Zafascynowani sportem - fizjoterapeuta Piotr Wantkiewicz

Zafascynowani sportem, odc. 3 – Piotr Wantkiewicz

3

12128

Zafascynowani sportem, odc. 3 – Piotr Wantkiewicz

Cześć Piotrek! Dzięki, że znalazłeś dla Nas chwilę! Opowiedz coś o sobie.

  • Piotr Wantkiewicz właściciel gabinetu Fizjo Olimpic Dream. Przez 2 lata związany z kadrą lekkiej atletyki i kolejne 8 z kadrą siatkówki plażowej. Obecnie pomagam sportowcom i nie tylko w prywatnej praktyce zajmując się sportowcami od ich początku kariery a kończąc na Olimpijczykach takich jak Filip Wypych czy Artur Kozłowski.

 

Fizjoterapia to potężna działka, co skłoniło Cię akurat do pracy w sporcie?

  • Całe moje życie to sport. Za młodu zawodnik MKS Trójka Łódź (pływanie), potem AWF i Fizjoterapia. Jako pływak borykałem się z bólami mięśniowymi. Niestety za moich czasów fizjoterapia sportowa nie istniała, postanowiłem swoim młodszym kolegom i koleżankom pomóc. Jak na razie się udaje:)

 

Co zalecasz swoim podopiecznym po intensywnym treningu?

  • Po każdym treningu rolka plus stretching. Jeśli jest zaplanowana odnowa to zalecenia są różne -uzależnione od dyscypliny, mikrocyklu treningowego, indywidualnych predyspozycji zawodnika i wielu innych. Staram się wpajać zawodnikom, że „higiena sportowa” jest bardzo ważna. Powinni dbać o właściwe żywienie, nawadnianie, regeneracje (prace z fizjoterapeutą) oraz wypoczynek bo to prawdziwy klucz do sukcesu.

Stadiopasta - maść na obrzęki nałożona na nogę

 

Jesteś w stanie polecić czytelnikom kilka produktów, bez których praca w sporcie jest niemożliwa?

  • Każdy ma swój zestaw produktów „must have”. Myślę, że praca w sporcie to wiele masowania więc na pewno olejki / maści rozgrzewających, chłodzących i tonizujących. W sporcie z pewnością przyda się tape zarówno sztywny jak i elastyczny. Poza tym mnóstwo innych rzeczy. W mojej fizjotorbie znajduje się np. stadiopasta, której używam w kilogramach, krem do masażu spitzner, igły SOMA, klawiki, katy... kurczę, w sumie sporo tego. Fizjoterapeuta sportowy jest przez zawodników traktowany jak fizjo/lekarz każdej specjalizacji psycholog/spowiednik/kumpel. Musimy mieć na wyjazdach wszystko.

 

Jakie szkolenia dały Ci największą wiedzę do pracy w zawodowym sporcie?

  • Szkoleń troszkę już zaliczyłem ale żadne nie było panaceum na wszystko. Myślę, że każde z nich coś wniosło do mojej pracy z pacjentem. Zdobywanie wiedzy jest istotne, ale ważniejsze jest wykorzystanie tej wiedzy w właściwy sposób.

 

Praca z ważnymi postaciami sportu musi być trudna. Stała presja czasu, duże wymagania personalne. Jak sobie z tym radzisz?

  • Pracując z najlepszymi w danej dyscyplinie nie jest łatwo sprostać ich oczekiwaniom. Zarówno zawodnik, trener jak i cały łańcuszek ludzi liczy, że zawodnik wystąpi w kolejnych zawodach. Czasami niestety się nie da. Z początku było mi ciężko, bo wiedziałem jak bardzo na mnie liczą. Po upływie jakiegoś czasu, nabrania dystansu do tego co robię i świadomości że nie wszystko można od razu jest łatwiej. Mam tą świadomość, że niektórych spraw nie da się przyspieszyć.

 

Jak oceniasz wiedzę polskich fizjoterapeutów na tle innych krajów?

  • Jesteśmy bardzo wykształconymi i mądrymi terapeutami. Od zagranicznych różni nas brak skromności.

 

Na pewno cały czas się doszkalasz. A czy są jakieś magazyny itp, dla fizjoterapeutów, które czytasz?

  • Szczerze mówiąc to nie mam żadnego ulubionego. Czytam co mi wpadnie w oko. Ostatnio wasz blog, a i jeszcze jest kilku terapeutów z USA którzy robią biomechaniczne cuda. Często moimi inspiracjami są filmiki z youtube z całego świata i dzięki nim docieram do literatury, ale ze względu na zbyt wiele czasu, który poświęcam na pracę i córeczkę, której poświęcam każdą chwilę troszkę ostatnio zaniedbałem śledzenie nowinek.

 

Dzięki za wyróżnienie. Przypomnisz sobie nazwę tych terapeutów z USA?

  • Np. Andreasa Saltas https://www.youtube.com/watch?v=ABsX4Hx0L0k

 

No i standardowe pytanie na koniec. Rozciąganie przed czy po treningu?

  • Dynamiczny przed, ale nie zawsze bo to zależy od jednostki treningowej. Po treningu pasywny, ale np. dla biegacza po treningu, szczególnie zimą na dworze odpuszczamy. Na powietrzu może to przynieść więcej złego niż dobrego. A i tak na koniec najważniejsza zasada u mnie: myśleć i działać zgodnie z sumieniem by zawodnik osiągnął to co najważniejsze i spełnił swoje olimpijskie marzenia. Stąd nazwa firmy. Ja sam jako sportowiec nie pojechałem na Igrzyska ale chcę spełniać innych marzenia by Oni zdobywali tam medale.

 

Dzięki za rozmowę!

  • Dzięki również.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

AcusMed Blog

To nasi specjaliści od wyboru odpowiednich produktów do rehabilitacji sportowej, akupunktury, kinesiotapingu i nie tylko. Rozwiewają wątpliwości oraz podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki na temat fizjoterapii.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *