Konflikt rzepkowo-udowy kolano kinomana

Konflikt rzepkowo-udowy – jak go rozwiązać?

7

34912

Słyszałeś o schorzeniu jakim jest kolano kinomana? Boli przy prostowaniu i zginaniu, zwłaszcza, kiedy wstanie się po dłuższym siedzeniu, pojawia się trzeszczenie i swoiste poczucie niestabilności rzepki. Takie objawy daje konflikt rzepkowo-udowy, czyli nieprawidłowy tor ruchu rzepki w kolanie. Jak powstaje, jak z nim postępować i czy to groźna przypadłość?

Jak powstaje konflikt rzepkowo-udowy?

To nie jest tak, że rzepka do końca nie współgra z udem, bardziej jak wyjście ze swojego toru poruszania się. Konflikt rzepkowo-udowy jest odczuwalny tak, jakby kolano krzywo się zginało, a mięśnie byłyby nieregularnie napięte. Do tego pojawia się kłujący ból i chrupanie. Przyczyna nie tkwi jednak w samym kolanie, ale w szeregu nieprawidłowości związanych z niewłaściwym mechanizmem związanym z całym aparatem ruchu.

Rzepka kolana ma chrząstkę o grubości 7 mm i jest najgrubszą chrząstką stawową w organizmie człowieka. W prawidłowym ruchu kolana, rzepka ślizga się po kłykciach kości udowej stykając się z nimi inną częścią powierzchni stawowej. Tor rzepki ma kształt łagodnego łuku, o wypukłości zwróconej ku przyśrodkowej stronie. Podczas ruchów kolana rzepka powinna wykonywać ślizg centralnie w bruździe międzykłykciowej, który jest prawidłowy wtedy, kiedy głowy mięśnia czworogłowego są symetrycznie napięte.

Stabilność rzepki zależy w dużej mierze od równowagi dynamicznej mięśnia czworogłowego uda. Zdarza się jednak, że podczas zgięcia lub wyprostu, rzepka nie przemieszcza się po swoim prawidłowym torze ruchu z powodu rozmaitych czynników związanych z nierównomierna pracą mięśni i nieprawidłową ich koordynacją.

Ucisk zewnętrznych mięśni uda, które ciągną rzepkę na zewnątrz, osłabia tym samym wewnętrzne mięśnie uda, co powoduje zaburzenia koordynacji w działaniu grup mięśniowych.  Poprzez to, że kolano potrzebuje większej siły mięśnia czworogłowego uda, aby się wyprostować , osłabieniu ulega głowa przyśrodkowa mięśnia czworogłowego uda, a kość jest ustawiona w nadmiernej rotacji wewnętrznej, pojawia się przykurcz pasma biodrowo-piszczelowego, co wpływa na nieprawidłową pracę toru rzepki.

 

VMO pod lupą

Przyczyna tego schorzenia tkwi również w zaburzeniach postawy ciała – w przodopochyleniu miednicy i koślawo ustawionych stopach i kolanach, co powoduje ślizg rzepki do boku.

Tor rzepki może zmienić również pronacja stóp, która ma wpływ na sposób chodzenia. Sztywne mięśnie kulszowo-goleniowe i mięsień brzuchaty łydki mogą być również przyczyną bólu w stawie rzepkowo – udowym, na skutek słabej pracy VMO (Vastus Medialis Oblique) czyli mięśnia obszernego przyśrodkowego, leżącego częściowo na przyśrodkowej, a częściowo na przedniej stronie uda. Zaburzenia osi pracy rzepki przyczyniają się do zaburzeń pracy kończyn dolnych, zwłaszcza w rotacji wewnętrznej stawu biodrowego, co przekłada się na słabszą kontrolę mięśni pośladkowych.

Na skutek tych nieprawidłowości, pojawia się ból z przodu kolana, który dolega zwłaszcza przy chodzeniu po schodach lub przy kucaniu, a także przykurcz więzadła rzepki, który utrudnia jej ruch ku górze. Ból może być również spowodowany niestabilnością stawu kolanowego i utrwaleniem nieprawidłowych wzorców ruchowych. Bolące mięśnie napinają się stabilizując staw kolanowy, co powoduje jego sztywność.

 

Jak rozwiązać konflikt rzepkowo-udowy?

Jeśli kolano pozostanie sztywne, szybko może nastąpić destrukcja powierzchni stawowych kości udowej, a kłujący ból będzie utrudniał poruszanie się. W leczeniu konfliktu rzepkowo – udowego niezbędne będzie wzmacnianie głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego, wzmacnianie mięśni – pośladkowego średniego, wielkiego, mięśni kulszowo-goleniowych i trójgłowego łydki, rozluźnianie pasma biodrowo-piszczelowego i mobilizacja rzepki. Należy również skupić uwagę na ćwiczeniach propriocepcji i na ich wsparciu poprzez kinesiotaping, Harmonijne napięcie i wzmacnianie mięśni , rozciąganie grup mięśni bioder i łydki a także prawidłowy tor chodzenia są tu kluczowe, dlatego trzeba też pracować nad całym aparatem ruchu.

Gold Tape plastry do kinesiotapingu

 

Konflikt rzepkowo-udowy dotyka wiele osób, które długo siedzą lub stoją, ale także tych, którzy intensywnie uprawiają sport. Właściwa diagnostyka i terapia sprawiają , że jest to schorzenie, które można wyleczyć, niemniej na skutek powtarzających się wzorców ruchowych lub treningowych może ono powrócić.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 52

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Magdalena Serafin

Historyk sztuki i specjalista PR, certyfikowany provider TRE® ,a z zamiłowania pasjonatka osteopatii i pracy z ciałem, studentka psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej według Lowena. Mama dwóch małych córek, łącząca pracę zawodową z bieganiem i zgłębianiem meandrów psychiki. Uwielbia być tu i teraz, blisko ludzi.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *