Pistolet do masażu – czy jest warty uwagi? 

2

19569

W fizjoterapii co chwilę pojawiają się nowe trendy zarówno metodyczne, jak i sprzętowe. Stare metody odchodzą do lamusa lub przestają cieszyć się uwagą użytkowników. Nowości za to zyskują rzeszę zwolenników, którzy szybko przestawiają się na nowe metody zabiegowe. Jednym z hitów ostatniego czasu jest masażer wibracyjny. Czy sprzęt tego typu jest warty uwagi? Czego można się spodziewać zaopatrując się w swój własny pistolet do masażu?

 

Moda na autoterapię

Wielu fizjoterapeutów w swojej praktyce stosuje metody terapii powięziowej i masażu głębokiego. Często jako pracę domową dla pacjenta stosuje się rolowanie mięśniowo – powięziowe i autoterapię punktów spustowych przy pomocy piłek do masażu i rollerów piankowych. Obie metody – genialne w swojej prostocie, w dobry sposób wspierają regenerację powysiłkową i redukują nieprzyjemne odczucia bólowe spowodowane intensywnym treningiem fizycznym czy ogólnym przeciążeniem układu ruchu.

Terapia punktów spustowych i masaż powięziowy wykonywany przy pomocy tego rodzaju sprzętu opiera się na kilku teoriach działania. Jedną z nich jest stymulacja wymiany krwi żylnej i metabolitów powstałych po wysiłku fizycznym. Pobudzenie krążenia stymuluje szybszą regenerację i umożliwia szybszy powrót do aktywności bez bólu. Terapia punktów spustowych jest możliwa przez dłuższe przytrzymanie nacisku rollera/piłki na napięte włókna mięśniowe wywołując chwilową reakcję niedokrwienną i odruchowe rozluźnienie tkanek.

 

Pistolet do masażu – dlaczego działa?

O podobne zasady działania opiera swoje działanie pistolet do masażu. Faktorem wyróżniającym ten rodzaj sprzętu na tle innych jest obecność bardzo intensywnej wibracji. Z perspektywy fizjologii, może mieć ona bardzo duże znaczenie dla efektu terapeutycznego. Wg teorii bramkowej Melzack’a & Wall’a wibracja o niskiej, nieagresywnej częstotliwości może stymulować inhibicję odczuć bólowych na poziomie rogów tylnych rdzenia kręgowego. W połączeniu z innymi formami terapii, regularny masaż wibracyjny może być zatem skuteczną formą walki z dolegliwościami bólowymi.

Dodatkowo, terapia wibracyjna zapewnia stymulację wrzecionek mięśniowych i alfa-motoneuronów, pobudzając aktywność mięśni, poprawiając jakość ich skurczu przez zwiększenie aktywności elektrycznej mięśnia. Podczas stymulacji wibracją wzrasta także konsumpcja tlenu we włóknach mięśniowych oraz temperatura i powierzchowny przepływ krwi. 

 

 

Masażery wibracyjne

 

Zastosowanie masażu wibracyjnego

Dość teorii – przejdźmy do praktyki. Zastosowanie pistoletu do masażu jest niezwykle proste i pozwala na wykonanie automasażu niemal wszędzie. Szczególnie przypadnie do gustu osobom, które cierpią z powodu zmian przeciążeniowych – czy to na skutek uprawiania sportu/pracy fizycznej czy też długotrwałej pracy biurowej. Masaż z użyciem pistoletu będzie sprawdzał się zwłaszcza w schorzeniach typu:

  • przewlekły ból mięśni i stawów,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • kontuzje sportowe,
  • przeciążenia mięśni związane z pracą i sportem,
  • przewlekłe bóle kręgosłupa i karku,
  • zespoły bólowe (łokieć tenisisty, golfisty; zespół bolesnego barku; lumbago).

Masażery wibracyjne sprawdzą się też w wypadku chęci zadbania o swoją kondycję w celu zapobiegania kontuzjom i profilaktyce bólowej.

Pistolet do masażu

Niestety, pistolet do masażu nie jest dla każdego

Czy istnieją przeciwwskazania do używania pistoletu do masażu? Niestety tak, choć ich lista jest dosyć wąska. Należy zachować szczególną ostrożność lub w ogóle nie używać tego rodzaju sprzętu, jeśli występuje:

  • cukrzyca,
  • choroby serca,
  • zakrzepica żył głębokich,
  • obecność otwartych ran, owrzodzeń,
  • nadwrażliwość skóry na ból.

Przed użyciem pistoletu do masażu we własnym domu najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą. Pozwoli to dostosować masaż do własnych potrzeb i rozwiać ewentualne wątpliwości towarzyszące zabiegowi. 

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 23

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *