Fizjoterapia w sporcie

Fizjoterapia sportowa – na czym polega?

3

4708

Z roku na rok rośnie świadomość ludzi na temat własnego zdrowia. Coraz więcej osób chętnie korzysta z pomocy fizjoterapeutów nie tylko w momencie, kiedy coś boli, ale także w ramach profilaktyki. Fizjoterapia stała się bardzo ważnym aspektem sportu, gdzie sprawdza się nie tylko wtedy, kiedy kontuzjowanego sportowca należy postawić na nogi, ale także jako sposób prewencji urazów. Na czym polega fizjoterapia sportowa i czy istnieją metody, dzięki którym praca w sporcie staje się łatwiejsza?

 

Specyfika pracy w sporcie

Dla fizjoterapeuty praca w klubie sportowym to prawdziwa szkoła życia. Pełni funkcję osoby, która nie tylko dba o zdrowie zawodników, ale także zapewnia bezpieczeństwo w trakcie treningów i meczów. W wielu klubach fizjoterapeutę można określić mianem „glue guy” – osoby, która łączy hermetyczny świat szatni ze sztabem trenerskim.

Pracując w klubie koszykarskim na poziomie ekstraklasy, usłyszałem kiedyś słowa od jednego z trenerów, które na zawsze utkwiły w mojej pamięci. Fizjoterapeuta powinien być jak barman – z każdym się dogada i nigdy to, co ma zostać pomiędzy nim a zawodnikiem czy trenerem nie ujrzy światła dziennego”. Słowa te, jakże prawdziwe, sprawdzają się również na co dzień w pracy z pacjentami.

 

Obowiązki fizjoterapeuty sportowego

Chcąc pracować w klubie sportowym, każdy fizjoterapeuta powinien być wyszkolony w radzeniu sobie z dużą ilością problemów zdrowotnych zawodników. To m.in.:

 • praca w stanach ostrych (dyskopatii, zerwań/naderwań mięśni, skręceń, zwichnięć, złamań),
 • praca z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi, w stanie, kiedy mimo bólu trzeba kontynuować aktywność fizyczną na dużym poziomie,
 • podstawy suplementacji,
 • pierwsza pomoc (RKO, zaopatrywanie ran, krwawień w szybkim tempie).

Praca w sporcie nierzadko wymaga szybkiego myślenia i odporności na stres. Odwdzięcza się jednak sporą satysfakcją i dużą dawką radości z osiąganych przez drużynę sukcesów.

 

Kinesiotaping Acus Med 

Metody terapii w sporcie

Metody pracy w spocie opierają się zazwyczaj na dwóch podejściach terapeutycznych – terapii manualnej i kinezyterapii. Szeroko pojęta terapia manualna skupia w sobie wiele metod tj.:

 • mobilizacje i manipulacje stawów,
 • terapię tkanek miękkich,
 • terapię punktów spustowych,
 • suche igłowanie (niezastąpione w szybkim uśmierzaniu bólu!),
 • pinopresurę.

Technikami uzupełniającymi pracę z zawodnikiem mogą być kinesiotaping oraz taping sztywny. Te dwie formy tapingu znacząco się od siebie różnią. W zależności od formy zastosowania mogą pełnić funkcję stabilizującą i wspomagającą dla stawów i mięśni, ale także usprawniać proces rehabilitacji.

 

Prewencja urazów to dział fizjoterapii sportowej, który zazwyczaj polega na współpracy trenera przygotowania motorycznego i fizjoterapeuty drużyny. Polega na wdrażaniu uzupełniających ćwiczeń, które mają przyczynić się do lepszej jakości wykonywanej aktywności i przełożyć się bezpośrednio na mniejszą częstotliwość urazów. W pierwszej kolejności u zawodników niemal każdej z dyscyplin należy skupić się na budowaniu propriocepcji, która ma olbrzymie znaczenie w szybkości reakcji na nieoczekiwane warunki na boisku. Podczas dodatkowych zajęć z fizjoterapeutą i motorykiem zawodnicy uczą się także dbania o własne ciało przy pomocy, np. rolowania mięśniowo – powięziowego.

Regularna współpraca z fizjoterapeutą pozwala na zmniejszenie ilości kontuzji wśród zawodników. W razie jej wystąpienia, umożliwia jak najszybsze postawienie sportowca na nogi, aby mógł kontynuować sezon.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Jakub Seremak D.O.

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


2 komentarze do “Fizjoterapia sportowa – na czym polega?”

 1. Witam.
  Mam syna 17 lat wysoki chudy i wciąż, narzeka że bolą go kolana. Czasem to chodzić nie mógł. Lekarze mówili że za szybko rośnie. Czy taki fizjoterapeuta pomoze

  1. Kasiu,
   warto wybrać się na konsultację u specjalisty, który dopasuje rodzaj rehabilitacji lub wybierze inny sposób leczenia dolegliwości, z jakimi zmaga się Twój syn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *