Osteopatia pediatryczna - na czym polega?

Na czym polega osteopatia pediatryczna?

2

1900

Osteopatia jest świeżą nauką sięgającą w swojej historii drugiej połowy XIX wieku. To właśnie wtedy Andrew Taylor Still rozpoczął zgłębianie wiedzy anatomicznej i fizjologicznej w celu znalezienia sposobu na leczenie schorzeń ludzkiego ciała w naturalny sposób. Dziś na świecie wiele osób podąża za jego naukami praktykując osteopatię oraz szerząc wiedzę z tej dziedziny. Dzięki metodom osteopatycznym można pobudzić procesy samoleczenia ciała ludzkiego i skutecznie leczyć schorzenia o wielu podłożach. Okazuje się, że metody osteopatyczne znajdują swoje zastosowanie również w przypadku dolegliwości niemowląt i dzieci, które bardzo często niepotrzebnie schodzą na tor leczenia farmakologicznego.

 

Formy terapii wykorzystywane w osteopatii pediatrycznej

Praca osteopatyczna z małymi dziećmi opiera się na zastosowaniu bardzo delikatnych technik. Często dla osób stojących z boku ruchy wykonywane przez specjalistę są niemal niewidoczne. Jednak podczas zabiegu dzieje się bardzo dużo i efekty pracy mogą nieraz przerosnąć nasze oczekiwania.

Techniki wykorzystywane w osteopatii dziecięcej i pracy z niemowlętami to głównie techniki powięziowe, funkcjonalne – tzw. techniki odwijania. Jest to dynamiczny rodzaj terapii, podczas której osteopata palpacyjnie wyczuwa napięcia ciała dziecka i podąża za nimi stopniowo dążąc do uzyskania pozycji największego komfortu. To rodzaj terapii, w której tak naprawdę to mały pacjent kieruje przebiegiem zabiegu, a specjalista jest pewnego rodzaju pomocnikiem, który ma ułatwić maluchowi uwolnienie napięć z jego organizmu. 

Kolejną formą terapii, która znajduje swoje zastosowanie u dzieci jest terapia czaszkowo – krzyżowa. Wiele osób neguje działanie tej formy zabiegów, a świat medyczny traktuje ją najczęściej jako formę „pseudomedycyny”. Najczęściej takie zdania płyną w kierunku terapii czaszkowej i osteopatii ze względu na brak zrozumienia istoty i podłoża technik osteopatycznych i ich działania. Terapia czaszkowa u dzieci ze względu na delikatną siłę jaką używa terapeuta jest bezpieczną formą terapii, a prowadzona w odpowiedni sposób może przynieść bardzo dobre rezultaty. 

Na czym polega osteopatia pediatryczna - sklep acusmed.pl

Dziecko to nie mały dorosły!

Nie możemy rozpatrywać dzieci i niemowląt oraz ich problemów analogicznie do osób dojrzałych. Ciało maluszka intensywnie się rozwijając może napotkać zupełnie inne przeszkody niż osoby dorosłej. Dlatego właśnie osteopatia pediatryczna jest tak ciekawą dziedziną. Podczas gdy osoba dorosła ma już swoje „zastarzałe” nawyki, z którymi ciężko walczyć, maluchy to pewnego rodzaju czyste kartki, które dopiero budują swoją świadomość ciała. Wykorzystanie wiedzy anatomicznej i fizjologicznej w praktyce będzie tu niesamowicie skuteczne. 

 

Istnieje wiele problemów i schorzeń, z którymi codzienność rodziców staje się trudna. Należą do nich problemy trawienne, ruchowe oraz poznawcze ich pociech. Często kłopotliwe są nawracające infekcje maluszka, które i dla niego i dla jego opiekunów stają się bardzo uciążliwe. Osteopatia może pomóc w sprawach, które pozornie są „nierozwiązywalne”. To np.:

  • nawracające infekcje ucha środkowego,
  • kolki,
  • „zbyt krótkie” wędzidełko podjęzykowe,
  • refluks,
  • problemy z wypróżnianiem,
  • kręcz szyi.

 

Najczęstszymi punktami opracowywanymi podczas terapii osteopatycznej będą podstawa czaszki, otwór szyjny, przepona oraz zastawki jelitowe, a także mięsień mostkowo – obojczykowo – sutkowy oraz mięśnie nad i podgnykowe.

 

W problemach z rozwojem ruchowym dziecka, osteopatia może być stosowanie jako metoda wspomagająca terapię fizjoterapeutyczną (np. metodami NDT-Bobbath, Vojty). Połączenie sił osteopaty, fizjoterapeuty i rodzica może zdziałać cuda w rozwoju maluszka. 

 

Należy pamiętać, że pomimo bardzo szerokich możliwości osteopatii – nie jest to recepta na wszystko. Zawsze w przypadku podejrzenia schorzenia u dziecka należy najpierw skonsultować się z lekarzem rodzinnym i wyeliminować ewentualne poważne przyczyny objawów, które mogą być przeciwwskazaniem do podjęcia terapii osteopatycznej. Jeśli takowe nie istnieją, terapia osteopatyczna może przynieść bardzo dobre rezultaty. 

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak

Magister fizjoterapii, student osteopatii. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *