sterylizacja - autoklaw

Autoklaw klasy B jako niezbędne urządzenie do Twojego gabinetu

16

21593

Jeśli w swojej pracy używasz pinów, narzędzi IASTM lub katów, warto pomyśleć o autoklawie – czyli urządzeniu do sterylizacji. Dlaczego jest on tak ważny w wyposażeniu gabinetu i jak się go używa?

Dezynfekcja czy sterylizacja?

Jeśli pracujesz z narzędziami, które dotykają skóry, nie zawsze wystarczy spryskać je środkiem do dezynfekcji. Chociaż zazwyczaj niszczy on 99,9% bakterii i wirusów, to dezynfekowany przedmiot nie pozostaje jałowy. Aby tak się stało, narzędzia należy poddać procesowi sterylizacji, która niszczy wszelkiego rodzaju mikroorganizmy, zarówno w formach wegetatywnych jak i przetrwalnikowych.

Sterylizacji powinny być poddane wszystkie narzędzia, których używanie wiąże się z niebezpieczeństwem naruszenia ciągłości tkanek, kontaktu z krwią, z wydzielinami lub wydalinami. Narzędziem, który najlepiej się do tego nadaje jest autoklaw.

 

Czym jest sterylizator i jak działa?

Autoklaw to potoczna nazwą sterylizatora ciśnieniowo-parowego. Czynnikiem sterylizującym jest para wodna o temperaturze 121 lub 134 °C, która niszczy białka wszelkich drobnoustrojów i całkowicie je eliminuje. Dzieje się tak, gdyż w autoklawie panuje wyższe ciśnienie – 1,1 lub 2,1 bara, podobnie jak w szybkowarze. Sterylizator jest wyposażony w pompę próżniową, która wypompowuje z urządzenia powietrze nasycając je parą wodną, co znacznie przyspiesza proces sterylizacji. Minimalny czas wystarczający do eliminacji mikroorganizmów to 5 minut dla 134 st. C (osiąganie przy 2,1 bara) i 15 dla 121 st. (1,1 bara), jednak w praktyce zalecane przez producentów urządzeń czasy są dłuższe.

 

Co wyróżnia autoklaw Lafomed spośród innych?

Istnieją autoklawy, które są łatwe i szybkie w obsłudze i posiadają 5 całkowicie automatycznych programów sterowanych intuicyjnym panelem. Należy do nich autoklaw LAFOMED Compact Line, z dodatkową drukarką termiczną, która pozwala na wygodną archiwizację danych z przebiegu każdej sterylizacji (data, temperatura, ciśnienie itp.) bez konieczności prowadzenia i wypełniania książki sterylizacji. Drukarka jest automatyczna i bezobsługowa – nie potrzebuje pracy tuszu. Autoklaw ten ma klasę B , najwyższą klasę medyczną, które zapewnia najwyższą jakość sterylizacji oraz spełnia wszystkie wymogi sanitarne. Pozwala na sterylizację wszystkich typów wsadów jednolitych, porowatych i wklęsłych. Certyfikaty CE 1023, ISO 13485, standardowe PN-EN 13060: 2004 + A2: 2010.

Autoklaw medyczny klasy B z drukarką

 

 

Jakie cechy dodatkowe posiada autoklaw medyczny marki Lafomed?

Przy jego zakupie otrzymuje się gratis paszport techniczny o wartości 250 zł. Jest niezbędny do dokonywania aktualnych wpisów serwisów aparatury medycznej. Posiada on również programy testowe – Bowie & Dick, Helix i Vacuum, które umożliwiają prawidłowe działanie urządzenia. Wymiary 66 x 44,5 x 39 cm sprawiają, że nie zajmuje on dużo miejsca w gabinecie, a jego posiadanie świadczy o dbałości o higienę i najwyższą jakość usług.

Autoklaw jest wykonany z wysokiej jakości materiału ze stali nierdzewnej 304. Ma pojemność 8 litrów – takie wymiary umożliwiają sterylizację kilku pakietów ze średniej wielkości narzędziami jednocześnie. Urządzenie jest zwolnione z corocznych płatnych przeglądów w UDT ze względu na pojemność komory poniżej 10 litrów.

Jak używać autoklawu? 

Aby autoklaw prawidłowo spełniał swoją funkcję, należy go wypełnić w maksymalnie 2/3 objętości pakietu. Należy pamiętać, aby dopasować wielkość pakietu tak, aby go nie wypychać, gdyż w komorze autoklawu pakiety kilkukrotnie pompują się i zwiększają swoją objętość. Kiedy będzie ich za dużo, torebki po prostu pękną. Narzędzia w pakietach mogą się stykać, ale trzeba odpowiednio ułożyć, aby para wodna mogła odpowiednio przenikać. Pakiety nie mogą być ułożone zbyt ciasno, mogą nie wyschnąć i pakiet nie będzie wtedy już sterylny.

Autoklaw posiada specjalny filtr antybakteryjny, który zapewnia utrzymanie czystości powietrza w komorze. Zaleca się go wymieniać co około 500 cykli sterylizacji.

Aby sprawdzić działanie autoklawu, należy raz na kwartał wykonać test sporal A. Stosuje się go do okresowego sprawdzenia skuteczności procesu sterylizacji w autoklawie, co jest jedną z ważniejszych czynności zabezpieczających zarówno pracowników, jak i pacjentów. Jest on wymagany przez Sanepid.

 

Autoklaw to inwestycja, która świadczy o najwyższej jakości oferowanych usług, z dbałością o każdy szczegół w wyposażeniu gabinetu.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 20

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Magdalena Serafin

Historyk sztuki i specjalista PR, certyfikowany provider TRE® ,a z zamiłowania pasjonatka osteopatii i pracy z ciałem, studentka psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej według Lowena. Mama dwóch małych córek, łącząca pracę zawodową z bieganiem i zgłębianiem meandrów psychiki. Uwielbia być tu i teraz, blisko ludzi.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Jeden komentarz do “Autoklaw klasy B jako niezbędne urządzenie do Twojego gabinetu”

  1. Mam autoklaw Lafomed już ponad rok i nie żałuję zakupu! Polecam wszystkim niezdecydowanym – warto 🙂 Przede wszystkim za klasę medyczną B, drukarkę i pojemność 8 litrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *