Materac do ćwiczeń gimnastycznych - jaki wybrać

Jaki materac do ćwiczeń gimnastycznych wybrać? Na co zwrócić uwagę?

6393

Chroni przed urazami, zapewnia bezpieczeństwo oraz daje poczucie komfortu podczas wykonywania wielu ćwiczeń i rehabilitacji. Materac rehabilitacyjny wielu osobom kojarzy się z lekcją gimnastyki w szkole podstawowej, a nawet z ćwiczeniami wykonywanymi przez najmłodszych w czasach przedszkolnych. Jest to niezbędnik na siłowniach, salach do treningu sztuk walki, w centrum rehabilitacji i wielu innych miejscach. Jaki materac do ćwiczeń gimnastycznych wybrać, aby był całkowicie dopasowany do indywidualnych potrzeb? 

Na co zwracać uwagę wybierając materac rehabilitacyjny?

Najważniejsze parametry, na jakie warto zwrócić uwagę przed zakupem materaca gimnastycznego to:

  • materiał, z jakiego wykonano pokrowiec, 
  • wypełnienie, 
  • twardość, 
  • grubość i rozmiar materaca. 

Materac do ćwiczeń gimnastycznych – rozmiar 

Rozmiar materaca w większości przypadków należy dostosować do własnych preferencji oraz indywidualnych potrzeb. Podczas wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń gimnastycznych czy rehabilitacyjnych najczęściej stosuje się materace o wymiarach 200 x 100 cm. Natomiast wiele zależy od własnych potrzeb oraz od rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Przykładowo podczas zajęć z boksu czy sztuk walki stosuje się materace o większej powierzchni, które zapewniają bezpieczeństwo na większą skalę. 

Jakiej twardości powinien być materac rehabilitacyjny?

Tutaj również wiele zależy od indywidualnych potrzeb oraz wykonywanych ćwiczeń. Jednak najczęściej stosuje się materace o średniej twardości oraz w przedziale 5-10 cm.  

W sportach wymagających stabilności, jak np. sztuki walki stosuje się materace twarde. Z kolei w szkołach, przedszkolach najczęściej wykorzystuje się materace miękkie zapewniające wysoki poziom bezpieczeństwa. 

Wypełnienie i materiał pokrowca na materacu 

Wypełnienie, jakie gwarantuje bezpieczeństwo oraz zapobiega przed odkształcaniem mimo częstego stosowania materaca to pianka poliuretanowa. Pozwala zachować właściwości materaca na długo, dzięki czemu nawet przy codziennym stosowaniu materac nie zbije się, a będzie chronił przed bolesnym upadkiem. 


Z kolei pokrowiec, czyli materiał z jakim bezpośrednio mamy kontakt podczas wykonywania ćwiczeń powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej materace pokryte są materiałem z PCV. Nie tylko są trwałe, ale również łatwe w utrzymaniu czystości. Wystarczy przetrzeć materac ściereczką z płynem do dezynfekcji i będzie gotowy do ponownego użycia. 

Jaki materac do ćwiczeń gimnastycznych wybrać? 

Wiele zależy od własnych preferencji oraz potrzeb. Jeśli szukasz materaca do przedszkola czy szkoły podstawowej zdecyduj się na materac miękki. Z kolei podczas rehabilitacji odpowiedni będzie materac o średniej twardości. W sklepie Acus Med dostępne są materace rehabilitacyjne dostępne w kilku wariantach kolorystycznych oraz w różnych rozmiarach. 

Oferowane przez nas materace dodatkowo występują w wersji składanej na 2 lub 3 części. Dzięki temu można je z łatwością transportować wszędzie tam, gdzie potrzebujesz. Zajmują o wiele mniej miejsca, więc sprawdzą się w gabinecie, a nawet w zaciszu domowym. 

 

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *