 18-25 roku życia.

Należy ona do tak zwartych krzywizn pierwotnych i nie zmienia swojego kształtu w okresie wzrostu. Podobnie jak krzywizna czaszki i krzywizna piersiowa, jest kifotycznie zaokrąglona. Pierwotne krzywizny to kości o niewielkim stopniu ruchomości, kość krzyżowa porusza się w obrębie stawu krzyżowo-biodrowego mniej więcej od 1 do 3 stopni. Pełni wyjątkową funkcję, bo dźwiga masę górnej części ciała i przenosi ją na kończyny dolne za pośrednictwem obręczy kończyny dolnej.

 

Poczytaj: Profilaktyka dyskopatii w świetle najnowszych badań.

Nietypowe ułożenie kości krzyżowej

Kość krzyżową tworzyły niezależne kręgi, które w czasie ewolucji rozwoju człowieka zrosły się w jedną kość. Zdarza się jednak, że pierwszy krąg krzyżowy S1 nie jest z nią zrośnięty i staje się ostatnim, szóstym kręgiem lędźwiowym, czyli następuje lumbalizacja S1. Bywa też, że pomiędzy kręgami L6 a S2 wytwarza się krążek międzykręgowy. Kiedy ostatni kręg lędźwiowy jest zrośnięty z kością krzyżową, wtedy mamy do czynienia z sakralizacją kręgu L5.

 

Kość krzyżowa i jej dysfunkcje

Kość krzyżowa pomimo swojej wyjątkowej sile, często ulega dysfunkcjom. Może być pochylona do przodu (w nutacji), co wpływa na pogłębienie lordozy lędźwiowej lub wychylona do tyłu (w kontrnutacji), co skutkuje spłyceniem lordozy lędźwiowej. Jeśli kość krzyżowa jest ułożona lekko w bok, prowadzi to do asymetrii ułożenia talerzy biodrowych i może wpływać na pojawienie się bocznego skrzywienia kręgosłupa. Z kolei rotacja kości krzyżowej w prawą lub w lewą stronę przyczynia się do dysfunkcji stawów międzykręgowych i pojawienia się bocznego skrzywienia kręgosłupa.

Na asymetryczne ustawienie kości krzyżowej ma wpływ szereg mięśni. Nadmierne skrócenie mięśni biodrowo-lędźwiowych będzie skutkowało nutacją, skrócenie taśmy tylnej spowoduje kontrnutację kości krzyżowej a asymetryczne napięcie mięśnia pośladkowego małego, mięśni gruszkowatych i mięśni powięzi szerokiej przyczyni się do bocznego pochylenia kości krzyżowej.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 51

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Magdalena Serafin

Historyk sztuki i specjalista PR, certyfikowany provider TRE® ,a z zamiłowania pasjonatka osteopatii i pracy z ciałem, studentka psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej według Lowena. Mama dwóch małych córek, łącząca pracę zawodową z bieganiem i zgłębianiem meandrów psychiki. Uwielbia być tu i teraz, blisko ludzi.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *