Taśmy do flossingu

Flossing – leczenie kompresją

18219

Flossing – leczenie kompresją

Prekursorem tej nowej metody pracy jest amerykański fizjoterapeuta dr Kelly Starrett twórca bestsellerowej książki Bądź sprawny jak lampart” znany i szanowany terapeuta na świecie. Ze względu na bardzo dobre efekty pracy ze sportowcami w zakresie regeneracji, prewencji, zmniejszenia bólu, poprawy zakresu ruchomości metoda Flossing szybko znalazła zwolenników w Europie i na świecie.

 

Czym jest flossing?

Flossing to koncepcja terapeutyczna polegająca na połączeniu ruchu biernego, bądź czynnego z jednoczesnym zastosowaniem kompresji uzyskanej poprzez taśmę lateksową typu floss band.  Połączenie tych elementów daje szerokie oddziaływanie terapeutyczne.

 

Czynniki pierwsze w przypadku Flossingu: 

Ból – Podczas stosowania aplikacji typu flossing uważa się, że wykorzystywany jest efekt bramki bólowej Melzacka i Walla. Na skutek kompresji dochodzi do stymulowania włókien A-beta, które „wypychają” bodźce bólowe na zasadzie inhibicji przewodnictwa nerwowego w rogach tylnych rdzenia kręgowego.

Urazy  – na skutek urazów i odpowiedzi zapalnej w obrębie tkanek dochodzi do przebudowy i utworzenia się nowych struktur kolagenowych. Na skutek braku właściwych obciążeń dochodzi do wytworzenia się nieprawidłowych wiązań poprzecznych pomiędzy włóknami kolagenu. Mocna i głęboka kompresja na skutek oddziaływania taśmy może powodować pośrednie przerwanie nieprawidłowych zrostów i sklejeń w obrębie struktur.

Efekt gąbki – duża kompresja przyczynia się do ograniczenia przepływu żylnego i tętniczego, dodatkowo pod kompresją znajduję się również układ limfatyczny i wzrasta ciśnienie śródstawowe.  Następuje wypompowanie krwi i produktów przemiany materii poza obszar poddawany zabiegowi. Następnie po zdjęciu aplikacji dochodzi do wymiany wcześniej nagromadzonego płynu tkankowego i produktów przemiany materii dając możliwość napłynięciu świeżym substratom i krwi. Można wykorzystać efekt gąbki w redukcji obrzęku, należy jednak pamiętać, że aplikację instalujemy od części dystalnej do proksymalnej. 

Zakres ruchomości – na skutek kompresji i wzrostu temperatury dochodzi do stymulacji receptorów znajdujących się w powięzi. Poprawia to elastyczność tkankową i relatywny ślizg pomiędzy poszczególnymi warstwami tkankowymi.

 

Kolejne efekty terapeutyczne osiągamy ze względu na zjawisko niedokrwienia. W efekcie kompresji dochodzi do miejscowej hipoksji powodując:

  • obniżenie poziomu pH rejonu poddanemu niedotlenieniu
  • aktywacja większej ilości włókien szybkokurczliwych typu II oraz przyśpieszenie ich aktywacji i przy mniejszym obciążeniu treningowym (20-25% 1RM), niż w przypadku treningu bez okluzji (65-80% 1RM).

 

Przykład terapii Flossing:

Trening powinien trwać od 2 do 5 minut z założeniem opaski. Ze względu na miejscowe niedokrwienie tkanek.

Przykład ćwiczenia –  przysiady z opaską w 4 seriach po 10 powtórzeń z przerwą pomiędzy seriami ok. 30 sekund.

Przy zakładaniu warstw taśmy każda kolejna powinna zakrywać mniej więcej w połowie poprzednią warstwę. Zaczynam nakładać warstwy kilka centymetrów pod stawem i kończymy kilka nad w pełni go obejmując.

 

W sporcie wyczynowym czy na poziomie amatorskim często wielkość obciążeń przekracza możliwości organizmu powodując przeciążenia. Prowadzi to  nieuchronnie do kontuzji, które wyłączają z dalszej aktywności. Często zapominany jest fakt, że proces regeneracji jest równie ważny jak proces treningowy. Terapeuci, trenerzy, zawodnicy czy zaczynający swoją przygodę ze sportem amatorzy ciągle szukają nowych rozwiązań wspomagając swój organizm na płaszczyźnie regeneracji. Aplikacje typu flossing są szybkie, skuteczne a w wielu przypadkach po instruktarzu od fizjoterapeuty i konsultacji lekarskiej można wykonać samemu wzbogacając tym samym z proces regeneracji w domowym zaciszu.

 

W naszym sklepie znajdziesz:

 

Bibliografia:

Kubasik W., Humpa F., Rodak P., Kubasik A. Trening i rehabilitacja z ograniczonym dopływem krwi do mięśni – przegląd literatury. Rehabilitacja w praktyce, 2016; (3): s. 52- 56.

Starrett K., Cordoza G. Bądź sprawny jak lampart. Jak pozbyć się bólu, uniknąć kontuzji
i zwiększyć sprawność. Galaktyka, Łódź 2016; s. 146 – 151.

Melzack R., Wall P.D. Pain mechanism: A new theory. Survey of Anesthesiology, Volume 11 – Issue 2 – s. 89-90.

Okita K.: Effects of Blood Flow Restriction on Intramuscular Energetic Metabolism During Resistance Exercise. Ad Exerc Sports Physiol, 2010; 15 (4): s. 121-125.

 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Paweł Sarnecki

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wolne chwile lubię spędzać z kubkiem dobrej kawy wertując strony atlasu z anatomii. Czerpię satysfakcję z pracy z ludźmi, a energetycznego kopa daje mi powrót do zdrowia moich podopiecznych.
Nie boję się wyzwań i staram się stawiać sobie kolejne cele aby nie tkwić w miejscu. Mam słabość do dobrej włoskiej kuchni, muzyki, potreningowych endorfin i twórczości Krzysztofa Krawczyka.

Wspomagaj się wiedzą innych, bądź na bieżąco!
Dołącz do Facebookowej grupy "Pogadajmy o fizjoterapii"


4 komentarze do “Flossing – leczenie kompresją”

  1. Obecnie nie posiadamy wielu badań naukowych potwierdzających skuteczność opisanej terapii. Nie ulega wątpliwości, że flossing jest bezpieczny i skuteczny w przypadku niwelowania problemów związanych z ograniczeniem zakresu ruchu. Zwłaszcza osoby uprawiające sport muszą uważać, aby zbyt mocno nie obciążać swojego organizmu, co w konsekwencji może doprowadzić do kontuzji. Dlatego oprócz dokładnej rozgrzewki przed i po nim, warto skorzystać z masażu, który pobudzi mięśnie w celu powstrzymania ewentualnych urazów.

  2. Uważam że flossing jest jak najbardziej skuteczną metodą i byłam nawet ostatnio na jego kursie na WSEIT w Poznaniu i bardzo polecam tą metodę w przypadku niwelowania problemów związanych z ograniczeniem zakresu ruchu.

  3. Flossing moim zdaniem jest świetnym rozwiązaniem. Bardzo wiele się o nim nauczyłem na kursie na WSEIT i z pewnością moją wiedzę będę wykorzystywał w praktyce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *