Nerw kulszowy - leczenie

Nerw kulszowy i jego diagnostyka

7

27267

Powala bólem, dokucza nawet wtedy, gdy mamy źle dopasowany fotel w samochodzie. Nerw kulszowy jest największym nerwem w ciele człowieka i potrafi dawać naprawdę duże dolegliwości. Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest ucisk na korzenie nerwowe w kanale kręgowym przez fragment krążka międzykręgowego.

Nerw kulszowy i ból

Przyczyną ucisku na nerw kulszowy może być dyskopatia, przepuklina lub wypuklina.  Modeluje (uciska) ona worek oponowy, powodując ból od pośladka aż do stopy. Pod wpływem nadmiernego obciążania kręgosłupa dochodzi do nasilenia zmian zwyrodnieniowych krążka międzykręgowego, do pękania włókien pierścienia włóknistego i przesuwania jądra miażdżystego, które może modelować (uciskać) korzenie nerwowe, co wywołuje ostry przeszywający ból. Źródłem bólu jest nacisk wypukliny bądź przepukliny na korzenie nerwu kulszowego z możliwością promieniowania do kończyny dolnej.

Do powstania objawów rzekomo – korzeniowych może się również przyczynić zwężenie kanału kręgowego w wyniku powstałych zwyrodnień, kręgozmyk lub wzmożone napięcie mięśnia gruszkowatego, tzw. piriformis syndrome, dający takie same objawy jak rwa kulszowa.

Inną przyczyną bólu w okolicy nerwu kulszowego może być nadmiernie sklejona powięź, która ogranicza ślizg nerwu. W konsekwencji jego naciągania daje efekt bólowy.

 

Nerw kulszowy i leczenie

Rwa kulszowa powoduje tak silny ból, że nie sposób się ruszyć. Ulgę przynosi pozycja leżąca na boku, z nogami ugiętymi w stawach kolanowych, z poduszką między kolanami lub inna pozycja antalgiczna, na plecach, ze zgiętymi nogami, również opartymi o poduszkę. Należy ograniczyć poruszanie się, ale nie dłużej niż dwa dni. Jeśli ból utrzymuje się, należy włączyć leczenie farmakologiczne, włączając zastrzyki, które przynoszą znaczną ulgę.

Istotne jest również aby doprowadzić do stanu, kiedy przepuklina przestanie uciskać na worek oponowy, a więc zmniejszanie bodźcowania ze strony układu nerwowego współczulnego. Pomocne będą techniki inhibicji, rozluźnienie mięśniowo-powięziowe, zwiększenie przestrzeni międzykręgowych i powrót do nawodnienia krążka międzykręgowego, aby zminimalizować ucisk na nerw kulszowy. Ulgę w bólu przynosi zastosowanie technik McKenziego i suche igłowanie.

 

Nerw kulszowy i powikłania

Ile może trwać ból spowodowany uciskiem na nerw kulszowy? Od zaistnienia do wygaszenia stanu zapalnego może on potrwać około trzech tygodni. Nieleczona rwa może trwać miesiącami, powodować zaniki mięśniowe i pogorszenie się trofiki skóry. Charakterystyczną cechą, pojawiającą się w miejscu stanu zapalnego  jest jego większe natlenienie i odżywienie, a więc idealne warunki do szybszego i bardziej intensywnego wzrostu owłosienia w tym miejscu. Obserwuje się natomiast zanik owłosienia w okolicach promieniowania bólu, ze względu na znacznie gorszą trofikę skóry.

Ból w miejscu ucisku, promieniujący do kończyny dolnej po stronie nerwu, blada, pergaminowa skóra, drętwienie stopy po stronie nerwu to objawy, które wymagają natychmiastowej diagnostyki. Diagnostyka różnicowa pomocna w stwierdzeniu rwy kulszowej to test Lasequ’a, kiedy podnosi się prostą nogę pacjenta, zginając staw biodrowy mniej więcej pod kątem 30 stopni. Jeśli pojawia się ostry, przeszywający ból, można mieć pewność, że nerw kulszowy został podrażniony.

Proces odbudowy uszkodzonego nerwu trwa długo, około milimetra na dobę, a można go nieco przyspieszyć przyjmując witaminy z grupy B i kwas foliowy. Pamiętać należy również o odpowiednim podnoszeniu ciężkich przedmiotów i unikaniu długotrwałej pozycji siedzącej, która może nasilać objawy.

 

Jakie masz doświadczenia związane z podrażnieniem  i leczeniem nerwu kulszowego?

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 23

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Magdalena Serafin

Historyk sztuki i specjalista PR, certyfikowany provider TRE® ,a z zamiłowania pasjonatka osteopatii i pracy z ciałem, studentka psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej według Lowena. Mama dwóch małych córek, łącząca pracę zawodową z bieganiem i zgłębianiem meandrów psychiki. Uwielbia być tu i teraz, blisko ludzi.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


2 komentarze do “Nerw kulszowy i jego diagnostyka”

    1. Metoda McKenziego jest powszechnie znaną i często stosowaną metodą przy tej dolegliwości, niemniej skuteczna jest również metoda inhibicji, rozluźniania mięśniowo-powięziowego i suche igłowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *