Zoofizjoterapia - czym jest

Czym zajmuje się zoofizjoterapeuta?

7

1939

Wykorzystując osiągnięcia medycyny osteopatycznej i fizjoterapii, specjaliści mogą zwalczać coraz więcej dysfunkcji i notować sukcesy w bojach z ciężkimi schorzeniami narządu ruchu. Tak jak w klasycznej medycynie, możemy zaobserwować tendencję do specjalizacji wśród praktyków, nie każdy przecież może zajmować się wszystkim. Wedle własnego doświadczenia i pasji, każdy dobiera sobie profil pacjentów i schorzeń, z którymi najczęściej spotyka się w codziennej praktyce. W ostatnim czasie da się zauważyć rozwój bardzo ciekawej dziedziny rehabilitacji – fizjoterapii zwierząt. Czy w ogóle jest ona potrzebna? Jakimi schorzeniami zajmują się zoofizjoterapeuci?

Zoofizjoterapia- krótko o historii 

Pierwsze doniesienia o fizjoterapii zwierzęcej sięgają początków XX w. kiedy w 1939r. Lord Luis Mountbatten poprosił fizjoterapeutę Rodziny Królewskiej, Sir Charlesa Stronga o opiekę nad jego końmi, które na skutek licznych obciążeń cierpiały z powodu urazów. Skutki jakie przyniosło stosowanie wtedy znanych “ludzkich” metod fizjoterapii na koniach spowodowały rozwój tej dziedziny i utworzenie Związku Fizjoterapeutów Zwierzęcych UK w 1985, a w 2011 podgrupę World Physiotherapy.

Jak to działa?

W celu usprawniania zwierząt metodami, które działają u ludzi musimy wykorzystywać pewne podobieństwa jakie mamy między sobą. Analizując anatomię i fizjologię niektórych gatunków okazuje się, że mamy ich całkiem sporo! Już na pierwszy rzut oka spoglądając w atlas anatomii koni, psów czy królików możemy zauważyć podobne grupy mięśniowe tj. mięśnie pośladkowe, obręczy barkowej czy brzucha. Unerwienie segmentarne tkanek, narządów wewnętrznych jest niemal identyczne jak u człowieka. A jak podobne struktury anatomiczne to i pewnie podobne problemy – zgadza się. 

Zarówno konie, jak i koty, psy i inne ssaki cierpią z powodu dolegliwości mięśniowo – szkieletowych takich jak:

  • bóle mięśni,
  • bóle stawów,
  • bóle kręgosłupa,
  • stany związane z przeciążeniami tkanek (naciągnięcia, naderwania ścięgien mięśni i więzadeł),
  • stany po urazach kości i stawów (zerwania ACL u psów są bardzo częstym urazem!).

Masażer wibracyjny ręczny Hi5Ranking najlepszych pistoletów do masażu znajdziesz w naszym artykule:

Pistolet do masażu – jaki wybrać? Ranking najlepszych masażerów wibracyjnych

Badanie i diagnostyka zwierząt

Badanie zwierząt jest sporym wyzwaniem dla osób, które zaczynają swoją drogę z fizjoterapią zwierzęcą. Należy tu zmienić swoje podejście o rodzaj wywiadu, który podejmujemy z naszym pacjentem. Pies, kot czy koń nie powiedzą przecież co im dolega! Fizjoterapeuta wciela się zatem w rolę pilnego obserwatora, który z zachowania zwierzęcia, jego sposobu chodzenia czy reakcji na zadawane bodźce wyciągnie na tyle dużo informacji, że wystarczą one do postawienia odpowiedniej diagnozy i rozpoczęcia terapii. Bardzo przydatnym narzędziem jest badanie przedmiotowe zwierzaka, w którym sprawna ręka specjalisty jest w stanie “wyłapać” ograniczenia ruchomości stawów, mobilności kręgosłupa czy narządów wewnętrznych naszej pociechy.

Bardzo pomocnym narzędziem w badaniu zwierząt są badania obrazowe, tj. USG, RTG czy bardziej zaawansowane TK, MRI. Wspólnie z lekarzem weterynarii, także w oparciu o badania krwi czy moczu zwierzęcia jesteśmy w stanie wdrożyć odpowiednie środki lecznicze, które dadzą odpowiedni efekt terapeutyczny.

Zoofizjoterapia – jak wygląda terapia zwierząt

Terapia zwierząt skupia się na wykorzystywaniu podobnych technik leczniczych jak w przypadku ludzi. Zwłaszcza w przypadku technik manualnych, należy je zaadaptować do każdego pacjenta i wykorzystywać tylko te, które będą potrzebne, aby w czasie w którym zwierzę jest spokojne i daje fizjoterapeucie ze sobą pracować, uzyskać maksymalny pożądany efekt. 

Z technik leczniczych przydatnych w zoofizjoterapii wykorzystuje się:

Dobrze sprawdzają się także zabiegi z zakresu fizykoterapii, np.:

  • elektroterapia (TENS, elektrostymulacja),
  • światłolecznictwo,
  • hydroterapia (wirówki, bicze wodne),
  • masażery elektryczne (Pistolet do masażu Hi5).

Warto pamiętać, że zasadniczą różnicą pomiędzy pracą z ludźmi i zwierzętami jest konieczność zwracania uwagi na tolerancję zwierzęcia na przebywane zabiegi. W przypadku kiedy zwierzę ma tendencję do agresywnego zachowania lub ucieczki od wykonywanych zabiegów, warto rozważyć wraz z lekarzem weterynarii podanie leków uspokajających na czas terapii.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 7

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak

Magister fizjoterapii, student osteopatii. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *