Tejpy na kolano okiem fizjoterapeuty

Tejpy na kolano okiem fizjoterapeuty

3745

W świecie zarówno sportu zawodowego, jak i amatorskiego nietrudno napotkać sytuacje, w których kolano narażone jest na urazy, przeciążenia czy utratę stabilności. Mamy jednak na wyciągnięcie ręki szereg metod, doskonale odpowiadających na momenty słabości naszych stawów kolanowych. Jedną z nich jest kinesiotaping kolana – sposób może nie stary jak świat, ale który istnieje na rynku wiele lat i wciąż jest tak samo skuteczny. Jak działają elastyczne plastry i kiedy warto pomyśleć o ich aplikacji?

 

Tejpowanie kolana – w jakich sytuacjach może być potrzebne?

Mnogość struktur budujących staw kolanowy, a co za tym idzie – jego złożona budowa sprawiają, że ryzyko urazów w tym rejonie jest dość wysokie. Doświadczenie pokazuje, że mimo odpowiedniego przygotowania do treningu niektórym sytuacjom nie możemy zapobiec. Nagłe, niekontrolowane ruchy w stawie kolanowym prowadzą do skręceń czy zwichnięć, z którymi stykają się siatkarze czy piłkarze. Wówczas jedną z metod terapeutycznych jest kinesiotaping. Taśmy do tapingu kolana sprawdzą się również w takich sytuacjach jak:

 • przyparcie boczne rzepki,
 • kolano skoczka i kolano biegacza,
 • uszkodzenie lub całkowite zerwanie ACL,
 • profilaktyka urazów (tutaj często stosuje się taping sztywny),
 • wzmożone napięcie mięśniowe lub osłabienie mięśni,
 • obrzęk,
 • chondromalacja rzepki,
 • ograniczona ruchomość stawu kolanowego.

 

 

 Co daje taping kolana?

W zależności od rodzaju problemu oraz sposobu aplikacji, plastry kinezjologiczne na kolano wykazują wszechstronne działanie. Przyklejanie ich w kierunku od przyczepu początkowego do przyczepu końcowego zmniejsza napięcie mięśniowe, a odwrotna aplikacja – zwiększa je. Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki tonus prowadzi do nierównowagi mięśniowej, a staw kolanowy nie może wtedy wydajnie i prawidłowo funkcjonować.

Skręceniom i zwichnięciom towarzyszy z kolei obrzęk. Wówczas tejpy kolana aplikowane w formie wachlarza odprowadzają nadmiar limfy w kierunku węzłów chłonnych. Oprócz tego mogą wpływać na poprawę ruchomości stawu. W jaki sposób? Wspomagają ruch dzięki rozkładaniu obciążeń na sąsiadujące struktury, a nie wyłącznie na staw kolanowy. Pozostałe efekty tapingu kolana to:

 • Zapobieganie wystąpieniu niekontrolowanych ruchów (działanie przeciwurazowe), do pewnego stopnia ograniczając funkcjonowanie stawu.
 • Zmniejszanie dolegliwości bólowych, dzięki uniesieniu skóry i powięzi, a tym samym wzmożeniu przepływu krwi.
 • Korekcja ustawienia kolana, np. w wadach postawy. Dokładniej mówiąc: pobudzanie tkanek do ukierunkowania się we właściwą stronę.

 

Taśmy do tapingu na kolano – kiedy nie aplikować?

O wszechstronnym zastosowaniu plastrów do tapingu da się rozprawiać godzinami. Nie oznacza to jednak, że tejpować można zawsze. Dość oczywistymi, ale wartymi wspomnienia czynnikami dyskwalifikującymi do naklejania taśm na kolano są otwarte rany. Od aplikacji warto wzbronić się również w przypadku mocniejszych otarć czy zadrapań, aby mogły się zagoić. Oprócz tego przeciwwskazaniem do tapingu kolana są czynne stany zapalne, reakcje alergiczne i infekcje skóry.

 

plastry do kinesiotapingu

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 6

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Olga Rymarska

W życiu zawodowym działam dwutorowo: jestem fizjoterapeutką i copywriterką medyczną. Spełniam się nie tylko w osobistym kontakcie z pacjentem, ale również wtedy, gdy elektronicznie szerzę wiedzę na temat fizjoterapii i zdrowego stylu życia. Prywatnie uwielbiam Chorwację, koncerty i książki o medycynie sądowej.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *