Foam roller do masażu - jaki wałek wybrać?

Foam roller do masażu – jaki wałek wybrać?

23

5159

Roller do masażu (tzw. foam roller) to popularne narzędzie wśród zawodowych sportowców i osób aktywnych fizycznie. Stosowany jest na siłowniach, w klubach fitness i w domowym zaciszu. Ten bardzo prosty przyrząd o kształcie wałka występuje w wariancie o gładkiej powierzchni lub z wypustkami. Dodatkowo jest dostępny w wielu stopniach twardości, tak aby każdy użytkownik mógł dobrać odpowiedni roller do indywidualnych potrzeb. Masaż za pomocą rollera piankowego doskonale rozluźnia mięśnie, poprawia krążenie krwi i zapobiega urazom. Z naszego artykuł dowiesz się jaki foam roller do masażu wybrać!


Rodzaje wałków do masażu – roller gładki czy z wypustkami?

Na rynku znajdziemy wiele wałków piankowych do masażu o różnych powierzchniach, rozmiarach i kolorach oraz wielu innych właściwościach. Ze względu na przytłaczającą ilość rollerów, osoby początkujące mogą mieć niemały problem z wyborem odpowiedniego produktu dla siebie. Zatem przedstawiamy, czym różnią się wałki do masażu.

  • Wałki gładkie – uniwersalna powierzchnia doskonała dla początkujących osób. Można stosować je do masażu całego ciała. Gładki roller dedykowany dla osób o niskiej lub średnio rozbudowanej tkance mięśniowej.
  • Wałki z wypustkami – doskonała propozycja dla zaawansowanych osób regularnie ćwiczących. Uwypuklenia zapewniają jeszcze bardziej intensywny masaż, ponieważ dają efekt “wchodzenia” w mięsień. Rollery z wypustkami mają wysoki poziom twardości. Polecane są do ćwiczeń na spięte grupy mięśniowe.
  • Mini wałki – idealne do punktowego masażu małych partii mięśniowych, takich jak: łydki, ramiona, dłonie i stopy.

 

Foam roller do masażu

Jaki foam roller do masażu wybrać?

Wybór odpowiedniego wałka do masażu zależy od naszej budowy ciała, wrażliwości na ból oraz od rodzaju wykonywanej aktywności fizycznej. Każdy z rollerów należy przeanalizować pod kątem różnych czynników.

  • Twardość – wyróżniamy trzy typy rollerów: miękki (polecany dla osób początkujących o drobnej budowie ciała, a także do łagodnego masażu mięśni), średnio-twardy (doskonały dla osób początkujących i mających już styczność z automasażem o przeciętnej budowie ciała, delikatnie ugina się pod naciskiem), twardy (doskonały dla osób zaawansowanych, o wyższej budowie ciała i rozbudowanej tkance mięśniowej, nie uginają się pod naciskiem i zapewniają głęboki masaż).
  • Rozmiar – w zależności od celu masażu możemy wybrać roller o dużej średnicy, który jest doskonału w masażu większych grup mięśniowych, masażu punktowych i przy ćwiczeniach kręgosłupa oraz roller o małej średnicy, który jest wykorzystywany do masażu małych partii mięśniowych kończyn górnych i dolnych oraz masażu szyi.
  • Materiał i jakość wykonania – na rynku dostępne są wałki z materiału PVC, pianki i PE. Im wyższa jakość wykonania i dbałość o wykończenie połączeń i krawędzi, tym dłużej posłuży nam roller do ćwiczeń.
  • Maksymalne obciążenie – czyli waga, jaką wałek jest w stanie wytrzymać, aby wykonać efektywny automasaż. Większość rollerów gwarantuje maksymalne obciążenie do ok. 100 kg. Na rynku znajdują się także wałki, które są wstanie wytrzymać znacznie więcej, np. Wałek do masażu Blackroll PRO.
  • Cena – warto zainwestować w dobrej jakości produkt, który przekłada się na skuteczność masażu. Produkty słabej jakości mogą szybko się zniszczyć i nie dawać odpowiednich rezultatów, np. będą zbyt miękkie, aby wykonać efektywny automasaż.

 

Przykładowe użycia:

Osoby o drobnej budowie ciała i nierozwiniętych grupach mięśniowych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ćwiczeniami powinny wybrać miękki lub średnio-twardy roller o większej średnicy. W tym przypadku twardy roller będzie sprawiał ból i dyskomfort, zamiast rozluźnić i zrelaksować mięśnie.

Osoby z rozwiniętymi grupami mięśniowymi i o wysokiej wadze powinny wybrać twardy roller. Miękki i mały wałek będzie zbyt delikatny, przez co takie osoby mogą nie poczuć, że wykonują jakikolwiek masaż.


Wałek do masażu mięśni – jak używać?

Korzystanie z wałka do masażu jest niezwykle proste. Wystarczy podłożyć go pod mięsień, który chcemy masować i rozpocząć podłużne rolowanie. Należy poświęcić ok. 1-2 minuty na daną partię ciała. Jeśli podczas rolowania wyczujesz bardzo wrażliwe, czasem bolesne miejsce, postaraj się zatrzymać ruch na ok. 10-30 sekund. Tak wykonany masaż doskonale rozbija zgrubienia, poprawia przepływ krwi oraz rozluźnia mięśnie. Jeśli ból podczas rolowania jest zbyt duży i nie do wytrzymania, oznacza to, że wybrałeś zbyt twardy wałek. Natomiast jeśli nacisk jest zbyt lekki, możesz przenieść ciężar ciała na daną grupę mięśniową, co sprawi, że zwiększysz nacisk. Wałek piankowy możemy używać wszędzie o każdej porze dnia. Roller foam wykorzystywany jest w domu, a także na siłowniach lub placówkach sportowych otwartych i zamkniętych w celu rozgrzania mięśni przed treningiem oraz do ich rozluźnienia zaraz po aktywności fizycznej lub intensywnym dniu.


W naszym sklepie internetowym znajdziesz rollery i piłki do masażu o różnych kolorach, powierzchniach i twardościach. Wśród nich są produkty popularnych marek, takich jak: 4FIZJO, Blackroll i MOVO Training.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 9

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *