Jak odciążyć kręgosłup szyjny po pracy za biurkiem?

Jak odciążyć kręgosłup szyjny po pracy za biurkiem

12675

Ból kręgosłupa szyjnego 

To problem, z jakim zmaga się coraz większa liczba osób – w tym również studenci czy nawet uczniowie szkół podstawowych. Jednak największą grupą szukającą rozwiązań na dolegliwości bólowe są pracownicy biurowi, którzy spędzają co najmniej 8, a często i więcej godzin za biurkiem / przed komputerem. W odpowiedzi na zapytania przygotowaliśmy kilka sposobów na to, jak odciążyć kręgosłup szyjny. Wybraliśmy produkty idealne do stosowania np. wieczorem, ale i takie, które z łatwością można używać np. w biurze. 

 

Dlaczego odcinek szyjny kręgosłupa boli?

Przyczyn dolegliwości bólowych odcinka szyjnego może być wiele, jednak najczęściej jest to nieodpowiednia postawa ciała podczas pracy przy biurku. Na dolegliwości te skarży się większość osób prowadzących siedzący tryb pracy, a coraz częściej także uczniowie i studenci, którzy spędzają wiele godzin przy komputerze podczas zajęć zdalnych. Inne przyczyny bólu szyi to:

  • brak aktywności fizycznej, 
  • stany zapalne w obrębie szyi, 
  • napięcia mięśniowe, 
  • stres, 
  • choroby tarczycy, 
  • nieodpowiednia pozycja podczas snu, 
  • przebywanie w przeciągu. 

Jeśli ból kręgosłupa szyjnego pojawia się często i stanowi spory dyskomfort należy skonsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem. Występujące dolegliwości mogą świadczyć o poważnych schorzeniach, dlatego nie powinniśmy lekceważyć żadnych objawów

 

Ból odcinka szyjnego - konsultacja fizjoterapeuty

 

Jak odciążyć kręgosłup szyjny w biurze i poza nim?

Upewniłeś się już, że towarzyszące Ci dolegliwości bólowe to nic poważnego, a po prostu objawy wielu godzin przed komputerem? Przygotowaliśmy zbiór kilku produktów, które skutecznie łagodzą ból, a dodatkowo przyjemnie odprężają i rozluźniają. Co więcej, niektóre z nich można z powodzeniem używać nawet podczas pracy w biurze! 😉

 

 Poduszka ortopedyczna do spania 

Odpowiednio wyprofilowana poduszka ortopedyczna do spania idealnie dostosowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa zapewniając sen bez napięć. O poranku budzimy się wypoczęci i pełni energii do działania. Poduszka ortopedyczna świetnie sprawdzi się dla alergików i astmatyków. Naturalne wypełnienie zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz, delikatnie masuje i ułatwia zasypianie.

 

Masażer szyi i karku Shiatsu PRO+ Line Sport

Praktyczne urządzenie do masażu karku i szyi, które z powodzeniem możesz używać podczas pracy w biurze, w zaciszu domowym czy w podróży (w pociągu, samochodzie lub samolocie). Masażer idealnie dopasowuje się do odcinka szyjnego – jest łatwy w obsłudze, cechuje się cichą pracą i przede wszystkim jest skuteczny. Łagodzi napięcia mięśniowe i przyjemnie relaksuje. 

 

Mata do akupresury z poduszką 

Akumata to mata do akupresury z poduszką – cały zestaw odpręża, zmniejsza napięcia mięśniowe, ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu, a do tego relaksuje. Poduszka w kształcie wałka idealnie dopasowuje się do odcinka szyjnego i karku, a tym samym zapewnia wysoki poziom odprężenia. Akumatę można używać np. podczas oglądania serialu, ale również w pracy rozkładając matę na oparciu fotela, a poduszkę podkładając pod kark. 

Akumata czarno-pomarańczowa masaż stóp

Długa Akumata – czarno-pomarańczowa mata do akupresury z poduszką

 

Korektor wad postawy 

Inaczej nazywany jako pajączekpozwala utrzymać prawidłową postawę kręgosłupa podczas pracy siedzącej. To dobry sposób, aby przyzwyczaić się do siedzenia prosto, ale i do zachowania prawidłowej postawy ciała w codziennych czynnościach.Korektor wad postawy - pajączek

Pajączek na plecy

Prawidłowa postawa kręgosłupa podczas pracy w biurze 

Zadając sobie pytanie, jak odciążyć kręgosłup szyjny powinniśmy zwrócić uwagę na pozycję, w jakiej spędzamy większość czasu za biurkiem. Prawidłowa postawa to:

  1. proste plecy oparte o oparcie fotela, 
  2. łokcie oparte – nie powinny być w powietrzu, 
  3. nogi zgięte (kąt prosty) – nie zakładamy nogi na nogę, 
  4. wysokość fotela dostosowana do wysokości biurka. 

W odcinku lędźwiowym lub szyjnym można dodatkowo podłożyć poduszkę, która będzie stabilizować i zapewniać wygodę. Nie należy zapominać o częstych przerwach odchodząc od biurka, a także o aktywności fizycznej poza godzinami pracy. 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *