Protrakcja głowy - ból szyi przy pracy biurowej

Protrakcja głowy – konsekwencje i leczenie

3

17104

Nieprawidłowa postawa ciała jest bardzo częstą przyczyną bólu i wielu dolegliwości. W dobie komputerów i smartfonów, coraz więcej osób naraża swoją szyję i głowę na przeciążenia tworząc w swoich ciałach warunki do powstawania dysfunkcji.
Jednym z najczęściej występujących problemów posturalnych jest protrakcja głowy, która wyjątkowo często występuje u pracowników biurowych, kierowców, osób prowadzących siedzący tryb życia. W jaki sposób taka postawa może oddziaływać na nasze ciało i jak wybrnąć z takiej sytuacji?

 

Protrakcja głowy jako przyczyna wielu dolegliwości bólowych

Protrakcja głowy polega na charakterystycznym wychyleniu szyi i głowy w przód. To zaburzenie postawy jest wyraźnie widoczne, kiedy można spojrzeć na daną osobę od boku. Często, jeśli wychylenie w przód jest bardzo duże, może być widoczne pozorne skrócenie żuchwy, zadarcie nosa do góry. Protrakcja głowy może być przyczyną wielu dolegliwości bólowych jednak nie tylko! Osoby z zaburzeniem postawy ciała tego typu często uskarżają się na dolegliwości o podłożu wegetatywnym, które niekiedy bywają dużo bardziej uciążliwe niż sam ból. Najczęściej, u osób z protrakcją głowy występują:

  • Bóle głowy (o charakterze napięciowym – bóle potylicy, czoła),
  • Sztywność karku,
  • Wzmożone napięcie mięśniowe karku, szyi i okolicy kręgosłupa piersiowego,
  • Ból, uczucie ściągnięcia klatki piersiowej,
  • Drętwienie rąk.

Objawy wegetatywne często pokrywają się w czasie z bólami głowy. Pacjenci uskarżają się wtedy na występowanie nudności, zawrotów głowy, uczucia nadmiernej potliwości, wrażliwości na światło i dźwięk. Bardzo łatwo zatem uznać taką osobę za „migrenowca”, nie skupiając się zbytnio na podstawie jego problemu.

Protrakcja szyi jest często skutkiem zespołu skrzyżowania górnego, który polega na powstawaniu dysbalansu pomiędzy mięśniami klatki piersiowej, grzbietu i szyi. Jest on jednym z najczęściej występujących zaburzeń postawy ciała.

 

Podejście terapeutyczne do proktrakcyjnego ustawienia głowy

Z perspektywy terapii możemy podzielić podejście na dwa głównie nurty, które będą działały uzupełniająco na siebie nawzajem.

Jednym z aspektów pracy z pacjentem powinno być leczenie bólu. W tym wypadku, szczególnie przydatne będą metody manualne, które pomogą w poprawieniu elastyczności napiętych mięśni, polepszeniu krążenia i w efekcie – redukcji dolegliwości bólowych. Szczególnie ważna jest praca w obrębie mięśni: czworobocznego, MOS-a, mm. podpotylicznych oraz pochyłych, które są głównymi prowokatorami bólu w przypadku takiego ustawienia głowy.

 

Protrakcja głowy - produkty łagodzące ból - baner Acus Med

 

Po drugie, istotna będzie kinezyterapia mająca na celu poprawę funkcjonowania mięśni głębokich szyi oraz pozostałych mięśni posturalnych. Ćwiczenia powinny skupiać się na odzyskaniu prawidłowej postawy w całym ciele, a nie jedynie w obrębie szyi. Dlatego pacjenta z protrakcją powinno traktować się całościowo i niekiedy zacząć prowadzić rehabilitację „od stóp do głów”.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 5

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *