Kręgosłup MRI

Czy kręgosłup może być otyły?

11

8339

Czy kręgosłup może być otyły? MRI bez tajemnic #1

Przewlekły ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest jedną z najczęstszych przyczyn, przez którą pacjenci trafiają do gabinetów fizjoterapeutów i lekarzy. Wg różnych wyliczeń stanowi on problem dla połowy lub 2/3 dorosłych ludzi (43-60%). Etiologia bólu jest na tyle wielopłaszczyznowa, że odnalezienie właściwego źródła jego pochodzenia staje się udręką dla wielu specjalistów. W ustalaniu przyczyny dolegliwości często możemy się spotkać z prośbą o ocenę wyników badań rezonansu magnetycznego, który może być drogowskazem na ruchliwej autostradzie diagnostyki różnicowej. Tym artykułem postaram się podpowiedzieć, na co warto zwrócić uwagę przy podstawowej diagnostyce w oparciu o badanie MRI.

 

Nieinwazyjna terapia schorzeń kręgosłupa - DISK DR

Perspektywa ma znaczenie 

Wielu specjalistów ocenia kręgosłup lędźwiowy na podstawie badań obrazowych. MRI jest najbardziej dokładnym badaniem, z którego jeśli wiadomo czego szukać, można wyciągnąć ciekawe wnioski.
Zazwyczaj ocena obrazów MRI skupia się wyłącznie na projekcji strzałkowej. Można z niej uzyskać wiele przydatnych informacji takich jak: stan trzonów kręgów, więzadeł oraz krążków międzykręgowych, pozycję oraz stan wyrostków kręgowych i otworów kręgowych. Pobieżnie możemy także spojrzeć na korzenie nerwowe oraz mięśnie przykręgosłupowe a także ocenić czy u pacjenta występuje kręgozmyk lub stenoza kanału kręgowego.

Obrazy MRI zdrowego kręgosłupa

Obrazy MRI zdrowego kręgosłupa

Należy tu wspomnieć, że wg badań opublikowanych w „American Journal of Neuroradiology” dyskopatię, która nie daje objawów bólowych stwierdza się u 37% 20-latków i aż u 96% ludzi 80+! Warto więc spojrzeć na badanie obrazowe z nieco innej perspektywy.

 

Diabeł tkwi w szczegółach…

Drugą projekcją, na której bardziej się skupimy jest projekcja osiowa (axial). Oglądając ją mamy wrażenie, że ktoś zamontował kamerę na czubku głowy i patrzy w kierunku stóp. Mimo, że w projekcji bocznej można zobaczyć dużo, to właśnie w osiowej kryją się smaczki, które są bardzo istotnymi zmiennymi w planowaniu terapii.
Rzut „z góry” umożliwia dużo dokładniejszą ocenę szerokości kanału kręgowego oraz wyciągnięcie wniosków o jakości krążka międzykręgowego – dokładnego miejsca protruzji lub prolapsu. Istnieje również możliwość oceny jakości i ilości mięśni przykręgosłupowych, na których się skupię. Jak to zrobić?

 

Widząc przekrój osiowy kręgosłupa możemy zauważyć taki obraz:

Przekrój osiowy kręgosłupa

Gdzie:
m1,m2 – m. lędźwiowy większy (m.psoas major)
m3,m4 – m. czworoboczny lędźwi (m.quadratus lumborum)
m5,m6 – m. wielodzielny (m.multifidus)
m7,m8 – m. prostownik grzbietu (m.erector spinae).

W zdrowym kręgosłupie nie ma problemu. Mięśnie są dobrze widoczne, dookoła zarysowane powięzią i mają piękny szaro-czarny kolor. Co się dzieje jeśli zaczyna ich brakować?

Aktualne doniesienia mówią o zjawisku zwanym „fatty infiltration” – występującym w przewlekłych zespołach bólowych odcinka lędźwiowego. Taka „infiltracja tłuszczem”, może być konsekwencją powiedzenia „nieużywany narząd zanika” – w tym wypadku doskonale nadającego się do określenia stanu umięśnienia. Nasze ciało to cwana maszyna – idzie zawsze po najmniejszej linii oporu i kiedy nie potrzebuje mięśni (bo nie są używane!) zastępuje je tłuszczem, – materiałem lżejszym, nie potrzebującym do istnienia tylu składników odżywczych i drogocennej krwi ile jego „aktywni” koledzy. Największe zmiany możemy zaobserwować w m. wielodzielnym oraz m. prostowniku kręgosłupa.

Skutek? Zaburzenie prawidłowej mechaniki kręgosłupa i jego stabilności oraz ciągły ból.

 

Do rzeczy

Wyróżniamy 3 fazy ubytku mięśni:

Ubytek mięśni - 3 fazy

Ten biały kolor – wypełniający „luki” nad mięśniami to właśnie tłuszcz. Możemy śmiało powiedzieć, że kręgosłup staje się… otyły. Przez to staje się co raz bardziej leniwy, ociężały i bolesny!
Dowiedziono, że ubytki masy wyżej wymienionych grup mięśniowych są ściśle powiązane z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi kręgosłupa lędźwiowego. W stanach nagłych, ostrych – nie zaobserwowano tego zjawiska. Co ciekawe, większe ubytki zaobserwowano w okolicy segmentów, na których zauważono zmiany zwyrodnieniowe lub kręgozmyk, co może sugerować, że nie jest to objaw pojawiający się nagle – nawarstwia się przez miesiące czy lata.

 

Ok. Jak to wygląda w praktyce?

Takie badania, są w stanie ułatwić nam życie w gabinecie i odpowiadają na pytanie, kiedy w pierwszej kolejności wdrażać trening rehabilitacyjny, a kiedy skuteczniejsza będzie terapia manualna, która w stanach ostrych lub podostrych przyniesie lepsze efekty. Oczywiście mowa tutaj o efekcie długoterminowym. Zazwyczaj łączy się te 2 metody pracy jednak w stanach, kiedy wyraźne zmiany są widoczne, nieodłącznym punktem terapii powinno być wdrożenie ćwiczeń odbudowujących ubytki mięśniowe.

 

Bibliografia

1. Boisson, M., Marie-M. Lefèvre-Colau, F. Rannou, and C. Nguyen. „Active Discopathy: A Clinical Reality” Rheumatoidal & Musculoskeletal Deseases 2018
2. Brinjikji W, Luetmer P., Comstock B, Bresnahan B., Chen L., Deyo R., Halabi S, Turner J., Avins A., James K, Wald J., Kallmes D., Jarvik J. „Systematic literature review of imaging features of spinal degeneration in asymptomatic populations” American Journal of Neuroradiology 2015
3. David B. Berry D., Padwal J., Johnson S., Parra C., Ward S., Shahidi B. „Methodological considerations in region of interest definitions for paraspinal muscles in axial MRIs of the lumbar spine” BMC Musculoskeletal Disorders 2018
4. Kalichman L., Carmeli E., Been E., „The Association between Imaging Parameters of the Paraspinal Muscles, Spinal Degeneration, and Low Back Pain” BioMed Research International 2017
5. Russo M., Deckers K., Eldabe S., Kiesel K., Gilligan C.,Vieceli J., Crosby P. „Muscle Control and Non-specific Chronic Low Back Pain” Neuromodulation 2018
6. Wan Q, Lin C, Li X, Zeng W, Ma C. „MRI assessment of paraspinal muscles in patients with acute and chronic unilateral low back pain” The British Journal of Radiology 2015

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *