Dziurawiec – zioło o niespotykanej sile

4

2395

Temat zdrowia może zdawać się, oprócz polityki, jednym z najczęściej poruszanych zagadnień w codziennych rozmowach ludzi. Pokazuje to jedynie jak istotna jest dla nas kondycja naszego ciała i – o zgrozo – do czego czasem można się posunąć próbując je polepszyć lub odzyskać. W dobie chemii, syntetycznych środków, które działają niemal na wszystko, zapomniano jak wiele bogactwa przez tysiące lat kryła matka natura. Na szczęście, naturalne metody lecznicze zaczynają przeżywać swój renesans i powrotem stają się coraz bardziej docenianym elementem dbania o zdrowie. W gronie wielu ziół, szczególną uwagę przykuwa dziurawiec, który dzięki zawartości cennych składników działa jak doskonały suplement diety – niemal na wszystko.

Dziurawiec – charakterystyka 

Dziurawiec osiąga wysokość między 25 – 60 cm. Posiada sztywną, gałęziastą łodygę i charakterystyczne kwiaty o żółtym kolorze. Rośnie niemal wszędzie – na miedzach, przy drogach, na skrajach lasu czy łąkach, a kwitnie w czasie lata. Dlatego można się pokusić o samodzielne zebranie tego cennego zioła przy okazji spaceru w ciepły dzień. Aby odróżnić dziurawiec od innych roślin, należy rozgnieść rozwinięty kwiat, z którego powinien wypłynąć czerwony sok. Osoby uznające medycynę naturalną – nazwijmy ich lekosceptykami – powinni uzupełnić swoją domową aptekę o ziele dziurawca, który szefów dużych koncernów farmaceutycznych może przyprawić o bezsenność i nieustanne sprawdzanie stanu konta.

Dziurawiec – działanie

Hyperici herba (dziurawiec) zawiera wartościowe substancje czynne, które wpływają korzystnie na: układ odpornościowy, metabolizm wątroby, regulację wydzielania hormonów, biegunki. Jest środkiem wspomagającym przy leczeniu bólu towarzyszącego przy następujących dolegliwościach: rwa kulszowa, neuralgie, bóle mięśniowe czy stłuczenia. Jest także skuteczny w walcie z trudno gojącymi się ranami i oparzeniami słonecznymi. Wymienione działania są możliwe na skutek zawartości:

 • flawonoidów – o działaniu przeciwgrzybicznym,
 • rutyny – zapobiegającej powstawaniu wolnych rodników oraz uszczelniającej naczynia krwionośne
 • kwercetyny – wykazującej działanie przeciwzapalne i antyalergiczne
 • garbników – o działaniu bakteriobójczym
 • witamin A i C
 • hiperycyny (czerwonego barwnika) – działającej przeciwdepresyjnie i wykazującej działanie w leczeniu nowotworów oraz zaburzeń kardiologicznych i neurologicznych.

Dziurawiec, ze względu na swoje szczególne właściwości przeciwdepresyjne i zawartość hiperycyny, w ostatnich latach zyskał szczególną uwagę naukowców. Działanie tej substancji aktywnej porównuje się do potencjału działania syntetycznie wytwarzanych leków przeciwdepresyjnych tj. Prozac czy Paxil. Co ciekawe, w porównaniu do wymienionych farmaceutyków – nie powoduje skutków ubocznych i może być stosowany długotrwale. Aktualne doniesienia nie wypracowały jednak jednolitego stanowiska na ten temat, a badania są kontynuowane.

Czym jest dziurawiec

Stosowanie dziurawca w „pigułce”

Najlepszą wiadomością dla zwolenników ziołolecznictwa jest fakt, że dziurawiec bardzo łatwo kupić, znaleźć i przyrządzić. Stosowanie opiera się o przyrządzanie:

 • Herbaty: 1 kopiastą łyżkę zalewamy 250 ml wrzącej wody i odstawiamy do naciągnięcia
 • Oleju dziurawcowego: dostępnego w sklepach zielarskich, aptekach naturalnych lub do samodzielnego przygotowania przy użyciu naturalnego ziela dziurawca i oliwy z oliwek
 • Nalewki dziurawcowej: 2 garści kwiatów należy zalać litrem wódki i na 3 tygodnie odstawić w słoneczne miejsce
 • Kąpieli

Dziurawiec – przeciwwskazania

Dziurawiec nie jest dla każdego! O sile działania dziurawca świadczy lista interakcji lekowych i przeciwwskazań, na które trzeba uważać chcąc stosować to zioło w codziennej diecie. To m.in.:

 • osłabianie działania leków antykoncepcyjnych,
 • w mieszance z lekami przeciwdepresyjnymi może doprowadzić do powstania zespołu serotoninowego,
 • stosowany z lekami antyretrowirusowymi obniża ich poziom w organizmie,
 • osłabianie działania cyklosporyny (leku immunosupresyjnego, stosowanego po przeszczepach narządów).

Nie zaleca się stosowania dziurawca przez osoby nadwrażliwe na światło słoneczne oraz podczas opalania! Nie jest zalecany dla osób z wysoce zaawansowaną depresją.
Podsumowując można powiedzieć, że fakt działania dziurawca nie pozostawia wątpliwości. Jest jednym z najbardziej dostępnych, powszechnych i najsilniejszych w działaniu ziół, które rozsądnie stosowane może przyczynić się do znacznej poprawy kondycji ciała i ducha. Jego szerokie działanie może przyprawić użytkownika o uśmiech i życie bez bólu, zaś koncerny farmaceutyczne – o ból głowy i uszczuplenie portfela.

 

Bibliografia:

1. Božin, Biljana et al. “Impact of origin and biological source on chemical composition,  anticholinesterase and antioxidant properties of some St. John’s wort species (Hypericum spp., Hypericaceae) from the Central Balkans.” Molecules (Basel, Switzerland) vol. 18,10 11733-50. 25 Sep. 2013, doi:10.3390/molecules181011733
2. Capasso, Francesco. Phytotherapy: a Quick Reference to Herbal Medicine. Springer, 2003.
3. Nathan, P. The experimental and clinical pharmacology of St John’s Wort (Hypericum perforatum L.). Mol Psychiatry 4, 333–338 (1999). https://doi.org/10.1038/sj.mp.4000557
4. Treben, Maria, et al. Apteka Pana Boga: Porady i Praktyka Stosowania ziół Leczniczych. Ex Libris Galeria Polskiej Książki, 2015.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 7

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak

Magister fizjoterapii, student osteopatii. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *