10 powodów, dla których warto się rolować

1366

Rolowanie mięśni – dla kogo?

Rolowanie jest to automasaż powięziowy stosowany przed, jak i po treningu. Rekomendowany jest nie tylko dla sportowców, ale również dla każdego, kto chce dbać o mięśnie swojego ciała. Korzyści płynące z wykorzystania rollera w codziennych ćwiczeniach, może czerpać dosłownie każdy. Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe jest bardzo wszechstronnym i efektywnym ćwiczeniem. Należy jednak pamiętać o systematyczności.


Co daje rolowanie mięśni? 10 powodów, dla których warto się rolować


1. Rozluźnia mięśnie

Niezależnie od tego czy jesteś osobą aktywną fizycznie, czy np. pracujesz w pozycji siedzącej, to możesz być narażony na spięte mięśnie poszczególnych części ciała. Są one nie tylko “efektem potreningowym”, ale powstają również z powodu zbyt długiego pozostawania w jednej pozycji, w wyniku nieprawidłowej postawy ciała oraz mogą zostać wywołane przewlekłym stresem. Możesz sobie z nim poradzić rolując się. Zadaniem takiego automasażu jest redukcja napięcia w mięśniach i powięzi. Dla kobiet polecam rollery o średniej twardości takie jak – Blackroll Med a dla mężczyzn o dużej twardości – Blackroll Pro.


2. Dezaktywuje punkty spustowe

Punkt spustowy to ból lub sztywność konkretnego mięśnia. Podczas rolowania warto wyłapać miejsca, które bolą nas najbardziej i potraktować je czymś ekstra. Doskonałym produktem uzupełniającym masaż i przeznaczonym właśnie do tych nadwrażliwych obszarów jest piłka do rolowania 4Fizjo. Naciskając na punkt spustowy możesz odczuwać większy ból, jednak jest to dobry objaw, który należy przetrwać. Automasaż piłeczką pozwoli poczuć ulgę już po kilku chwilach.


Piłeczka do masażu jako idealne uzupełnienie rolowania


3. Zmniejsza możliwość wystąpienia kontuzji

Powięź otacza mięśnie, stawy, kości i nerwy. To ona podtrzymuje ludzki szkielet. Jej prawidłowe funkcjonowanie jest zależne od tego, w jakim stopniu jest ona nawodniona i uelastyczniona. Nieprawidłowe jej działanie może być przyczyną kontuzji po wysiłku fizycznym. Aby powięź mogła prawidłowo pracować warto ją rolować, ponieważ wprawia to w ruch włókna kolagenowe, które wydzielają wtedy więcej płynu. Właściwie nawodniona powięź powoduje, że jesteśmy mniej podatni na urazy.


4. Poprawia mobilność, czyli zakres ruchów

Zakres ruchów, czyli mobilność ruchowa to zdolność do wykonywania pełnego ruchu w stawie. Uczucie ograniczenia ruchu, czyli napięcia dolega nawet zawodowym sportowcom. Spotyka to bardzo często osoby, które podnoszą ciężary na siłowni, robiąc to często niepoprawnie pod względem technicznym. Systematyczne rolowanie uelastycznia tkankę łączną, którą jest powięź, poprawia gibkość i rozluźnia. Zrelaksowane mięśnie pracują swobodniej, a zakres ruchów zwiększa się.


5. Zapobiega zakwasom

Stosując rolowanie przed i po treningu możesz zapobiec uczuciu tzw. zakwasów po aktywności fizycznej. Należy jednak pamiętać, aby robić to regularnie.


6. Zmniejsza widoczny cellulit

Cellulit to przypadłość, która spotyka głównie kobiety, a u mężczyzn występuje niezwykle rzadko. Może być spowodowany zwiększoną ilością tkanki tłuszczowej lub wadliwym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych. Można go zniwelować wieloma sposobami. Jednym z nich jest regularne rolowanie ciała. Rolowanie wspomaga rozbijanie złogów cellulitowych oraz ujędrnia ciało poprzez polepszenie krążenia ciała.


Rolowanie mięśni przynosi wiele korzyści dla naszego ciała


7. Poprawia postawę ciała

Postawa ciała jest bardzo istotna dla funkcjonowania całego organizmu. Powodem jej nieprawidłowego utrzymania jest często zła pozycja podczas siedzenia, biegania, czy spania. Kolejnymi czynnikami, które na nią wpływają jest nieodpowiednie odżywianie, nawodnienie, niewystarczający odpoczynek czy przewlekły stres. Regularne rolowanie wpływa prawidłowo na nasz kręgosłup. Rozluźnia napięte mięśnie w konsekwencji czego postawa ciała poprawia się. Rolując plecy możesz wykorzystać klasyczny roller, a do bezpośredniego masażu kręgosłupa polecamy podwójną piłkę do masażu 4Fizjo. 

Rolowanie przed czy po treningu? To pytanie zadaje sobie wiele osób. My zalecamy wybrać dwie opcje. Ale dlaczego?


8. Rolowanie rozgrzewką przed treningiem

Przed wykonywaniem ćwiczeń należy przygotować mięśnie do pracy. Rozgrzewka to bardzo istotny element treningu każdego sportowca, jak i każdej osoby, która uprawia jakąkolwiek aktywność fizyczną. Warto o niej pamiętać i dbać o to, aby wykonywać ją jak najlepiej. Rolowanie przed treningiem pobudza pracę mięśni, wpływa na ich ukrwienie i poprawia ich wydolność, przez co szybciej uzyskasz zamierzony efekt. Roller chroni mięśnie przed kontuzją. Niektórzy po treningu zmagają się z bólem jednego, tego samego mięśnia, dlatego podczas rozgrzewki możesz go dokładnie wyrolować, aby zapobiec jego dolegliwościom po aktywności.


9. Przyspiesza regenerację mięśni po treningu

Rozrost tkanki mięśniowej następuje po zakończeniu ćwiczeń, dlatego po każdym treningu nie zapominaj o rozciąganiu. Niestety jest to jeden z najczęstszych błędów, jakie popełniają osoby uprawiające sport. Efektem takiego działania jest pogorszenie się elastyczności powięzi, czyli tkanki otaczającej mięśnie, kości i stawy. Rolowanie przynosi ulgę treningowym dolegliwościom. Roller wykorzystany do automasażu zwiększa produkcję kolagenu oraz rozbija zgrubienia, które powstały w tkance łącznej oraz przyśpiesza regenerację mięśni po treningu. Chwila spędzona z rollerem nie zaszkodzi, a na drugi dzień mięśnie będą w lepszej kondycji.


10. Automasaż – roller jako Twój prywatny fizjoterapeuta

Podsumowując te 10 zalet stosowania rolowania można stwierdzić, że spełnia on funkcję osobistego fizjoteraueputy. Gdy nie masz czasu na masaż u specjalisty to roller będzie jego idealnym zastępcą. Rolowanie rozluźnia mięśnie, ujędrnia i poprawia elastyczność ciała, zwiększa zakres ruchów, stabilizuje kręgosłup oraz rozkurcza bolesne dolegliwości. Jednak wszelakie zastosowanie rollera na poszczególne schorzenia i przypadłości warto wcześniej skonsultować ze specjalistą.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *