Jakie są skutki uboczne leków przeciwbólowych?

6782

Skutki uboczne leków przeciwbólowych

Działania niepożądane są to niezamierzone reakcje organizmu, które pojawiają się po zażyciu leków. Ich przyczyn może być kilka. Najczęstsze z nich to:

  • interakcja danego leku z innymi środkami leczniczymi,
  • przekroczenie rekomendowanej dawki,
  • nieprawidłowa reakcja organizmu na substancję czynną (np. wynikająca z uczulenia),
  • zbyt długie stosowanie danego leku,
  • nagłe odstawienie leku,
  • spożywanie alkoholu w czasie stosowania leku.

Działania niepożądane dotyczą niemal wszystkich dostępnych leków. W zależności od rodzaju substancji czynnych ryzyko ich wystąpienia może być minimalne lub utrzymywać się na wyższym poziomie. Co ważne, część objawów pojawia się bezpośrednio po spożyciu danego środka i ustępuje po jego odstawieniu. Zdarzają się jednak odległe działania niepożądane. Szeroko omawiane są skutki uboczne leków przeciwbólowych – zwłaszcza tych, które są dostępne bez recepty.

 

Jak często zdarzają się skutki uboczne leków przeciwbólowych?

Częstość występowania skutków ubocznych po spożyciu leków jest szacowana na 3–25% wszystkich przypadków. Producenci leków podają w ulotce informacje dotyczące tego, jak często występują poszczególne objawy. Część z nich pojawia się zaledwie u 1 na 10000 osób. Są również takie, które dotyczą średnio 1 na 10 pacjentów. Częstotliwości występowania niektórych skutków ubocznych nie udaje się ustalić, ponieważ nie jest możliwe zebranie wystarczających danych.

 

Jakie mogą być skutki uboczne leków przeciwbólowych?

W większości przypadków skutki uboczne leków przeciwbólowych są lekkie. Wystąpić mogą:

  • bóle głowy,
  • nudności,
  • bóle brzucha,
  • uczucie zmęczenia,
  • ogólne osłabienie,
  • senność,
  • zawroty głowy,
  • parestezje (mrowienie lub pieczenie skóry).

Zdarza się, że po zastosowaniu leku przeciwbólowego pojawią się objawy alergii. Są to: pokrzywka, świąd skóry, napad astmy oskrzelowej, wysypka. U części osób może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który wymaga pilnej pomocy medycznej.

Cięższe, ale występujące bardzo rzadko skutki uboczne to: owrzodzenie żołądka, zapalenie wątroby, krwawienie lub perforacja jelit, niedokrwistość, zapalenie opon mózgowych. Takie sytuacje również wymagają kontaktu z lekarzem.

 

Czy leki przeciwbólowe są bezpieczne?

Mimo że leki przeciwbólowe mają pewne ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, są one uznawane za bezpieczne. Należy pamiętać, że przechodzą one liczne badania i testy, zanim trafią do sprzedaży. Ponadto producenci przez cały czas monitorują informacje na temat działań niepożądanych.

Trzeba jednak pamiętać, że na bezpieczeństwo leków przeciwbólowych wpływa również sposób ich stosowania. Pacjenci muszą przestrzegać zaleceń producenta. Przyjmowanie danego preparatu mimo uczulenia na jego składniki, samodzielne modyfikowanie dawki lub wydłużanie czasu terapii zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

 

Gdzie zgłosić skutki uboczne leków przeciwbólowych?

Wystąpienie skutków ubocznych leków przeciwbólowych należy skonsultować z lekarzem. Niezwłoczna konsultacja jest potrzeba w przypadku ciężkich objawów (np. reakcji uczuleniowej). Działania niepożądane można zgłosić bezpośrednio do producenta. Informacje na ten temat i instrukcja postępowania są zawarte w ulotce dołączonej do opakowania.

„Artykuł zewnętrzny”

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Redakcja

Redakcja serwisu ACUS MED to specjaliści z dziedziny zdrowie, fizjoterapia i rehabilitacja, którzy dbają o utrzymanie najwyższej jakości treści.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *