Ustawa fizjoterapeuty

Co warto wiedzieć o ustawie?

11229

Rytm życia we współczesnym świecie nierzadko wymaga od nas spędzania dnia w ciągłym pośpiechu. Taka sytuacja przyczynia się do powstawania wielu schorzeń wymagających specjalistycznej pomocy. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszy się zawód fizjoterapeuty, na usługi którego popyt stale rośnie. Zainteresowani otwarciem własnej praktyki fizjoterapeutycznej będą musieli jednak zdobyć rozeznanie w świecie obowiązków zawodowych oraz stawić czoła wymogom prawnym nim postawią swoje pierwsze kroki w tej branży.

31 maja 2016 roku wprowadzona została ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, regulująca zasady wykonywania zawodu, a także określająca organizację i zadania samorządu fizjoterapeutów oraz prawa i obowiązki jego członków.

Dla fizjoterapeutów sklep

Zmiany, które wprowadza ustawa 

Pierwszą i chyba najistotniejszą zmianą jest fakt, że fizjoterapeuta stał się w pełni samodzielnym zawodem medycznym, ma także prawo do wglądu dokumentacji medycznej pacjenta oraz do uzyskania od podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych pełnej informacji o stanie zdrowia pacjenta, rozpoznaniu, proponowanych metodach diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych, zapobiegawczych i dających się przewidzieć następstwach podejmowanych działań. Wymogiem który się z tym wiąże jest z kolei obowiązek ukończenia studiów z tego kierunku na poziomie minimum licencjackim (wcześniej wymagane tylko przy zawieraniu umowy z NFZ). Dodatkowo  każdy kto rozpoczął studia fizjoterapeutyczne po 1 października 2017 roku będzie musiał po uzyskaniu dyplomu odbyć 6 miesięcy stażu w zawodzie nim rozpocznie własną działalność.

Drugim istotnym aspektem wprowadzenia ustawy jest stworzenie (obowiązkowego dla każdego wykonującego zawód) samorządu zawodowego fizjoterapeutów z jednostką organizacyjną w postaci Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Ma to na celu zapobieganie przypadkom prowadzenia działalności fizjoterapeutycznej bez wcześniejszego potwierdzenia kompetencji.

Zdefiniowany został także zakres obowiązków jakie fizjoterapeuta wykonuje w swojej pracy. Należy do nich: diagnostyka funkcjonalna pacjentów, kwalifikowanie, planowanie i prowadzenie fizykoterapii, kinezyterapii czy masażu, zalecanie odpowiednich wyrobów medycznych pacjentom i edukowanie ich pod kątem ich obsługi oraz ćwiczeń przyspieszających powrót do zdrowia.

Wymogi sanitarne w ustawie

Istnieje także kwestia wymogów sanitarnych gabinetu fizjoterapeutycznego. By mógł funkcjonować powinien znajdować się tam stół do zabiegów, kran z ciepłą i zimną wodą, przebieralnia dla pacjenta (nawet w formie kotary), szafa dwudziałowa, kącik dla personelu oddzielony od miejsca zabiegu, toaleta, zamykane miejsce w którym trzymane będą środki dezynfekcyjne. Poza tym powinno wymieniać się prześcieradło po każdym pacjencie, a sufit w gabinecie nie może być niższy niż 2,5 metra.

Po spełnieniu wszystkich powyższych wymogów pozostaje rzecz najistotniejsza: usługi fizjoterapeutyczne to bardzo dynamiczny rynek, na którym kompetencje potwierdzone dyplomem licencjata czy magistra mogą nie być wystarczającym wyznacznikiem umiejętności. Dlatego ostatnią i najistotniejszą rzeczą która powinna być obowiązkiem dla każdego przyszłego i aktualnego fizjoterapeuty jest ciągły rozwój i wzbogacanie swojej wiedzy, która przekłada się na zawodowe umiejętności!

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *