Akumata Eco - polska eko mata do akupresury naturalny len - czarny

Akupresura u dzieci – czy jest bezpieczna?

2

8488

Odkąd na rynku pojawiły się maty do akupresury, o starożytnej metodzie leczenia znów zaczęło być głośno również w kontekście dzieci. Według pierwotnego założenia akupresura to manualne uciskanie określonych punktów na ciele. W przypadku maty punkty uciskają kolce. Czy jednak ta metoda likwidowania bólu różnego pochodzenia jest bezpieczna dla dzieci? A jeśli tak, to w jaki sposób powinny ją praktykować?

 

Akupresura u dzieci – na czym polega?

Pierwotnie wywodząca się z Chin akupresura polega na uciskaniu punktów na ciele, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie określonych narządów. Według filozofii chińskiej między punktem a narządem przepływa energia, która z różnych przyczyn może być zablokowana i powodować nieprzyjemny dyskomfort. Jej uwolnienie następuje właśnie za pomocą dotyku w postaci ucisku i masażu. Uwaga – nie należy jej mylić z akupunkturą, polegającą na wbijaniu igieł.

masaż akupresurowy Akumata długa z poduszką szara

 

Na jakie dolegliwości działa akupresura?

Uciskanie punktów przeplatane masażem opuszków palców stopy może niwelować u dzieci ból zatok. Z kolei akupresura podeszwy stóp w jej środkowej części zmniejsza ból głowy. Jest nawet wskazana u niemowląt, które cierpią na zaparcia i kolki. W przypadku mat do akupresury powierzchnię uciskaną stanowią plecy, kark i stopy. U dzieci ich działanie ma na celu m.in. rozluźnić spięte od korzystania z telefonu czy noszenia ciężkiego plecaka mięśnie.

Dzieci borykają się również z bólem stóp, czego przyczyna tkwi często w przeciążeniach układu mięśniowego po wysiłku fizycznym lub noszeniu sztywnego obuwia. Mata do akupresury uciskając na tkanki miękkie, powoduje w nich poprawę krążenia krwi, rozgrzanie, a ostatecznie rozluźnienie. Może również służyć jako narzędzie sensomotoryczne, które pobudza receptory skórne podeszwy stóp.

 

Mata do akupresury dla dzieci – tak czy nie?

Mata akupresurowa jest jak najbardziej wskazana u dzieci, jednak dopiero od 6. roku życia. Dlaczego? Przez pierwsze 4 lata po urodzeniu skóra dziecka się kształtuje pod względem struktury i funkcji. Dopiero z czasem nabywa odporności, grubieje, a także staje się bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Ponadto stopniowo wykształca mechanizmy obronne, które pozwalają na zwalczanie bakterii. Zastosowanie maty do akupresury zbyt wcześnie mogłoby podrażnić, a nawet uszkodzić delikatną powłokę skórną i narazić dziecko na wniknięcie bakterii, których organizm nie mógłby zwalczyć.

 

Jak dzieci powinny korzystać z maty do akupresury?

Dzieci mogą korzystać z maty nawet codziennie przez ok. 10 minut. Za pierwszym razem w zależności od wytrzymałości dziecka czas warto skrócić, a w miarę dalszej praktyki wydłużyć do maksymalnie 15 minut. Jeśli dziecko na początku nie toleruje ostrości kolców dobrze jest, aby kładło się na macie w koszulce. Podczas każdej sesji powinien być obecny rodzic, który uprzednio odbył z dzieckiem wizytę u lekarza pediatry. Pamiętajmy, że akupresura z wykorzystaniem maty z kolcami powinna być zawsze skonsultowana z lekarzem.

Akupresura u dzieci - maty do akupresury

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent: Acus Med Sp. z o.o. Dystrybutor: Acus Med Sp. z o.o.
Podmiot prowadzący reklamę: Acus Med Sp. z o.o.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 7

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Olga Rymarska

W życiu zawodowym działam dwutorowo: jestem fizjoterapeutką i copywriterką medyczną. Spełniam się nie tylko w osobistym kontakcie z pacjentem, ale również wtedy, gdy elektronicznie szerzę wiedzę na temat fizjoterapii i zdrowego stylu życia. Prywatnie uwielbiam Chorwację, koncerty i książki o medycynie sądowej.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *