Terapia krzyżowo-czaszkowa

Biodynamiczne ujęcie terapii czaszkowo-krzyżowej

5

19990

Terapia czaszkowo-krzyżowa to niezwykle subtelna praca, ucząca sztuki inteligentnego dotyku. Wymaga od terapeuty umiejętności postrzegania i współodczuwania razem z pacjentem, które sięgają o wiele głębiej, niż można sobie wyobrazić. To nauka nie tylko o anatomii, ale również historia, zasoby i energia życiowa, która uwolniona, potrafi dawać niebywałe efekty terapeutyczne. Dzięki rękom terapeuty, odkrywanie tego, co głęboko tkwi w każdym człowieku, staje się niekończącym się procesem. Kto raz zaznał tej terapii, dotyka swojego kodu zapisanego w ciele. I to jest wrażenie nie do zapomnienia.

 Czym jest ujęcie biodynamiczne?

Podejście biodynamiczne odkrywa nową perspektywę, która pozwala zrozumieć, w jaki sposób energia współpracuje z fizjologią i jakie jest jej miejsce w strukturze ciała człowieka. Niesamowite jest również to, że można wyczuć w ciele obszar, gdzie powstaje ta energia. Ten mechanizm to pierwotny rytm oddechowy, który kieruje pracą wszystkich komórek ciała. Jest odpowiedzialny za dojrzewanie i rozwój osobisty, determinuje rozwój i wpływa na naszą duchowość. Wywołuje pulsację, obecną we wszystkich płynach i tkankach ciała, którą można wyczuć.

Terapia czaszkowo-krzyżowa w ujęciu biodynamicznym, dzięki skupieniu się na ruchu energii i jej manifestacji w żywym organizmie, daje możliwość pracy z rdzeniem systemu energetycznego człowieka. Terapeuci mogą wejść w bezpośredni kontakt z tym ruchem i pomóc pacjentom odbudować i poprawić stan zdrowia nie tylko w obszarze anatomii i fizjologii, ale również na poziomie emocjonalnym i układu nerwowego.

Ujęcie biodynamiczne terapii czaszkowo-krzyżowej to praca zarówno z napięciami w oponie twardej, które zaburzają ruch płynu mózgowo-rdzeniowego, jak i z napięciem w którejkolwiek powięzi. Przykładowo taka praca różni się od strukturalnego podejścia do rozluźnienia przepony, która w tym podejściu wymaga bardzo mocnego ucisku mechanicznego. Tu terapeuta używa bardzo lekkiego dotyku. Dzięki temu zauważa działanie subtelnych sił w naszym ciele, które przy mocniejszym dotyku mogłyby zostać nie zauważone.

 

Zalety terapii czaszkowo-krzyżowej

Terapia ta jest naprawdę niezwykła, bo dzięki swojej subtelności, wrażliwości odbioru, znajomości anatomii i spostrzegawczości terapeuty, może naprawić naprawdę wiele. Dzięki pracy z płynem mózgowo-rdzeniowym równoważy ośrodkowy układ nerwowy, wzmacnia ogólny poziom energetyczny ciała, przywraca sprawność stawom po urazach i zapoczątkowuje proces uzdrawiania w całym ciele. Terapia ta jest niezwykle skuteczna w wielu dolegliwościach ze strony w obrębie głowy i miednicy, włączając migreny, zaburzenia ciśnienia krwi, problemy z nauką i koncentracją, autyzm, a także schorzenia związane z układem kostnym. Terapia czaszkowo-krzyżowa nie u wszystkich jest tak samo skuteczna, gdyż powyższe schorzenia mogą mieć różne podłoże, niemniej naprawdę się sprawdza w leczeniu trudnych schorzeń, takich jak fibromialgia czy zespół chronicznego zmęczenia.

terapia czaszkowo-krzyżowa

 

Szersze zastosowanie terapii czaszkowo-krzyżowej

Terapię czaszkowo-krzyżową determinują napięcia powstałe na skutek oddziaływania stresu i rozciągania się opony twardej, a także napięcia w tkance łącznej i ruch kości, które mają bezpośrednie połączenie z oponą twardą – kość krzyżowa i kości sklepienia czaszki. Obniżona ruchomość w związku z oporem albo kompresją w kościach ma ogromny wpływ na system czaszkowo-krzyżowy. Plastyczność ośrodkowego układu nerwowego jest niezwykle ważnym elementem w terapii czaszkowo-krzyżowej. Kiedy ten obszar jest zaburzony, pojawiają się duże komplikacje zarówno w emocjach, jak i w obszarze behawioralno-poznawczym. Z plastycznością tego układu i pracą z nim przy pomocy delikatnego dotyku i ogromnej uważności terapeuty wiążą się reakcje przysadki, kość klinowa i opona twarda, które mają wpływ na jej funkcjonowanie. Przysadka steruje procesami hormonalnymi w całym organizmie, praca z nią w tego rodzaju terapii może przynieść zaskakujące efekty.

 

Terapia czaszkowo krzyżowa i AUN

Terapia czaszkowo-krzyżowa wprowadza równowagę do autonomicznego układu nerwowego, co jest szczególne ważne dla osób, które cierpią na chroniczny stres, stany lękowe i nie potrafią wyjść z zamkniętego koła dysfunckji spowodowanych zbyt silnymi emocjami i nieustającym stresem. Dzięki tej terapii dochodzi się do źródła choroby, wnikliwie analizując system nerwowy. Dlatego też terapia czaszkowo-krzyżowa jest doskonałym wsparciem psychoterapii, gdyż zwiększa się samoświadomość. Pozwala to pacjentowi sięgać do samego rdzenia istnienia i mobilizuje do poszukiwania matrycy zdrowia.

Terapia ta to podróż w głąb siebie i wyjątkowy proces leczenia, praca z organizmem na różnych poziomach. Trudna i wymagająca, jeśli jednak poczujesz, o co w niej chodzi, to nic nie będzie takie jak przedtem 🙂

 

Bibliografia:

Wartościowa książka: R. Gilchrist „ Podstawy terapii czaszkowo-krzyżowej, ujęcie biodynamiczne”, wyd. Virgo 2011 r.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 22

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Magdalena Serafin

Historyk sztuki i specjalista PR, certyfikowany provider TRE® ,a z zamiłowania pasjonatka osteopatii i pracy z ciałem, studentka psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej według Lowena. Mama dwóch małych córek, łącząca pracę zawodową z bieganiem i zgłębianiem meandrów psychiki. Uwielbia być tu i teraz, blisko ludzi.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


2 komentarze do “Biodynamiczne ujęcie terapii czaszkowo-krzyżowej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *