Jak zapobiegać urazom?

732

Sport jedną z przyczyn urazów?

Sport, czy na poziomie profesjonalnym czy amatorskim niesie ze sobą wysokie ryzyko urazów. W zależności od uprawianej dyscypliny, kontuzje mogą być mniej lub bardziej poważne, jednak zawsze skutkują przerwą w treningach, bólem i frustracją. Istnieją sposoby oraz nawyki, dzięki którym można w skuteczny sposób zapobiegać urazom i w razie ich wystąpienia – pomogą szybciej powrócić do sprawności fizycznej. Co zatem warto wprowadzić w swój harmonogram, aby być mniej narażonym na urazy?


Kompleksowy trening

Podejście do treningu musi być kompleksowe. Aby być sprawnym fizycznie, należy trenować różne zdolności motoryczne i zapobiegać rutynie. Oczywiście – istnieją dyscypliny bardzo ukierunkowane – np. bieganie długodystansowe czy trójbój siłowy, jednak chcąc dbać o ogólna sprawność fizyczną, lepiej dbać o ogólny rozwój własnego ciała. Wyróżniamy 4 filary sprawności fizycznej, o które warto oprzeć swój trening. To siła, wytrzymałość, mobilność i balans. Kiedy jedna z nich jest zaniedbana to inne zyskują przewagę – dużo łatwiej wtedy o urazy w prostych sytuacjach. Wzorem sprawności fizycznej mogą być żołnierze sił specjalnych, którzy aby pokonywać ogromne dystanse biegiem przełajowym z 20-kilogramowym plecakiem muszą trenować tak, aby żadna z podstaw ich sprawności nie została zaniedbana.


Kompleksowy trening to siła, wytrzymałość, mobilność i balans

Odżywianie, czyli odpowiednia dieta

Porównując dobrze funkcjonujące ciało do lokomotywy, można znaleźć jedną, wspólną cechę. Ciało i maszyna potrzebują dobrego paliwa. Bez dobrej jakości pożywienia, nie ma szans na bycie wolnym od bólu. Odpowiednia żywność nie tylko bezpośrednio wpływa na jakość naszych mięśni, ścięgien, więzadeł i kości, ale także zapewnia dobrą sprawność umysłu i układu nerwowego, który jest kluczowy w sterowaniu wszystkimi procesami każdego organizmu. Warto także pamiętać, że nie tylko dobre odżywianie, ale także unikanie szkodliwych nałogów ma tu ogromne znaczenie. Palenie papierosów i spożywanie nadmiernych ilości alkoholu, wpływa niekorzystnie na układ oddechowy i krwionośny, przez które wszystkie substancje odżywcze trafiają tam, gdzie powinny. Szkodliwe nawyki i sprawność fizyczna wykluczają się nawzajem, dlatego warto zadbać o to, aby zerwać z nałogami dla własnego zdrowia.


Dbaj o regularny masaż!

Dzięki nowoczesnej technologii i wynalazkom, każdy, kto chce zadbać o swoje ciało może to robić we własnym domu. Z pomocą przychodzi sprzęt, w postaci, rollera lub piłki do masażu. Dzięki jednym z nich, każdy może rozmasować obolałe po treningu lub pracy mięśnie i zadbać o ich kondycję. Regularne używanie rollera piankowego, pomaga w utrzymaniu elastyczności mięśni i ich odżywienia. Masaż rollerem wspomaga także wymianę krwi żylnej, dzięki czemu szybciej mogą zostać doprowadzone z mięśni produkty przemiany materii. Dobrym, sprawdzonym produktem jest sprzęt marki 4Fizjo, który dzięki swoim kompaktowym rozmiarom może zostać towarzyszem podróży lub domowym masażystą. Dbając o regularny masaż z użyciem rollera – zapobiegasz kontuzjom i niepożądanym skutkom treningu.


Rolowanie za pomocą rollera Duoball 


Relaks i regeneracja

Wszystkie wyżej wymienione metody dbania o swoje ciało są niczym, jeśli nie zostaną poparte wystarczająca ilością snu i dobrą kondycją psychiczną. Nasze ciało i umysł, kiedy są zmęczone nie są w stanie wykonywać wysiłku fizycznego w jakościowo dobry sposób. Wśród zawodowych sportowców kontuzje najczęściej zdarzają się w przesileniu zimowym, kiedy sezon sportowy jest w pełni, a ich organizmy mają już za sobą dużo pracy. Nigdy nie trenuj, kiedy czujesz, że jesteś przemęczony, przeziębiony, mocno niewyspany czy zestresowany. To właśnie w takich sytuacjach najczęściej dochodzi do urazów, takich jak skręcenia stawów, złamania czy zerwania mięśni. Ich skutki mogą być odczuwalne miesiącami lub nawet przez lata, dlatego lepiej czasem ominąć jeden, czy dwa treningi, niż dopuścić do niechcianej wizyty na oddziale ratunkowym.


5 filarów w unikaniu kontuzji

Podsumowując, można powiedzieć, że aby uniknąć kontuzji należy trenować regularnie, kompleksowo i dobrze się odżywiać. Dbając o regularny masaż i dobrą regenerację, a także unikając stresu – jesteś w stanie ćwiczyć długo, efektownie i bez ryzyka urazów.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *