Ból mięśni po treningu – jak sobie z nim radzić?

9

35553

Dolegliwości bólowe po intensywnym treningu potrafią utrudnić wykonywanie podstawowych czynności, takich jak wstawanie, chodzenie czy chwytanie. Każda ponowna próba wysiłku zniechęca do jakiegokolwiek poruszania się. Ból mięśni po treningu najczęściej pojawia się po 24-48h i trwa nawet do kilku dni. Powrót do pełnej sprawności można przyspieszyć za pomocą odpowiedniej regeneracji. Poznaj najlepsze sposoby na obolałe mięśnie i pozbądź się bólu!

 

Skąd bierze się ból mięśni po treningu?

Na początku uważało się, że za ból mięśni po treningu odpowiadają zakwasy. Niewystarczający poziom tlenu w porównaniu do zapotrzebowania pracujących mięśni rozpoczyna proces fermentacji mlekowej, gdzie we włóknach mięśniowych gromadzi się kwas mlekowy. Okazuje się, że jest on wydalany w przeciągu kilku godzin i nie może mieć nic wspólnego z bólem po treningu, który występuje nawet na drugi dzień. Za dolegliwości bólowe mięśni odpowiadają tzw. “domsy” (zespół opóźnionego bólu mięśniowego), które są reakcją organizmu na mikrouszkodzenia w mięśniach. Zazwyczaj rozpoczynają się one po kilkunastu godzinach lub po zmianie formy ruchu.

 

Sprzęt do regeneracji potreningowej

 

Jak uniknąć bolesności mięśni po ćwiczeniach?

Zapobieganie bólom mięśni po treningu jest możliwe. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, które pozwolą zmniejszyć lub zapobiec dolegliwościom bólowym powstałym po intensywnej aktywności fizycznej. Na początek warto zadbać o odpowiednią rozgrzewkę, która przygotuje mięśnie do treningu i pozwoli uchronić je przed bólem i kontuzjami. Podczas treningu warto dostosować ćwiczenia i obciążenie do możliwości organizmu. Powinniśmy stopniowo zwiększać intensywność treningu i przestać przeceniać swoje umiejętności. Dodatkowo warto przyjrzeć się swojej diecie, ponieważ niedobór odpowiednich składników odżywczych może sprawić, że mięśnie gorzej się regenerują.

 

Skuteczne sposoby na ból mięśni po treningu

  • Odpowiednie nawodnienie – w czasie i po wysiłku fizycznym należy spożywać dużą ilość wody, aby organizm mógł się szybciej zregenerować oraz usunąć toksyny.
  • Ciepłe okłady i gorąca kąpiel – ciepło doskonale łagodzi ból i pozwala się rozluźnić, poprawia cyrkulację krwi w organizmie i pozytywnie wpływa na proces regeneracji uszkodzonych tkanek.

Okład zimno-ciepło

Chłodząco-rozgrzewający okład do ciała Sissel

 

  • Maści i żele rozgrzewające – maści końskie i specjalne żele zmniejszają dolegliwości bólowe mięśni i zapewniają przyjemny odpoczynek po ciężkim treningu. Dodatkowo kosmetyki rozgrzewające do masażu pielęgnują i ujędrniają skórę.

Maść Namman Muay

Krem tajski Namman Muay

 

  • Masaż – odpowiednio wykonany masaż działa kojąco na obolałe mięśnie, rozluźnia je oraz pozwala zrelaksować się. Terapię można wykonać ręcznie lub przy użyciu specjalnego pistoletu do masażu, który pozwala dopasować siłę masażu do indywidualnych potrzeb.

Pistolet do masażu Line Sport

 

  • Akupresura – masaż za pomocą akupresury doskonale rozluźnia mięśnie, poprawia krążenie krwi i pozwala zregenerować się zarówno po treningu, jak i ciężkim dniu pracy. Mata do akupresury naciska na odpowiednie punkty znajdujące się na ciele przyjemnie rozluźniając i relaksując.

Akumata ECO czarno-miętowa

Akumata Eco

 

  • Ponowna aktywność fizyczna – delikatne i nieobciążające ćwiczenia pomagają dotlenić organizm i szybciej regenerować uszkodzone tkanki. Pływanie, spacer i delikatny trening pomagają zmniejszyć dolegliwości bólowe mięśni.
  • Sen – odpowiednia ilość snu zapewnia odpoczynek zmęczonym mięśniom, a także regeneruje układ nerwowy i uszkodzone włókna mięśniowe. Podczas snu krew swobodnie przepływa, tym samym dotleniając mięśnie i zmniejszając dyskomfort.

 

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 20

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *