Co na ból kolan? Sprawdź porady fizjoterapeuty

Co na ból kolan będzie najlepszym rozwiązaniem? Porady fizjoterapeuty

3

8911

Jedno kolano to aż 3 kości, 7 więzadeł, 2 łąkotki i 3 rodzaje ruchu: zgięcie, wyprost oraz rotacja wewnętrzna i zewnętrzna. Ta wydawać by się mogło niepozorna struktura jest jednocześnie największym i najbardziej złożonym stawem w ciele człowieka. Pierwsze miejsce na podium wiąże się jednak z ryzykiem częstych przeciążeń i uszkodzeń. Niestety nie zawsze można samodzielnie zaradzić ich skutkom, ale o stawy kolanowe warto dbać na co dzień. W niektórych przypadkach da się zapobiec bólowi, a nawet go zlikwidować. W jaki sposób to zrobić?

Dlaczego kolana mogą boleć?

Do przyczyn bólu kolan należą m.in.:

  • niewystarczająca ilość ruchu, która nie zapewnia produkcji odpowiedniej ilości mazi stawowej,
  • narzucenie zbyt intensywnej aktywności fizycznej,
  • brak rozgrzewki przed podjęciem aktywności,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • zmniejszona ilość kolagenu,
  • urazy, kontuzje (naciągniecie więzadeł, skręcenie),
  • przebywanie w tej samej pozycji przez długi czas.

Jak widzisz, determinantów bólu stawów kolanowych jest wiele, ale na szczęście wielu z nim można zapobiec samemu. W przypadku urazów lub kontuzji, a także dolegliwości niewiadomego pochodzenia zawsze warto skonsultować się z fizjoterapeutą.

 

5 sposobów na ból kolan

  1. Wykonujesz pracę siedzącą? Koniecznie rób krótkie przerwy!
    8 godzin w pozycji siedzącej, często w bezruchu i w wymuszonej pozycji ciała to katorga dla stawów kolanowych. Podczas pracy przy biurku zwiększa się napięcie pasma biodrowo-piszczelowego, mięśnia czworogłowego, a także dwugłowego uda. Nierównowaga mięśniowa może prowadzić do bocznego przyparcia rzepki, które obfituje w ból kolan. Nasze ciało jest stworzone do ruchu! Pamiętaj o krótkich, regularnych przerwach. Wykonaj podczas nich chociażby kilka przysiadów, aby utrzymać produkcję mazi stawowej i zapewnić elastyczność mięśni.
  2. Dbaj o rozluźnianie mięśni, które wpływają na ruch w stawie kolanowym
    Często o bólu kolan decyduje zbyt wysokie napięcie mięśni odpowiadających za ruch w kolanie. Zadbaj o rozluźnienie naprężacza powięzi szerokiej, czworogłowego uda i mięśni kulszowo-goleniowych. Możesz wykorzystać do tego roller lub piłeczkę do masażu.
  3. Sprawdź poziom kolagenu w organizmie
    Kolagen to jedna ze substancji, która buduje struktury stawowe i odpowiada za produkcję mazi stawowej. Maź stawowa zapobiega tarciu pomiędzy kośćmi i warunkuje swobodny ślizg między powierzchniami stawowymi. Niedobór kolagenu prowadzi  do ich zużywania się, zwiększonego tarcia i w konsekwencji – bólu. W przypadku wystąpienia dolegliwości stawów kolanowych warto skontrolować zawartość kolagenu w organizmie za pomocą badania stężenia ICTP.
  4. Koniecznie rozgrzej się przed każdą aktywnością fizyczną
    Rozgrzewka przed aktywnością fizyczną to wciąż bardzo często pomijana czynność. I choć jest dla większości oczywista w przypadku treningu siłowego, rzadziej występuje np. przed jazdą na rowerze. W praktyce każda, nawet najbardziej uniwersalna aktywność ruchowa może prowadzić do przeciążeń, gdy zabraknie rozgrzewki. Zadbaj o nią niezależnie od tego czy idziesz na siłownię, na której podnosisz ciężary czy pobiegać.
  5. Odwiedź fizjoterapeutę
    Jeśli mimo to, że na co dzień dbasz o swoje kolana, a one wciąż sygnalizują Ci ból – odwiedź fizjoterapeutę. Zrób to również wtedy, gdy doznałeś urazu lub kontuzji. Niewykluczone, że konieczna okaże się wizyta u ortopedy, który przeprowadzi badanie obrazowe.

Co na ból kolan? Kup teraz

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 10

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Olga Rymarska

W życiu zawodowym działam dwutorowo: jestem fizjoterapeutką i copywriterką medyczną. Spełniam się nie tylko w osobistym kontakcie z pacjentem, ale również wtedy, gdy elektronicznie szerzę wiedzę na temat fizjoterapii i zdrowego stylu życia. Prywatnie uwielbiam Chorwację, koncerty i książki o medycynie sądowej.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *