Terapia czaszkowo-krzyżowa

Terapia czaszkowo-krzyżowa u dzieci

20292

Płaczliwość i niepokój niemowląt to nie tylko reakcja na świat zewnętrzny. Często zdarza się, iż na skutek komplikacji okołoporodowej następuje nierównowaga w małej czaszce, która ma określoną przestrzeń. Układ czaszkowo-krzyżowy jest jednym z najsilniejszych mechanizmów, a jego praca może być zaburzona przez napięcie, stres i przede wszystkim – przez traumę okołoporodową. Pamiętać należy, iż poród jest dla dziecka ogromnym stresem, ale dzięki pomocy terapeuty czaszkowo-krzyżowego można przywrócić spokój i prawidłowe funkcjonowanie małego człowieka.

 

Terapia czaszkowo-krzyżowa i poród

Kości czaszki noworodka są miękkie i bardzo plastyczne a pomiędzy nimi znajdują się otwarte przestrzenie, czyli ciemiączka. Zdarza się, że po porodzie część kości czaszki się zablokuje, co może upośledzić wzrost i rozwój mózgu. Najbardziej narażonym na urazy miejscem jest podstawa czaszki, która łączy się z mózgoczaszką przez kanał kręgowy. Dodatkowo na skutek kompresji podrażnia się nerw błędny, który reguluje większość narządów wewnętrznych. Długi poród, nierzadko agresywny fizyczny ucisk w czasie przechodzenia przez kanał rodny, zaburzenie fizjologicznych procesów, ogromny stres dla dziecka podczas cesarskiego cięcia i strach sprawiają, że autonomiczny układ nerwowy dziecka ulega przebodźcowaniu, może więc powodować nadpobudliwość ruchową. W skrócie – dziecko jest płaczliwe i bardzo nerwowo reaguje na świat zewnętrzny.

 

Terapia czaszkowo–krzyżowa – czym jest?

Terapia czaszkowo-krzyżowa to spokojny system oparty na znajomości anatomii. Każda część ciała dziecka to delikatny rytm płynu mózgowo-rdzeniowego, który podlega wahaniom w górę i w dół organizmu. Terapia czaszkowo-krzyżowa może być zobrazowana jako bardzo delikatny masaż leczniczy kości krzyżowej, miednicy, klatki piersiowej, przepony i okolic czaszki. Ta integracja całego organizmu jest w stanie wzmocnić podstawową jego witalność, docierając do źródeł bodźców będących źródłem niepokoju i lęku. To po prostu głęboka integracja całego ciała przywracająca płynność naturalnym, wewnętrznym procesom. Dotyk w terapii czaszkowo-krzyżowej jest delikatny i łagodny, dzięki czemu ciało dziecka może się zrelaksować na tyle, że przestaje czuć się zagrożone i nie musi się już ciągle bronić.

 

 

Stopy małego dziecka

 

Terapia czaszkowo–krzyżowa i techniki

Dobrze jest zacząć terapię od kości czaszki, bo większość dzieci źle reaguje na pracę z kością krzyżową. Sam dotyk jako oswojenie dziecka z pracą terapeuty gra tu kluczową rolę, zwłaszcza w pracy z dziećmi autystycznymi. Dużą rolę w terapii odgrywa również rozluźnienie przestrzeni międzykręgowych, gdyż ruch korkociągu, który musi wykonać dziecko podczas porodu, porusza płyn mózgowo-rdzeniowy i może spowodować lekkie skręcenie w stawach biodrowych, mikrowstrząsy kości czaszki czy przesunięcie kręgów szyjnych. Lekkie uciskanie kości krzyżowej to pobudzanie energii całego ciała, swoistego fundamentu, który scala cały organizm, to spokojny fizjologiczny system, jasno oparty na znajomości anatomii. Przy mocno ściśniętej potylicy skuteczną techniką jest jej delikatna kompresja i rozszerzanie, swoiste wyczuwanie rytmu i pulsacji płynu mózgowo-rdzeniowego. W terapii czaszkowo-krzyżowej niezbędny jest spokój i wyczucie, pozwalającej ma poznanie mechanizmów działania organizmu małego człowieka.

 

Terapia czaszkowo-krzyżowa i efekty działania

Terapia ta daje naprawdę widoczne efekty na płaszczyźnie psychofizycznej, jak i emocjonalnej, zarówno dziecka, jak i mamy. Zbyt mała przestrzeń w macicy dla dziecka, znieczulenie zewnątrzoponowe, strach przed dotykiem, odczuwanie nowych sytuacji jako zagrożenia to zdecydowany sygnał do przeprowadzenia terapii czaszkowo-krzyżowej. Ma ona również ogromne znaczenie dla przyszłej mamy, gdyż przygotowuje ją do tej najważniejszej roli w życiu, ułatwia przeżycie porodu w sposób najbardziej fizjologiczny, gruntuje harmonię i poczucie bezpieczeństwa. Zaufać ciału i jego naturalnym procesom – niby takie proste a najtrudniejsze…

 

Jakie są Wasze doświadczenia w pracy z terapią czaszkowo-krzyżową? Czy stosowaliście ją u dzieci?

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów: 7

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Magdalena Serafin

Historyk sztuki i specjalista PR, certyfikowany provider TRE® ,a z zamiłowania pasjonatka osteopatii i pracy z ciałem, studentka psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej według Lowena. Mama dwóch małych córek, łącząca pracę zawodową z bieganiem i zgłębianiem meandrów psychiki. Uwielbia być tu i teraz, blisko ludzi.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *